Голова Сумської обласної військової адміністрації Володимир Артюх заявив, що Курська операція виконала поставлені завдання.
Сумська область потерпає від російських обстрілів та ворожих ДРГ майже три роки повномасштабної війни. Росіяни активно обстрілюють прикордоння з артилерії та авіації. Як змінилася ситуація в області та Сумах після початку ЗСУ Курської операції - в інтерв'ю РБК-Україна розповів начальник Сумської обласної військової адміністрації Володимир Артюх.
Повну версію інтерв'ю можна переглянути на YouTube-каналі РБК-Україна. А нижче представлена скорочена текстова версія бесіди.
Як стартувала Курська операція, які зміни відбулись у ситуації на Сумщині?
- З нашого боку операція була наступальною, ворог захищався. Тому там, де наші війська заходили на територію Курської області, кількість обстрілів збільшилась. А кількість артилерійських систем, кулеметів, стрілецької зброї зменшилась, бо ворога відкинули на 20-30 км від кордону.
Водночас, суттєво збільшилась кількість авіаударів, в сотні разів - на добу це 30-40 пусків КАБів. Якщо в минулому році це були поодинокі випадки, то зараз це відбувається на системній основі. Ми фіксуємо удари по нашим об'єктах критичної інфраструктури і по населеним пунктам - приватні будинки або багатоповерхівки.
Основна мета цих атак полягає в тому, щоб знизити моральний дух населення та змусити його залишити рідні місця. Також ідея полягає в руйнуванні систем життєзабезпечення, таких як енергетика, водопостачання та мобільний зв’язок, аби створити такі умови, в яких людям буде важко залишатися на цих територіях.
- Яка зараз ситуація на прифронтових територіях?
Протягом цього року наш противник значно пошкодив численні об'єкти критично важливої інфраструктури, включаючи енергетичні, газові та водопостачальні системи. У зв'язку з цим, підготовка до опалювального сезону вимагала від нас великих зусиль та напруженої праці. Без підтримки з боку центральної влади нам би не вдалося впоратися з ситуацією, адже для відновлення знадобилися потужні організації та фінансові ресурси.
На сьогоднішній день ми змогли своєчасно розпочати опалювальний сезон. Щоб населення не відчувало наслідків від можливих обстрілів ворогом по об'єктам енергетичної системи, працювали над створенням потужного парку резервних засобів енергопостачання. Завдячуючи нашим міжнародним партнерам, ми змогли забезпечити і об'єкти критичної інфраструктури, і населені пункти. Тобто в цьому плані ми готувалися.
Останні обстріли по об'єктам критичної інфраструктури і у нас, і по всій Україні показують, що ворог застосовує нові способи і методи, щоб створити умови, за яких би населення себе відчувало незахищеним. Ворог намагається залякати населення і ввести його в такий стан, щоб була недовіра Збройним силам, недовіра владі і щоб люди звідси виїжджали.
- Зараз збільшилась кількість обстрілів самих Сум ракетами і "шахедами"?
- Суми обстрілювалися постійно. Найбільше ворог застосовував проти нашого населення "шахеди". А ракетні обстріли почалися більше вже у цьому році. І вони не були пов'язані Курською операцією, основні об'єкти (по яким бив ворог, - ред.) - енергетична та критична інфраструктура. Знищувалися вони і "шахедами", і ракетами. Якщо у 2023 році було застосовано три ракети, то сьогодні це вже в сотні разів більше. Особливо зараз ворог, мабуть, отримав достатню кількість цих засобів ураження. Такої кількості високоточної зброї, як за останні тижні, ще не було.
З огляду на частоту обстрілів і близькість до лінії фронту, чи необхідно регіону зміцнити систему протиповітряної оборони?
Верховний Головнокомандувач здійснив візит до штабу, де питання обговорювались детально та з великою увагою. Особисто президент визначив завдання щодо нарощування сил і засобів протиповітряної оборони, які були успішно реалізовані. За його вказівкою чисельність особового складу та кількість систем ППО зросли. Протягом останніх трьох місяців було ліквідовано понад 400 безпілотників типу "шахед", тоді як за попередні сім місяців до серпня вдалося знищити близько 120 таких апаратів.
- Яка ситуація із населенням Курської області?
- Росіяни покинули своє цивільне населення під час Курської операції напризволяще. Здали ці населені пункти практично без бою. Ніякого супротиву з боку територіальної оборони практично не було. Безумовно, війська російські чинили спротив, але як віднеслись до населення? Ані евакуації, ані допомоги ніякої не було. І сьогодні ці задачі покладені на наші війська.
Ми також займаємося організацією гуманітарних конвоїв. Надсилаємо туди вантажі з необхідними речами — хлібом, водою та іншою допомогою. Адже серед людей, які залишилися, є багато літніх людей та дітей. Тому ця місія сьогодні також лежить на наших плечах. Ми працюємо спільно зі Збройними Силами для її виконання.
Чи відбувається наразі евакуація мешканців у Сумській області?
Протягом трирічної війни ми здійснили три хвилі евакуації, остання з яких відбулася перед Курською операцією. Кожну з цих хвиль ми організовували проактивно, усвідомлюючи, що противник прагне досягти своїх цілей. Ми були в курсі подій у тих населених пунктах, куди прибували наші сили, і завчасно вживали необхідних заходів для евакуації. Люди вже усвідомлюють, що якщо ми оголошуємо евакуацію, це означає, що там існує загроза. Під час Курської операції наші евакуаційні дії стали ще більш активними. Люди чули, бачили і переживали, як ворог використовує зброю та які об'єкти стають мішенню. Аграрний сектор почав зазнавати руйнувань, а прикордонні школи також опинилися під загрозою.
На сьогоднішній день в нас евакуйовано практично 40 тисяч населення з п'ятикілометрової зони. Але ще багато залишилось. Практично всі примусові евакуаційні заходи були направлені на евакуацію дітей та сімей з дітьми. Сьогодні ми евакуювали вже більше 7 тисяч дітей. Не всі приймають рішення, на жаль. Але все ж таки 40 тисяч, я рахую, ми врятували цих людей, цих дітей. І впевнений, що інші теж приймуть рішення на користь свого життя.
- Чи багато ще людей залишилось у населених пунктах біля кордону?
Там є ще чимало. Якщо врахувати всі населені пункти, то їх кількість перевищує 180, що підлягають евакуації.
Часто чую від людей, що вони не прагнуть евакуюватися, оскільки не мають визначеного місця, куди можуть поїхати. Яким чином ви переконуєте тих, кого намагаєтеся вивезти з прикордонних районів Сумщини?
Існує безліч способів, як діяти в таких ситуаціях. Я особисто брав участь у випадках, коли необхідно було переконати людину залишити своє місце, а вона зовсім не бажала їхати. Ми зателефонували доньці, яка перебуває в Запоріжжі. Вона сказала: "Мамо, нам потрібно виїхати, у нас є можливість…"
Щодо умов. Всіх діточок, соціальних дітей, як ми кажемо, з 5-кілометрової зони ми вивели. Велику допомогу нам надали інші регіони: Рівне, Львів, Тернопіль, Вінниччина, Івано-Франківськ. Тобто туди нам запропонували, щоб люди виїхали з сім'ями.
Ми маємо організовані місця для розміщення дорослих, але їх недостатньо, щоб задовольнити потреби десятків тисяч людей. Наприклад, в Глухові потрібно евакуювати 30 тисяч мешканців. Ці цифри свідчать про серйозність ситуації. На даний момент ми підготували певні локації для тимчасового розміщення, але найбільша підтримка надходить від родичів та близьких, які прагнуть допомогти і забрати своїх рідних.
Потім, безумовно, ми підготували дуже багато гуртожитків, тому що навчання в нас дистанційне, вони вільні. Також бізнес викупає місця і створює умови для того, щоб туди повертались люди, там є робочі місця, є хати з опаленням, все забезпечується безкоштовно, і харчування, такі процеси теж відбуваються.
Чи дійсно ворожі сили планували атаку на Сумщину? Яка мета була у проведенні Курської операції?
Цей захід мав превентивний характер і його слід аналізувати в рамках Харківської операції. На початку Харківської операції противник зосередив значні сили також на Сумському напрямку, що було зафіксовано. Щоб не дозволити ворогу просунутися в цьому напрямку, була проведена Курська операція.
Ми фіксували їх розміщення, ми знали, що ворог накопичив сили, які мали зайти. Тож на упередження було сплановано проведення цієї операції. Ворог планував, що якщо Харківська операція піде за їхніми планами, то наступними мали бути ми. Але наші захисники утримали позиції і плани росіян не відбулися. І цим скористалися наші Збройні сили, що можна зайти на Курщину.
Однак усе це не було так просто організувати; для цього був потрібен певний час та інформація про ворога: його стан і розташування. На мою думку, це була ретельно спланована операція, що досягла поставлених цілей. Ми проникли на ворожу територію, розпочали бойові дії проти супротивника на його землі, знищуючи його сили. При цьому наші інфраструктурні об'єкти залишалися недоторканими, тоді як ворожі зазнавали руйнувань. Отже, з усіх аспектів це було яскравим прикладом ефективного військового планування.
Чи здійснюється підготовка для захисту Сумської області у разі зміни обстановки на Курщині на користь противника?
- За 2024 рік Сумщині за допомогою держави був виділений великий ресурс для створення фортифікаційних споруд, які б забезпечили значне підвищення оборонної здатності області. І це завдання президента виконане. Тобто, на сьогоднішній день, з урахуваннями можливих наступів, в тому числі кругова оборона, ці питання були враховані при плануванні побудови цих фортифікаційних споруд.