"Нам не надали жодних пояснень."

У курортному селищі Славсько на Львівщині 26 березня депутати селищної ради скликали позачергову сесію й відправили у відставку голову ОТГ Володимира Бегу. Це сталось напередодні його звіту перед громадою. Сам Бега називає це захопленням влади й говорить, що формальних причин для відсторонення не було. Майже через два тижні, 6 квітня, вже колишній голова виступив на зборах громади у центрі Славського, де 277 людей ініціювали відсторонення 20 депутатів, які й відправили його у відставку.

ZAXID.NET розповідає, якими були збори громади у Славському та за яких умов депутати таки можуть втратити свої мандати.

***

За тридцять хвилин до початку народних зборів, площа перед народним домом Славського очищається від снігу за допомогою лопат. Збори плануються на відкритому повітрі через ремонтні роботи в самому будинку. Люди поступово з'являються на площі, вітаючи Володимира Безу, який зайнятий підготовкою до заходу. Учасники зборів з повагою звертаються до усунутого голови, називаючи його Володимиром Мироновичем. П'ять років тому, у листопаді 2020 року, новостворена громада підтримала його, віддавши 4240 голосів (61,68%). Тепер Володимир Бега прагне відновити свою колишню посаду.

На вулиці встановлюють кілька дерев'яних столів і стільців, підключають колонки та проводять тестування мікрофона.

"Збирайтеся в чергу для підписів," - закликає одна з жінок.

Жителі Славської територіальної громади планують провести зустріч. Фото: ZAXID.NET

Організатори зустрічі фіксують учасників. На площу підходить представник поліції. На запитання про те, чи забезпечить він безпеку від можливих провокацій, відповідає: "Не буде жодних провокацій, всі поводяться чемно".

"Хто ще не записався? Не соромтеся, підходьте! Потрібно поспішити, адже всі замерзнуть," - промовляє жінка в мікрофон.

Люди стоять групками й обговорюють відсторонення голови. Хтось вигукує: "Ніякі бізнесмени керувати громадою не мають!".

Одна з жінок з емоціями на обличчі переконує іншу: "Необхідно відокремити бізнес від політики. Це подібно до того, як церква не повинна мати зв'язок з політою. Яке ж їхнє спільне відношення?"

Реєстраційний процес, що тривав близько години, успішно завершився – у голосуванні візьмуть участь 278 осіб. Організатори зборів просять всіх зібратися півколом навпроти народного дому. Захід розпочнеться хвилиною мовчання на честь загиблих у війні та молитвою.

Координаторка зборів Іванна Русин, яка називає себе мешканкою і виборцем Славської територіальної громади, пропонує обговорити мету події. Вона зачитує ім'я та прізвище кожного депутата, якого громада хоче відсторонити. Ось повний список:

Іванна Русин, яка була обрана головою зборів. Фото ZAXID.NET.

На позачерговій сесії Славської селищної ради 20 з 23 присутніх депутатів висловили недовіру Володимиру Безі. Це сталося через порушення вимог чинного законодавства та норм Регламенту ради, що негативно позначилося на ефективності роботи органу місцевого самоврядування. Громадяни, які прийшли на збори, висловлюють своє невдоволення тим, що депутати не обговорили з виборцями рішення про відставку голови селищної ради.

"Метою нашої зустрічі є розгляд питання щодо ініціювання відкликання депутатів Славської селищної ради в Стрийському районі. Ми вважаємо, що підставою для цього є неналежне виконання депутатами своїх обов’язків перед місцевою радою без поважних причин, а також ігнорування зобов'язань перед виборцями, недостатня кількість робочих зустрічей з ними. Депутати повинні регулярно звітувати перед громадою," - зазначає Іванна Русин, при цьому наводячи відповідні законодавчі акти.

Вона закликає членів громади підійти до мікрофона й поділитися своїми думками. Іванна Русин цікавиться, чи є на зустрічі присутніми якісь депутати.

З натовпу лунає голос чоловіка, який прийняв зігріваючі напої: "А депутат Арєф'єв є?". Чоловік рішуче прямує до мікрофона, але його швидко відводять.

"Депутат Ареф'єв на місці! Я правильно розумію, що це буде приватна бесіда, і ви отримаєте відповіді на свої питання? І що ж? Чому жоден з депутатів не хоче поділитися своєю думкою щодо ухваленого рішення? Чому не було жодних консультацій з громадою? Чому немає звітності перед людьми? Якщо депутатів немає, можливо, хтось із мешканців має коментарі або пропозиції?" - запитує Іванна Русин.

Зустріч місцевої громади в Славському відбулася 6 квітня. Фото від ZAXID.NET.

Противники усуненого Володимира Беги не з’явилися на збори. З натовпу виступає сивочолий чоловік. "Те, що відбувається зараз, – це не просто ситуація... Це ситуація, що має проросійський характер. Ми усвідомлюємо, що вся група, яка висловила недовіру, є абсолютно проросійською. Я можу це стверджувати без вагань," – заявляє він.

Один з учасників вигукує: "Давайте вже обговоримо справжню суть!"

"Ось у чому суть, - висловлює своє обурення спікер, - Чи запитували депутати, які підтримали недовіру, вашу думку? Чому вони беруть на себе право вирішувати за вас? Це справжня промосковська група."

Мешканець Славської ОТГ, який першим виступив на зборах. Фото ZAXID.NET

Зал наповнюється звуками овацій. На сцену виходить Оксана Ареф'єва, яку представляють як активістку та засновницю художньої галереї "Максим", і бере мікрофон до рук.

"На недавніх виборах ми з великим ентузіазмом обирали нового лідера. Кожен з нас чітко усвідомлював, чому голосував за Володимира Мироновича і які сподівання покладав на нього. Я впевнена, що розчарувань у його роботі не виникло. Проте знайшлося 20 осіб, які вирішили за 62% жителів нашої громади. Вони проігнорували нашу думку і, без жодних зборів, ухвалили рішення. Ми живемо у XXI столітті, а ситуація нагадує події з XIX століття. Було б добре, якби депутати вийшли до нас і пояснили свої дії", - зазначає Оксана Ареф'єва, перераховуючи досягнення Володимира Беги.

Вона каже, що депутати зробили "ганебний вчинок на всю Україну". Ареф'єва закликає депутатів "покаятися" і зізнатися, якщо їх примушували відсторонити голову.

Перш ніж громада розпочне процес висловлення недовіри депутатам, до слова запрошується колишній голова Володимир Бега. Він висловлює своє обурення, зазначаючи, що депутати прийняли рішення про недовіру без попереднього включення цього питання до порядку денного, без обговорення на профільних комісіях та проведення громадських слухань.

Володимир Бега 6 квітня у Славському. Фото ZAXID.NET

"Це було зроблено абсолютно таємною історією. Чого боялися ці депутати? Бо не було вагомих причин сказати, які претензії є до голови. Все зробили тихо і підступно. Так, я маю гріх перед громадою, бо я в 2020 році завів ту людину, сподіваючись, що це буде такий тандем і рухатимемось в правильному напрямку. Це моя велика помилка, я прошу за це вибачення. Це представник бізнесу, є конфлікт інтересів. Не може в Славській селищній раді виконувати обов'язки голови людина, яка безпосередньо має стосунок до бізнес-структур і є в родинних зв'язках з Василем Даниляком. Це та компанія, яка збирається розбудувати великий правильний курорт", - каже Володимир Бега про Олега Даниляка, який ініціював його відсторонення.

Варто зазначити, що Бега говорить про реалізацію великого проекту з будівництва гірськолижного курорту в Славському, який було ініційовано компанією ОККО в жовтні 2024 року. Як повідомляв ZAXID.NET, Олег Даниляк є братом Василя Даниляка, одного з засновників ТОВ "Славскі". Ця компанія, що належить до холдингу "Галнафтогаз" Віталія Антонова, придбала земельні ділянки для зведення курорту. Цікаво, що холдинг OKKO поки що не відреагував на звинувачення, висунуті Володимиром Бегою.

"Коли 20 депутатів в один момент не ставлять ніяких питань, не роблять громадських слухань... Сім років пропрацювавши разом в громаді, бо це моя друга каденція, отаке роблять, то щось ту нечисте", - каже Бега.

Чоловік з натовпу вигукує: "То треба було більш заплатити їм!". Люди сміються. Бега завершує виступ. Тепер з натовпу лунає вигук: "Банду геть!", після якого починаються аплодисменти.

Збори у Славському 6 квітня. Фото ZAXID.NET

"Володимире Мироновичу, ви дуже лояльні до депутатів, бо деякі присутні тут люди налаштовані особисто знімати їх, не чекаючи на відкликання депутатського мандату, тому перейдемо до нашого порядку денного", - говорить Іванна Русин.

Вона зазначає, що для того, щоб збори мали юридичну силу, необхідно обрати голову та секретаря. Присутні миттєво висловили пропозицію обрати головою зборів Іванну Русин, а секретарем – Людмилу Ставицьку.

"Давайте розглянемо, як ми будемо підраховувати наші голоси. Я пропоную такий підхід: у нас є реєстраційні списки, і всіх зареєстрованих осіб можемо вважати... Якщо хтось висловить незгоду, ми підрахуємо кількість тих, хто проти. Якщо ж усі підтримують, то зарахуємо, що всі зареєстровані проголосували 'за'," - зазначила Іванна Русин.

Учасники зборів висловлюють свою підтримку запропонованому рішенню. Потім Іванна Русин озвучує інформацію про кожного депутата: "За? Проти? Утримались?". Люди піднімають руки, коли звучить "за". В умовах холоду і снігопаду хтось запитує, чи можна відразу проголосувати проти всіх кандидатур. Коли настає черга голосувати за відкликання депутатки Оксани Зенинець, кілька жінок починають висловлювати свій протест.

"Залишити Оксану Михайлівну! Ми її любимо й поважаємо!", - гукають жінки.

Оксана Зенинець обіймає посаду головної лікарки Славської міської лікарні. Іванна Русин стверджує, що мова йде не про усунення її з посади, а про відкликання депутатського мандату.

Голосування проти депутатів. Фото ZAXID.NET

На зборах, які відбулися, лише одна особа "утрималася" під час голосування щодо відкликання депутата від "Слуги народу" Остапа Ковальчука. Після цього громада обрала 16 представників ініціативної групи та одного координатора, які діють від різних населених пунктів. Протягом найближчих днів вони займатимуться збором підписів для відкликання депутатів.

По завершенню зборів слово знову надається Володимиру Безі. "Хочу підкреслити, що Олег Даниляк, який тиждень з невеликим досвідом виконує обов'язки голови, вже активно залучився до виборчого процесу. Мабуть, він знає дату. Чи є серед присутніх директори шкіл? Скільки вчителів присутні на нашій зустрічі?" - запитує Бега.

Невелика група жінок і чоловіків піднімає свої руки вгору.

"Це саме ті викладачі, які не бояться проявити сміливість! Дякую, що завітали," - висловлює свої думки Бега.

Ще один чоловік, який стоїть на балконі народного дому вигукує, що він також вчитель. Лунає сміх. Бега каже, що цей вчитель теж має яйця.

"Проте це виглядало б кумедно, якби не викликало суму. Багато вчителів опинилися під тиском з боку адміністрації. Начальниця освіти Ольга Кореневич організувала зустрічі, на яких радили уникати подібних заходів. Це справді сумна ситуація, так не має бути," - зауважив Володимир Бега.

Збори відбулися на площі перед народним домом. Фото ZAXID.NET

Люди швидко залишають площу. Кілька учасників зборів, до яких за коментарями звернувся ZAXID.NET, кажуть, що не хочуть публічно говорити, бо переймаються за свою роботу або просто "не вміють добре говорити".

Володимир з Тухлі каже, що прийшов на збори "за правду і справедливість".

"Що це за депутати, яких не було ні в одному селі? Вони нічим не інтересуються. Я їх навіть на очі не видів. Звичайно, що я підтримую селищного голову. Його можна зустріти в кожному селі, є ремонти доріг, шкіл. То великий плюс. І в міру своїх можливостей, він багато робить. Мені подобається, що він помагає військовим і їздить на Схід", - говорить Володимир.

Справді, з приходом у Славсько паливного гіганта ОККО з 2017 року доходи місцевого бюджету зросли - з 2018 до 2024 року компанія сплатила до місцевого бюджету 1,03 млрд грн податків. Це понад 60% податків із зарплат 15 тисяч працівників і становить приблизно 70-80% річного бюджету громади. У територіальній громаді почали інвестувати в освіту, спорт, медицину та інфраструктуру.

Галина з Славського розповідає, що дізналася про відсторонення голови через соціальні мережі. Вона зазначає, що в селищній раді тепер нібито працюють "люди на підміні".

"Депутати не відзвітували, не з'являються на своїх округах. Жоден з них не залишив жодного повідомлення, вони не спілкуються з громадою. Ніхто нічого не пояснив. Мені подобається голова, адже він активний у нашому селі. Це єдиний голова, який за всі роки вніс реальний вклад у розвиток села, зокрема в облаштування набережної. Тут видно, що кошти вкладені в ОТГ," - ділиться своїми думками Галина.

Подруга Галини, Марія, зазначає, що в Славському чимало людей, які бажають відвідати збори. Проте, на її думку, багато з них не приходять через погрози чи через те, що їм довелося заплатити занадто багато.

"Це відсторонення готувалося вже рік. У раді сидять депутати по кілька скликань. Їх обирали не люди, а партія. Та афера московського типу є роками й вони крутять її далі. А тут прийшов такий голова й не дає їм це крутити. Я думаю, що справа вже в земельних ділянках й ресурсах. Ми не проти, щоб був курорт. Ми проти, що знімають господаря села. Нема вагомих причин, щоб він йшов. Сьогодні на зборах були родичі депутатів, які голосували "за" відсторонення", - каже Марія.

Збори, на яких ініціювали відкликання депутатів, були лише першим кроком. Правовий радник Громадянської мережі "ОПОРА", яка займається громадським контролем у сфері виборів, Павло Романюк у коментарі ZAXID.NET зазначив, що випадки відкликання депутатів в Україні вже траплялися. За його словами, якщо йдеться про відкликання більшості депутатського складу, це може суттєво вплинути на функціонування місцевої ради та суспільно-політичне життя в громаді.

Павло Романюк пояснив, що для того, щоб почати процес відкликання депутата місцевої ради, потрібно організувати зустріч виборців з відповідного виборчого округу. На цих зборах повинні бути присутніми не менше 30 людей.

"Територіальна виборча комісія (ТВК) отримує інформацію про формування ініціативної групи протягом трьох днів, після чого на наступний день розпочинається наступний етап - збір підписів. На це, відповідно до законодавства, відводиться десять днів, зазначає Павло Романюк."

Мешканці Славської ОТГ у визначені терміни мають зібрати підписи. Фото ZAXID.NET

Юрист підкреслює, що для того, щоб відкликати депутата, обраного в єдиному багатомандатному окрузі, необхідно зібрати підписи, кількість яких перевищує виборчу квоту. Це означає, що потрібно отримати кількість голосів, яка є достатньою для здобуття одного депутатського мандата, визначену на основі результатів відповідних виборів відповідно до Виборчого кодексу України.

"У протоколі про результати виборів Славської селищної ради 2020 року йдеться, що виборча квота становить 316 голосів. Відповідно, для відкликання депутата потрібно зібрати не менше ніж 317 підписів", - зазначив Павло Романюк.

Він зазначає, що після отримання підписних листів територіальна виборча комісія повинна ухвалити рішення протягом десяти днів. Під час перевірки комісія має право звертатися до поліції для допомоги у підтвердженні автентичності наданої інформації.

"Якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою дотримаються вимог статей 38-40 Закону "Про статус депутатів місцевих рад", оформлені належним чином підписні листи та зібрано необхідну кількість підписів виборців, у цьому випадку ТВК ухвалює рішення про звернення до політичної партії, від місцевої організації якої обрано відповідного депутата, щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою. Остаточне рішення про відкликання або відмову приймає вищий керівний орган відповідної політичної партії", - сказав юрист.

Щодо відсторонення селищного голови, то, як пояснює Павло Романюк, місцева рада може зробити це виключно на пленарних засіданнях.

"Для того щоб висловити свою думку стосовно цього рішення, як юрист, я повинен ознайомитися з формулюваннями в документі. Якщо селищний голова дійсно порушив законодавство та не виконує свої обов'язки, це питання має бути вирішене судом. Селищна рада не має повноважень для встановлення таких фактів", - зазначив Павло Романюк.

Інші публікації

У тренді

lvgazeta

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на данний сайт.

© Львівська газета | lvgazeta.info. All Rights Reserved.