Наступ на Запоріжжя — Збройні сили України готуються до серйозного першого нападу.
Згідно з інформацією, наданою журналістами, російські сили мали намір здійснити перший наступ з 20-30 тисяч солдатів. Однак, значну частину з них, близько половини, було переміщено до Курської області.
У 2023 році під час контрнаступу ЗСУ в Запорізькій області кожен квадратний метр території був світовою новиною. Тепер наступають уже росіяни, і розголос у пресі вже не той. Про це пише The Economist.
Боець Григорій провів десять днів у окопах Роботиного. Тепер, з нервовим тремтінням у голосі, він сказав: "Час зайнятися сексом, вживати наркотики та слухати рок-н-рол".
36-річний солдат піхоти 65-ї бригади подолав 7 кілометрів від своїх позицій, несучи 60 кг обладнання, включаючи антенні глушилки та велику кількість батарей. Цей комплект є критично важливим для всіх, хто виконує завдання під відкритим небом у Запорізькому регіоні, який переповнений дронами.
"Це насправді відбувається, -- промовив Гриша. -- Ви можете це спостерігати. Вони рухаються – повзуть, повзуть, намагаються знайти хоч якийсь вихід".
Українська розвідка вважає, що Росія готує масштабний наступ на Запоріжжя, за 30 км від фронту. Один із трьох центрів важкої промисловості країни залишається важливим для виживання України як держави, що функціонує.
У грудні 2022 року глава Російської Федерації Володимир Путін оголосив, що вся територія регіону є частиною РФ. Це відбувається незважаючи на те, що лише одна третина області знаходиться під контролем окупаційних сил.
За два місяці російські ракети та КАБи зруйнували 1500 будинків у місті. Представники України попереджають, що 130 000 російських військових можуть кинути в бій.
Підготовка Збройних Сил України до можливого наступу російських військ у Запорізькому регіоні.
Не всі українські військові вважають, що наступ на Запоріжжя є неминучим. Полковник Олексій Кільченко, який очолює 3-ю бригаду оперативного призначення Національної гвардії "Спартан", зазначив, що російські війська зайняті в інших регіонах. Він підкреслив, що росіяни планували розгорнути дві дивізії (20-30 тисяч бійців) для початкового наступу, але частину з них, близько половини, відправили до Курської області для підтримки контрнаступу на українському виступі.
Командир батальйону 118-ї бригади, Лембергс, висловив свою думку: "Хоча вони поки не готові до атак, як тільки настане час, перший удар виявиться дуже потужним".
Проте нові укріплення зводяться, формуючи кільцеві структури навколо обласного центру. Процес триває з великою ретельністю: створюються мінні поля, інженерні бар'єри та бетонні конструкції. Це контрастує з більш безладною ситуацією в сусідній Донецькій області, де тривають найзапекліші бої.
На сході України Збройні сили Російської Федерації активізували свої дії, досягнувши швидкості, що не спостерігалась з лютого 2022 року. Російські командири проаналізували свої попередні помилки і знайшли нову стратегію: поєднання безпілотників, радіоелектронної боротьби, керованих бомб, безжального командування та масового використання одноразової піхоти. Вони завдають ударів по Україні в найбільш уразливих місцях, знищуючи ланцюги постачання та оточуючи цілі, замість того, щоб атакувати прямолінійно, як раніше. Хоча їхня кампанія супроводжується значними втратами – до 1500 солдатів на день, – вони продовжують вербувати нових бійців, перевищуючи свої втрати.
"Зверніть увагу, у них ніколи не виникне труднощів з кадрами, -- зауважив полковник Хільченко. -- Вони доводять людей до боргової ями, змушуючи їх брати кредити та боротися за них. Вони не зупиняться на досягнутому."
В України, навпаки, кадрові проблеми. Високопоставлений український чиновник каже, що він стурбований тим, що до весни ситуація може стати непоправною. Ще більша проблема -- якість новобранців.
Командир батальйону 65-ї бригади на ім'я Форест зазначає, що більшість чоловіків, яких направляють з армійського штабу, зазвичай занадто віком або не мають достатньої мотивації, щоб бути ефективними. Лише кілька з них молодші за 45 років.
"Мені відправляють хлопців, 50 плюс, із лікарськими довідками, в яких ідеться, що вони надто хворі, щоб служити, -- зазначив він. -- Іноді здається, що я керую дитячим садком, а не бойовим підрозділом".
У розташуванні бригади новобранці проходять бойове злогодження. Це останній етап підготовки перед виряджанням на фронт за кілька днів. Новобранець, який прибув найпізніше, -- Григорій, 51-річний колишній робітник із Полтавської області. У нього золоті зуби, окуляри з діоптріями +9. Григорій зізнається, що здивований не менше за інших тому, що його зарахували; він не очікував, що офіцери мобілізують напівсліпу людину. Йому важко ходити в бронежилеті. Але поводитися з вогнепальною зброєю він уже звик.
"Кожен може натиснути на спуск, – зазначає він. Але влучити в ціль у мене, на жаль, не так вже й легко."
Загальновизнано, що обстановка на фронті досягла найвищого рівня напруженості з початку конфлікту. Багато експертів висловлюють занепокоєння, що суттєвий відступ українських військ може стати реальністю найближчим часом. Наразі загроза, що насувається, тримає військових у Запоріжжі в стані готовності та концентрації.
Вони стверджують, що досі пам'ятають жахливі злочини, які сталися під час російської агресії та окупації. Досвід боротьби залишається важливим. Незважаючи на всі труднощі, з якими стикається Україна, можливість подолати Росію все ще існує, вважає "Форест".
В якості підтвердження він згадує лютневу операцію, під час якої його батальйон самостійно ліквідував механізовану групу, що складалася з двадцяти російських транспортів.
"Чечен", офіцер бригади, відповідальний за підготовку нових військовослужбовців, стверджує, що його рішучість боротися до останнього залишилася незмінною.
"Передача територій цим неприємним особам не забезпечує зупинки цього процесу," -- підкреслив він, хоча і визнав, що зараз менше військових, ніж коли-небудь, підтримують його рішучість.
"Це вже навіть не 50 на 50, а 30 на 70", -- сказав він.
Лемберг описує становище ще жорсткіше.
"У 2022-му я був сповнений готовності протистояти росіянам. У 2023-му мені вже потрібен був відпочинок. А цього року? Мене це майже зовсім не турбувало," – підкреслив він.
Нагадуємо, що балістичні ракети Північної Кореї запускаються за допомогою мікросхем, вироблених у Сполучених Штатах та Німеччині.
Також повідомлялося, що СБУ опублікувала кадри уламків балістичної ракети "Кедр".