Навроцький в день річниці Волинських подій підкреслює необхідність комплексного підходу до вирішення питань, пов'язаних із пошуково-ексгумаційними роботами.
Цю інформацію Навроцький опублікував у соцмережі X, повідомляє Укрінформ.
"Жертви волинського геноциду мають право на достойне поховання, а їхні родичі, які залишилися в живих, повинні мати можливість вшановувати пам'ять на могилах своїх рідних. Відтак, я наполегливо закликаю українську владу до системного вирішення питання про надання дозволів на пошук та ексгумацію жертв волинського геноциду. Примирення можливе лише на основі істини," - зазначив Навроцький.
Президент Польщі Анджей Дуда, відзначаючи цю важливу дату, акцентував у соціальній мережі X, що зрілі й чесні відносини між українцями та поляками "можуть формуватися лише на основі правди". Він також зазначив, що цього року в Польщі вперше офіційно святкується "День пам'яті жертв геноциду, скоєного ОУН і УПА на сході територій Другої Польської Республіки".
Дуда акцентував увагу на тому, що 11 липня 1943 року "стало піком жорстоких злочинів, вчинених українськими націоналістами проти польського населення".
"Ми прагнемо та маємо право дізнатися, де знаходяться їхні останки. Нам потрібно мати можливість гідно попрощатися з рідними, помолитися на їхніх могилах і запалити свічки. Право на належне вшанування пам'яті жертв, і особливо колективне, є надзвичайно важливим аспектом примирення та формування світлого майбутнього," - підкреслив Дуда.
За його словами, "правда і пам'ять не повинні ділити, якщо вони ведуть до взаєморозуміння, примирення та спільної турботи про безпечне майбутнє".
У своєму пості на платформі X Міністерство закордонних справ Польщі оголосило про вшанування сумної дати.
"Вшановуючи пам'ять жертв і пригадуючи складні часи, ми сьогодні висловлюємо підтримку Україні в її зусиллях протистояти російській агресії," - зазначено в заяві.
Посол України Василь Боднар долучився до літургії, присвяченої пам'яті жертв Волинської трагедії, що відбулася в Польовому кафедральному соборі Війська Польського у Варшаві.
"Україна відчуває глибокий біль і сум разом із польським народом, вшановуючи пам'ять усіх загиблих, незалежно від їхньої національної чи релігійної приналежності, а також місця поховання. Ми не можемо забути про безліч українців, які стали жертвами міжетнічного насильства, політичних репресій і депортацій на території Польщі", - зазначено у дописі посольства України в Польщі на Facebook.
Як повідомляло агентство Укрінформ, Україна надала дозвіл польській стороні на проведення ексгумаційних робіт, що стосуються військових, які загинули у 1939 році та були поховані на території колишнього села Збоїська, що зараз входить до складу Львова.
24 квітня розпочалися ексгумаційні роботи у Пужниках на Тернопільщині. У розкопках брали участь українські й польські фахівці.
Українсько-польська експедиція виявила рештки 42 осіб. Їх планують перепоховати цього літа на території села Пужники.
Дослідження ДНК ексгумованих залишків триватимуть кілька місяців.
5 червня Сейм Польщі ухвалив закон, яким 11 липня проголошується "Днем пам'яті жертв геноциду, вчиненого ОУН і УПА на східних територіях Другої Польської Республіки".
Міністерство закордонних справ України оцінило прийняте польським Сеймом рішення про встановлення 11 липня Дня пам'яті жертв "геноциду, скоєного ОУН та УПА" як таке, що суперечить принципам добросусідства.