Не слід змішувати з Днем Незалежності: що таке День української державності?

Розповідаємо, чому це свято таке важливе для українців.

Нещодавно в українському календарі з'явилася нова значуща дата - День української державності. Це свято ми святкуємо 15 липня.

Спочатку дату встановили на 28 липня, але після переходу Православної церкви України на новоюліанський календар, її перенесли на 15 липня.

У період мирного життя День української державності є вихідним, однак під час дії воєнного стану цей день залишатиметься робочим. Раніше ми вже ділилися інформацією про всі свята, що відзначаються в липні в Україні.

Акім Галімов, творець ініціативи "Реальна історія" та журналіст, який займається вивченням історичних подій і розробкою документальних проектів, поділився з УНІАН своїм баченням значення Дня української державності, тризуба та національного прапора.

За інформацією Галімова, це національне свято, яке було введено в 2021 році, уособлює безперервність української державності від князівських часів до сучасності.

"Відзначаємо ми його якраз у День хрещення Русі - знакової події для нашої історії. Цей день символізує тяглість становлення України як держави, наш унікальний історичний шлях, який охоплює понад 1000 років", - наголосив журналіст.

Він зазначив, що Україна вперше де-факто набула статусу окремої незалежної держави в ХХ столітті 22 січня 1918 року, коли Центральна Рада ухвалила IV універсал, що проголосив Українську Народну Республіку незалежною, самостійною та суверенною країною.

Це стало природним етапом еволюції державних традицій на наших теренах, які мали місце ще за часів Русі, Великого князівства Литовського та Руського, а також у період Гетьманщини. На наших землях існували Королівство Русь та король Данило, а також Богдан Хмельницький, який був проголошений повноцінним правителем у Києві. Проте, саме в епоху Української Народної Республіки з’явився перший в історії сучасний документ, що містив термін "незалежна Україна" у контексті юридичного статусу.

15 липня — це свято, що призначене для вшанування багатовікових традицій та культурної спадщини нашої нації.

За словами журналіста, перше зображення тризуба ми можемо знайти на давньоруських печатках. Взагалі печатки показують тяглість та безперервність існування державного апарату. На обох сторонах печатки Святослава Хороброго зображений двозуб, зараз цей символ використовують ССО. Це найдавніша печатка середини Х століття, яка відома з території України.

"Особистий герб Святослава став зразком для всіх наступних князів. Його син, Володимир Великий, створив власний князівський символ, перетворивши батьківський двозуб на тризуб. Цю практику продовжили всі його нащадки: хоча кожен князь мав свій унікальний знак, основою завжди залишався двозуб чи тризуб," - зазначив він.

Як зазначив Галімов, є безліч версій про походження цих знаків. Археологи фіксують їх зокрема ще у сарматів. Скоріше за все, ніякого сокола чи голуба, який летить донизу, вони насправді не означають та й слово "воля" у тризубі не зашифроване - це лише сучасна народна інтерпретація.

Проте це дивовижно, що в тризубі кожен знаходить щось особисте, щось, що має велике значення саме для нього.

- підкреслив він.

У 1917 році, коли була оголошена Українська Народна Республіка, тризуб виступав лише як один із варіантів державного герба. Відомий український художник Георгій Нарбут спочатку використав тризуб для оформлення нової валюти - карбованця, а згодом цей символ став асоціюватися з українським флотом. Відчуваючи значущість цього зображення, у лютому 1918 року під час засідання уряду Михайло Грушевський доручив художнику Василю Кричевському створити проект державного герба з тризубом. У березні 1918 року цей герб був офіційно затверджений. Під час правління гетьмана Скоропадського була спроба зобразити козака на гербі, оскільки Павло Скоропадський звертався до традицій козацького гетьманату, проте тризуб залишався невід'ємною частиною цього державного символу.

Важливо пам'ятати, що тризуб є нашим малим гербом, а ось великий герб України містить у собі зображення як тризуба, так і лева та козака з мушкетом. Проте великий герб офіційно залишається досі не затвердженим Верховною Радою.

За словами журналіста, дослідники історії вважають, що синій та жовтий кольори вперше проявилися у XIII столітті на гербі Галицько-Волинського князівства, де жовтий лев зображувався на синьому фоні. Водночас ці кольори також присутні в гербах місцевої аристократії того періоду.

У XVII-XVIII століттях козацькі хоругви часто мали синій фон із жовтими елементами - хрестами, зірками.

"У 1848 році у Львові Головна Руська Рада - перша офіційна політична українська організація на Галичині - підняла синьо-жовтий прапор на ратуші під час революції в Австрійській імперії. З цього починається "життя" цих кольорів як національних символів у Галичині й Закарпатті. Офіційно вперше синьо-жовтий стяг як державний символ був затверджений 22-25 березня 1918 року", - розповів він.

Сучасний прапор України в синьо-жовтих кольорах підняли в 1990-1991 роках. Він офіційно затверджений в 1992 році незалежною Україною.

Щодо значень кольорів прапора, додає він, то історики та дослідники виділяють багато версій, але всі вони між собою подібні та добре відомі: синій символізує - небо, мир, духовність, жовтий - пшеницю, сонце, світло, добробут, волелюбність. Але тут як і з тризубом т кожен може зчитувати щось своє, і це чудово.

Інші публікації

У тренді

lvgazeta

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на данний сайт.

© Львівська газета | lvgazeta.info. All Rights Reserved.