Не кожен може собі це дозволити: який відсоток зарплати українці витрачають на житлові витрати – Delo.ua
Внаслідок масового переміщення людей у певних областях України, витрати на оренду стали занадто високими для багатьох мешканців.
Ключовим показником для ринку оренди є відсоток середньої зарплати, який орендарі витрачають на оплату житла у тому чи іншому регіоні -- він відображає реальну доступність оренди для пересічного українця.
Беручи до уваги зниження вартості оренди в містах біля фронту, частка зарплат, витрачена на орендоване житло, значно менша порівняно з "більш спокійними" західними районами. Про це повідомляє Delo.ua, посилаючись на дані аналітики ЛУН за підсумками першого півріччя 2025 року.
У цьому сегменті однокімнатних квартир ситуація значно варіюється в залежності від регіону.
До речі, на тлі зростання орендних цін в Одесі, тут відбувається цілком прогнозоване збільшення частки зарплати, яка йде на оренду (+9% за пів року) -- але наразі вона все одно становить 46%, тобто менше половини середнього заробітку в місті.
"Великий відсоток зарплати, який йде на оплату орендованої квартири в центральних та західних регіонах країни, може бути великим стримуючим фактором для переїзду із більш небезпечних регіонів в безпечні", - зазначає керівниця ЛУН Статистика Людмила Кірюхіна.
У категорії 2-кімнатних квартир Київ виявився лідером за негативним показником: на оренду тут йде 93% середньомісячної зарплати, що на 4% більше, ніж півроку тому. Інші два регіони також наближаються до цього рівня: в Ужгороді витрати на оренду становлять 88%, а у Львові – 81%.
Найдоступнішими для оренди залишаються Харків (27% зарплати, -2%) та Запоріжжя (35%). У Хмельницькому останнім часом доступність дещо покращилась на 11% (до 44%, -11%), тоді як в Одесі через різке зростання цін частка витрат на оренду зросла на 21% - до 70% середнього заробітку в місті.
Раніше Delo.ua повідомляло про причини, через які переселенцям часто відмовляють у можливості орендувати житло.