У Львові нічліжка перетворюється на місце, де бездомні можуть проводити свій день.
Оновлення відбувається за підтримки міжнародних партнерів.
Як повідомляє прес-служба Львівської міської ради, інформацію надає DailyLviv.com.
У Львові на вулиці Кирилівській оновлюють простір для людей без дому - філію центру "Джерело". Тут поступово завершують масштабну реконструкцію, яка дозволить не лише покращити умови перебування, а й розширить спектр соціальних послуг: це буде не просто місце для ночівлі, а простір комплексної підтримки - з фокусом на ресоціалізацію та повернення людей до повноцінного життя в суспільстві. Оновлення відбувається за підтримки міжнародних партнерів - Норвезької ради у справах біженців (NRC), уряду Німеччини через Банк розвитку KfW, які сьогодні, 2 липня, оглянули цей об'єкт.
Нічний притулок для безпритульних у Львові на вулиці Кирилівській, 3А, розширює свої послуги і тепер також функціонуватиме як денний центр для бездомних. Соціальні служби "Джерело" створюють тут атмосферу довіри та підтримки, де люди без житла можуть знайти не лише прихисток, а й ресурси для відновлення — від соціальної допомоги до програм підтриманого проживання та ресоціалізації. Усе це з метою допомогти безпритульним повернутися до звичайного життя і стати активними членами суспільства.
Що вже працює і що додалося
До цього часу у філії соціальної роботи з бездомними людей центру "Джерело" функціонував нічний притулок, який вміщував до 50 осіб. Тут безхатьки мали можливість не лише переночувати, а й отримати гарячу їжу, користуватися душем, прати свій одяг, а також отримувати чисті речі та взуття. У разі необхідності, працівники філії надавали медичні послуги. Крім того, соціальні працівники допомагали у відновленні документів, пошуку родичів, оформленні інвалідності та отриманні інших соціальних виплат.
"Тепер у Львові безпритульні мають можливість отримати не лише нічліг, а й комплексну підтримку. Філія соціальної роботи з бездомними людьми готова прийняти більше бажаючих отримати допомогу. Ми відкрили нові кімнати — окремі для чоловіків і жінок, а також забезпечили можливість денного перебування," — повідомила директорка центру соціальних послуг "Джерело" Зореслава Люльчак.
Окрім цього, центр отримав можливість розширити свої послуги та зайняти більш різноманітну позицію. Після проведення реконструкції в приміщенні запрацює центр підтримуваного проживання.
Згідно з інформацією, наданою Олександром Паппом, співробітником центру соціальних послуг "Джерело", основною метою реконструкції є розширення можливостей закладу - збільшення кількості ліжкомісць, що дозволить приймати більше людей. Після завершення робіт кількість місць зросте до 25.
"Ми змінюємо підходи та переходимо до нових можливостей, оскільки після завершення реконструкції відкриємо центр підтриманого проживання. Цей центр буде призначений для людей, які вже мають роботу та стабільний дохід, але наразі не можуть дозволити собі орендувати житло. Тому ми готові надати їм послуги підтриманого проживання. На даний момент вже підготовлені кімнати та санвузли, а також заплановано облаштування кухні," - зазначив Олександр Папп.
Простір, створений з урахуванням потреб різних категорій людей.
Послуги будуть доступні як для чоловіків, так і для жінок, які не мають постійного місця проживання. Зокрема, на першому поверсі розмістяться чоловічі кімнати, що вміщуватимуть до 35 осіб. Крім того, в найближчих планах - створення пункту денної допомоги для тимчасового прихистку осіб, яких, наприклад, доставляє поліція.
На другому поверсі розмістяться жінки, для яких облаштовано 28 місць. Третій поверх отримає кімнати для підтриманого проживання, де передбачено в цілому 9 місць.
Ресоціалізація осіб без постійного місця проживання є надзвичайно важливою і необхідною справою. Це перший крок до відновлення нормального життя в суспільстві. На третьому поверсі планується створити соціальний гуртожиток, де зможуть знаходитися та жити люди, які повернулися до звичайного життя, знайшли роботу і не вживають алкоголь, але поки ще не в змозі самостійно орендувати житло. Кімнати будуть обладнані всім необхідним для комфортного проживання, включаючи шафи, тумби та столи. Крім того, на цьому поверсі буде облаштовано окремий кухонний блок для їхнього користування, - повідомила Зореслава Люльчак.
Ресоціалізація - це не лише забезпечення житлом.
У процесі ресоціалізації важливими етапами є пошук роботи та отримання нових професій, що здійснюється через співпрацю з центрами зайнятості. Крім того, передбачено можливість отримання соціальних виплат, оформлення статусу особи з інвалідністю або внутрішньо переміщеної особи (ВПО), а також укладення медичних декларацій з лікарями.
Ключовим аспектом є те, що філія на Кирилівській тепер стала безперешкодним простором для людей з обмеженими можливостями. Для цього було розширено дверні проходи, адаптовано санвузли та душові, а також встановлено пандус і зовнішній ліфт, що забезпечить підйом на другий і третій поверхи. Раніше така можливість була відсутня.
Внаслідок війни зросла кількість людей, які втратили документи, засоби для існування та дах над головою. Це призвело до значних труднощів для них у реалізації своїх прав, отриманні статусу внутрішньо переміщеної особи, оформленні соціальної допомоги та пошуку місця для ночівлі. А якщо до того ж ці люди пересуваються на інвалідних візках або з милицями, здійснити навіть прості дії стає ще складніше. Ніхто не має залишатися на вулиці, і всі необхідні послуги можна отримати в нашій філії на Кирилівській, - зазначає керівниця "Джерела" Зореслава Люльчак.
До речі, філія центру, що опікується підтримкою бездомних осіб, запрошує до команди соціального працівника та психолога. Це не просто робота - це можливість щодня змінювати життя людей на краще, допомагати тим, хто опинився у складних життєвих обставинах, та розвиватися в середовищі небайдужих однодумців. Детальніше на сайті "Джерела" або за телефоном: 097 400 22 88.
Фінансування та підтримка
Реконструкція та облаштування будівлі було успішно завершено завдяки підтримці міжнародної гуманітарної організації Норвезька Рада у справах біженців в Україні (NRC). Минулого року за фінансування організації The Bridge of Life на першому поверсі були замінені вікна. Інші ремонтні роботи виконані в рамках проекту, фінансованого Норвезькою радою у справах біженців (NRC) за кошти Федеративної Республіки Німеччина через Банк розвитку KfW. Серед виконаних робіт – заміна вікон, модернізація несправного котла, оновлення старих батарей, встановлення нових бойлерів, розширення дверних прорізів, ремонт кімнат, а також монтаж зовнішнього ліфта. Крім того, була встановлена енергоефективна електрична плита та посудомийна машина для забезпечення гарячими стравами більшої кількості людей.
Завдяки фінансуванню з міського бюджету в притулку було здійснено капітальний ремонт системи вентиляції, що дозволило усунути неприємні запахи та значно покращити потік свіжого повітря в кімнатах на першому та другому поверхах. Окрім цього, завдяки щедрим внескам благодійників, були придбані три пральні машини та дві сушарки для одягу. Загальна сума інвестицій склала 7 мільйонів гривень, з яких 1 мільйон гривень було виділено з міського бюджету, а 6 мільйонів гривень — з позабюджетних джерел.
Зазвичай Німеччина надає Україні фінансову допомогу в розмірі 600 мільйонів євро щорічно. Проте цей проєкт вимагав значно менших витрат, і все ж таки це відмінний результат наших спільних зусиль. Завдяки злагодженій роботі різних учасників, зокрема NRС та місцевих органів влади, нам вдалося досягти значних результатів навіть з обмеженим бюджетом. Я щиро вдячний вам за вашу підтримку вразливих груп населення та за покращення інфраструктури для них. Це створює міцну основу для подальшої співпраці в Україні, – підкреслив Маркус Колль, керівник відділу співробітництва Посольства Німеччини у Києві.
Завдяки зусиллям адміністрації Шевченківського району, в зоні прихистку була проведена робота з благоустрою території. Тут облаштовані нові майданчики для контейнерів, оновлено дорожнє покриття, а також проведено очистку прилеглої території та додано ґрунт для створення пішохідних доріжок і зелених зон.
"Вважаю, що це один із найзначніших і найзворушливіших проєктів, до яких мені випало долучитися, адже він є яскравим прикладом плідної співпраці. Місто допомогло нам визначити найбільш вразливі райони, де допомога була вкрай необхідна. Організація "Джерело" надала нам рекомендації щодо того, куди найкраще спрямувати наші кошти та зусилля для досягнення максимальної ефективності. Для мене це є переконливим свідченням того, як повинна функціонувати Норвезька рада у справах біженців в Україні. Цей проєкт є частиною масштабної ініціативи, що фінансується німецьким банком NFW. Інші елементи програми включають забезпечення людей якісним житлом та доступом до освіти для дітей. Цей проєкт охоплює не лише матеріальні потреби, а також сприяє відновленню та розвитку України", - поділилася думками Маріт Глад, керівниця NRC в Україні.
Наразі існує необхідність у залученні фінансування в розмірі 1,5 млн грн для проведення ремонтних робіт на першому поверсі будівлі. Це стосується, зокрема, кімнат для ночівлі чоловіків та зони денного перебування.
"Кожен з нас став частиною надзвичайно важливої місії. Це стосується людей, які потребують нашої уваги найбільше. Висловлюю щиру подяку нашим партнерам — ваша підтримка в умовах війни має для нас величезне значення. Ваша участь є неоціненною для України в цей складний час. Ми бачимо тут синергію всіх учасників, адже ця установа вже давно потребувала покращення умов. Ніхто з партнерів не прагнув узятися за це, але в потрібний момент з'явилися необхідні люди, і ми реалізували задумане. У нас є плани на подальші важливі зміни тут, адже ми хочемо, щоб ті, хто цього потребує, мали комфортні умови. Доступність є надзвичайно важливою, і цей ліфт та платформа – одні з найкращих рішень, які ми могли запропонувати. Величезна подяка NRC та банку KfW, адже це не останній проєкт, в якому ми беремо участь," - підсумувала заступниця міського голови Ірина Кулинич.
"Сьогодні дуже приємна нагода, щоб зустрітися -- ми відкрили цей центр для людей, які залишилися без житла. Це спільна праця міста Львова і Норвезької ради у справах біженців, та фінансова допомога від німецького банку розвитку KFW. Цей проєкт є дуже гарним прикладом того, що можуть зробити спільні зусилля. Я рада презентувати результати цієї праці сьогодні", - прокоментувала Аміна Хаббал, регіональна менеджерка Норвезької ради у справах біженців в Україні.
Як дістатися до притулку на вулиці Кирилівській
Зв'язатися з філією соціальної роботи для бездомних осіб на вулиці Кирилівській можна, відвідавши їх особисто або зателефонувавши:
- прийти за адресою вулиця Кирилівська, 3а
Зателефонуйте на міську Гарячу лінію за номером 15-80, зв’яжіться з контакт-центром "Джерела" за телефоном 097 400 2288, або зверніться безпосередньо до філії за номером 063 445 58 42, де вам нададуть інформацію про подальші кроки та куди звертатися.
Коли небайдужі мешканці повідомляють про безпритульну людину, соціальні працівники з організації "Джерело" надають коротку консультацію по телефону. Якщо це необхідно, вони виїжджають на місце події, роблячи це у робочі дні з 9:00 до 17:00. Якщо безхатченко згоден на виїзд, його доставляють до філії. У нічний час на такі звернення реагує поліція. Для того, щоб отримати можливість переночувати, потрібно бути в тверезому стані та пройти флюорографічне обстеження.
Розширення спектру послуг на Кирилівській є складовою частиною нової комплексної міської програми, спрямованої на боротьбу з проблемами безпритульності.
Цього року у Львові вирішили підійти до проблеми бездомності інакше - з комплексним та глибоким підходом, акцентуючи увагу на ресоціалізації. На засіданні міської ради була ухвалена нова програма, що передбачає не лише надання притулку або нічліжки, а й тривалу підтримку, включаючи навчання, працевлаштування та психологічну допомогу. Вперше місто матиме можливість закуповувати соціальні послуги у громадських та благодійних організацій за рахунок бюджетних коштів. Це не просте реагування на ситуацію, а цілісна стратегія: посилене патрулювання, активна співпраця з громадськими організаціями, медиками та поліцією, а також підтримка таких установ, як "Оселя" та "Джерело", оновлення міської нічліжки й залучення донорських та приватних інвестицій для розвитку. Більше інформації про нову програму можна знайти тут.
"Ми спостерігаємо, що приблизно 10% осіб, які отримують допомогу, прагнуть змінити своє життя. Наше завдання полягає в тому, щоб надати їм цю можливість: забезпечити підтримане житло, роботу та нові навички. Наша програма орієнтована не лише на виживання, а й на надання шансу повернутися до гідного життя", - підкреслює Валентина Бартошик, керівниця департаменту гуманітарної політики Львова.
Соціальна служба підтримки Львівської міської ради - 1620.
Інформаційно. Нічліжка, розташована за адресою вул. Кирилівська, 3А, була відкрита 6 січня 2009 року для надання притулку бездомнім. Проте, центр обліку бездомних почав свою діяльність ще в листопаді 2006 року.