"Експрес з Оттави": подорож через випробування війни.
Від початкових постачань бронежилетів до сучасних технологій, таких як високоточна зброя, дрони, системи NASAMS та розвиток оборонної промисловості на місцевому рівні. Це розповідь про те, як Канада підтримує нас у боротьбі за виживання та перемогу.
Протягом останнього десятиліття Канада, що знаходиться далеко за океаном, надає Україні, яка зіткнулася з російською агресією ще в 2014 році, всебічну підтримку, включаючи гуманітарну, оборонну та фінансову допомогу. Спираючись на канадську військово-технічну допомогу, Укрінформ вирішив дослідити, яким чином змінювались відносини між Києвом і Оттавою під час війни.
ОСТАННІЙ МИРНИЙ "ГЛОБЕМАСТЕР"
4 лютого 2022 року в медіа з'явилася інформація про те, що військово-транспортний літак C-177 Globemaster Канадських Військово-Повітряних Сил вирушив з авіабази "Трентон" у провінції Онтаріо. Літак доставив в Україну партію нелетального озброєння, а також групу інструкторів, які повинні навчити українських військових користуватися новим обладнанням.
Коментуючи доставку військового вантажу в Україну, Міністерство оборони Канади підкреслило значущість "швидкої підтримки України та подальшого розвитку місії UNIFIER — програми Збройних сил Канади (CAF) щодо навчання та зміцнення потенціалу в Україні". Вони також підтвердили свою "незмінну відданість суверенітету, територіальній цілісності та незалежності України".
У пресрелізі канадського оборонного міністерства було лише одне незвичайне зауваження — про "негайну підтримку". Усе інше залишалося в рамках звичної теми: нелетальна військова допомога, яку Канада стабільно надавала Україні з 2015 року. На початок лютого 2022 року загальна вартість поставок відповідного військового обладнання перевищила 23 мільйони канадських доларів.
Протягом семи років, що передували масштабному вторгненню Росії, Канада забезпечувала Збройні Сили України різноманітними матеріально-технічними засобами, включаючи системи зв’язку, оптичні прилади, військову форму та амуніцію, а також засоби індивідуального захисту і обладнання для виявлення та знешкодження вибухових пристроїв. Особливо важливою була передача мобільного польового шпиталю для українських військових медиків.
Крім того, у "передвоєнний" час канадські інструктори в рамках місії UNIFIER навчили близько 33 000 українських військових. Додатково, цивільний та військовий персонал Міністерства національної оборони і Збройних сил Канади активно сприяв важливим аспектам оборонної реформи в Україні, включаючи демократичну відповідальність та цивільний контроль над оборонними і безпековими структурами.
Тож "Глоубмастером", який 4 лютого 2022 року приземлився у Міжнародному аеропорту "Львів", насправді були доставлені засоби індивідуального захисту, оптичні прилади для ведення спостереження та розвідувальне обладнання - нічого незвичного. Однак та партія бронежилетів, розвантажувальних комплектів, біноклів, лазерних далекомірів, металошукачів і перископів стала останнім траншем канадської військової допомоги, який не містив летального озброєння.
ГРАНАТОМЕТЫ, ЧЕРТ ВОЗЬМИ!
У холодному повітрі лютого 2022 року відчувалася тривога, що віщувала наближення конфлікту.
19 лютого в Україну прибув черговий "транспортник" з Канади, який доставив вантаж, що на той момент був справді "терміновим": гранатомети Carl Gustaf, снайперські та автоматичні гвинтівки, кулемети з оптичними прицілами, набої та інше.
Загалом, через той борт було перевезено 78 снайперських гвинтівок середнього та важкого калібру, понад 200 кулеметів, 600 пістолетів Glock, 7000 протитанкових ракет, 700 карабінів та більше 1,5 мільйона патронів. Практично всі ці запаси були взяті з арсеналів Збройних сил Канади.
Додатковий рейс зі зброєю із "Трентона" приземлився на українській землі за декілька годин до російської навали 23 лютого 2022 року...
Разом із американськими "Стінгерами", "Джавелінами" та "Хамерами", шведськими "NLAWами" зі Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, ПЗРК із Латвії і Литви, протитанковими мінами з Німеччини, піхотна "стрілковка" й протитанкові комплекси з Канади стали вагомою і дуже доречною частиною оборонних постачань, які демократичний світ надіслав в Україну напередодні повномасштабного російського вторгнення.
Кожна велика ріка бере свій початок з невеликого джерела. Згідно з інформацією Міністерства оборони Канади, в лютому 2022 року Україні було надано військове обладнання, як летального, так і нелетального характеру, на суму близько 10 мільйонів канадських доларів. Відтоді обсяги підтримки нашої країни з боку Канади значно зросли, і ці цифри вражають. Як свідчать відкриті джерела, з початку повномасштабного вторгнення Канада надала Україні загалом 20 мільярдів доларів допомоги, з яких 4,5 мільярда становить військова підтримка, а 12,4 мільярда — пряма фінансова допомога.
ПРО ТРИ СЕКИРИ І ЧОТИРИ ГАРМАТИ
З початком перших вистрілів нашої масштабної війни канадська підтримка Україні ставала все більш рішучою, відчайдушною та важливою. Канада щиро ділилася з нами всім, що могла, іноді навіть жертвуючи тим, чого сама не мала в достатку.
Серед ста гаубиць М777, які у квітні 2022 року ми отримали від союзників, були й канадські "сокири". Із сотні наданих стволів власне канадських було небагато - лише чотири одиниці. Однак, якщо врахувати, що на той час цих гармат на озброєнні канадського війська налічувалося всього 37 штук, скептичне "лише чотири" перетворюється на десяту частину арсеналу, відчутну величину в порівнянні.
Безумовно, разом із гаубицями були надані також 155 мм снаряди для них. І тут ми спостерігаємо ще один важливий момент: у списку переданого боєкомплекту фігурували високоточні далекобійні снаряди Excalibur, які залишилися у Збройних силах Канади після війни в Афганістані. Їх також не пошкодували для підтримки українських військових і передали з запасів 1-го полку Королівської канадської кінної артилерії.
Проте найважливішим аспектом отримання першої артилерійської підтримки з Канади, США та Австралії стало те, що фронт отримав її в той вирішальний момент війни, коли ворожа артилерія мала перевагу на полі бою, а українські захисники швидко вичерпували запаси боєприпасів старих радянських калібрів.
Сьогодні Збройні Сили України отримали десятки тисяч 155 мм та 105 мм снарядів завдяки підтримці Канади протягом війни. Країна також активно залучена до "Чеської ініціативи" і продовжує надсилати нашим військовим різноманітні види боєприпасів.
ДІЇ, А НЕ СЛОВА
І хоча після "сокир" могло здаватися, що Канада вже досягла максимуму, насправді це був лише початок її потенціалу.
10 січня 2023 року Аніта Ананд, яка на той час обіймала посаду міністра оборони Канади, опублікувала у соціальних мережах важливе повідомлення, яке згодом увійде в історію українського повітряного захисту: "Системи протиповітряної оборони є ключовим пріоритетом для України. Канада здійснює закупівлю NASAMS для цього".
Не "передає з резервів", не "доставляє в рамках загальної коаліції", а здійснює покупку, і не в інших країнах, а безпосередньо у Сполучених Штатах на суму понад 400 мільйонів доларів США. Це був унікальний випадок, коли дипломатичні зусилля та логістика не стали перешкодою, а, навпаки, виконали роль каталізатора.
Щоб уникнути бюрократичних процедур, пов'язаних із отриманням експортних дозволів, Канада уклала пряму угоду зі Сполученими Штатами: вона здійснює оплату, Вашингтон забезпечує постачання, а Україна отримує необхідні товари. Без зайвих церемоній, але з глибоким значенням.
У листопаді 2024 року, а саме 4 числа, Україна отримала свій перший NASAMS, який одразу ж став на бойове чергування. Відтоді, коли в небі з'являються "шахеди" або пролітають російські ракети, канадський NASAMS, разом з іншими системами протиповітряної оборони, невтомно та точно відповідає на загрози.
Поки ця розповідь починала розвиватися, у квітні 2024 року в Берліні розпочалася потужна Коаліція повітряної оборони на підтримку України, яку очолила Німеччина. Канада без сумніву стала її частиною, зробивши перший внесок у розмірі понад 55 мільйонів доларів.
Не зменшуючи темпу, за місяць Оттава виділила кошти на ще одну позицію – зенітні ракети для IRIS-T. Хоча це знову була не їхня власна зброя, а німецького виробництва, Канада не ставить запитання: "Чия це зброя?" Вони запитують: "Що потрібно Україні і як ми можемо прискорити процес?"
Варто зазначити, що в системах NASAMS використовується канадська технологія TerraLens. Саме вона забезпечує комплексу можливість швидше виявляти, аналізувати та здійснювати точні удари.
РІЙ ДРОНІВ З ШТУЧНИМ ІНТЕЛЕКТОМ
На початку 2024 року уряд Канади оголосив про передачу Україні понад 800 безпілотників SkyRanger R70 - повноцінних повітряних "розвідників" від канадського виробника Teledyne FLIR.
Компанія спеціалізується на тепловізійних системах, тому в розробленому дроні акцент зроблено на його апаратній частині, зокрема на камері StormCaster-T, що оснащена потужним і високоякісним тепловізором. Завдяки цьому безпілотник здатний здійснювати цілодобову розвідку, а завдяки технології машинного зору, інтегрованій в його "мозок", він може не лише супроводжувати об'єкт, але й автоматично визначати його точні координати та швидкість.
Крім того, повітряний рейнджер володіє не лише відмінним зором, але й винятковим слухом. Цей розвідник здатний перехоплювати сигнали на відстані до 5 кілометрів, виявляти місцезнаходження мобільних телефонів і навіть розпізнавати до 10 осіб одночасно.
Ще однією значною перевагою SkyRanger R70 є його можливість автономної роботи без необхідності зв'язку з оператором. Цей дрон здатен орієнтуватися на місцевості, навіть коли немає сигналу супутникової навігації, що є критично важливим у ситуаціях, коли ворог активно використовує засоби радіоелектронної боротьби.
Завдяки своїм технічним параметрам, ці безпілотні літальні апарати вважаються одними з найсучасніших у світі в своєму сегменті. Канада інвестувала більше 95 мільйонів доларів у їхню закупівлю, проте, як і в випадку з NASAMS, справа полягає не лише в розмірі витрат, а й у підході: передавати не що попало, а виключно найкраще з доступного.
ІНВЕСТИЦІЯ У ВІЛЬНЕ НЕБО
Канада не володіє літаками F-16 у своєму авіаційному парку. Проте це не завадило їй зайняти одну з ключових ролей серед донорів військово-повітряної коаліції.
З моменту створення міжнародної коаліції, що взяла на себе зобов'язання надати Україні винищувачі та підготувати пілотів, Канада вирішила зробити те, що дійсно можливо для допомоги в цій ситуації. Вона профінансувала: навчальні симулятори для льотчиків, запасні частини для літаків, інфраструктуру для технічного обслуговування бойових літаків та впровадження ІТ-систем підтримки.
Також тихо, без зайвого розголосу, Оттава взяла на себе непомітну, але важливу роль - очолила етап підготовки пілотів-винищувачів (FLIT).
У січні 2024 року уряд України уклав угоду з компанією Top Aces для підготовки українських пілотів. Завдяки наявності власних літаків F-16, а також кваліфікованих цивільних інструкторів і допоміжного персоналу, інтенсивний курс льотної підготовки наших пілотів стартував уже в лютому того ж року.
Місяць тому новопризначений міністр національної оборони Канади Девід Дж. Макгінті під час засідання Контактної групи щодо оборони України та зустрічі міністрів оборони НАТО в Брюсселі оголосив про запуск нового пакету військової допомоги для України.
Серед іншого йшлося про 389 мільйонів доларів США, які упродовж п'яти років будуть спрямовуватися на навчання пілотів F-16, постачання критично важливого обладнання для аеродромів, іншу підтримку українських авіабаз і парку літаків.
Це вже не просто підтримка. Це капіталовкладення в захист, в тих людей, які стають надійним щитом і могутнім мечем нового українського неба, а отже, і повітряного простору вільного світу.
НЕ ЛИШЕ О ЗАЩИТЕ
За ці роки на український фронт із далекої Канади були відправлені не тільки гармати, кулемети і дрони. Бронетехніка теж була в номенклатурі постачань.
Танки "Леопард" 2А4, бронетранспортери ACSV, Coyote, Bison та M113 – це не лише нові та модернізовані одиниці техніки, але й ті, які були виведені з експлуатації, проте пройшли капітальний ремонт перед передачою. Усе це надходило з канадських виробництв або зі складів. Разом з технікою постачалися комплекти для ремонту, запасні частини, інструкції та навчальні матеріали. Це не просто металева техніка, а комплексна підтримка. Це було задумано з урахуванням людей, які боротимуться за життя та свободу.
І ще, що важливо й помітно зараз: у кожному пакеті допомоги стає все менше подарунків і все більше контрактів для виробництва. Канада не просто ділиться - вона інвестує, підтягує "оборонку", створює робочі місця, в себе і вже потроху в нас.
Навесні 2022 року в Силах оборони з'явилися перші вісім Roshel Senator - великі, грізні бронемашини з канадським акцентом. Так, спочатку їх було небагато. Але з часом у звітах про передачу озброєння в Україну вже йшлося про десятки, а потім і сотні таких машин. Наприкінці травня поточного року стало відомо про експлуатацію понад 1800 бронеавтомобілів Senator в Україні, які надійшли з початку російського повномасштабного вторгнення. Ці броньовики давно стали впізнаваним символом канадської підтримки на українських дорогах війни.
На початку літа 2025 року з'явилася важлива інформація: в Україні розпочато виробництво бронеавтомобілів компанії Roshel. Цю новину оголосив генеральний директор підприємства Ромаш Шимонов під час конференції "Захист майбутнього України: безпекові гарантії та розмінування для відновлення й відбудови".
Якщо повернутися до початку, коли все стартувало з бронежилетів та застарілих кулеметів, то відкриття заводу бронемашин Roshel в Україні, де виробляються легендарні Senator, вже не просто про захист. Це символ впевненості та довіри. Це свідчення того, що Канада сприймає не лише війну, а й наше майбутнє, наповнене перемогами, і прагне бути його невід’ємною частиною.
ФІНАНСИ, ЦІННОСТІ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
17 червня 2025-го прем'єр-міністр Канади Марк Карні заявив: "Ми надаємо Україні більше - 2 мільярди канадських доларів військової допомоги".
Отже, це вже не просто "черговий транш". Це найбільший за всю історію Канади одноразовий пакет військової допомоги, наданий будь-якій країні: на безпілотники, ракети, вертольоти та боєприпаси. Все це для того, щоб підтримати українців у їхній боротьбі за виживання.
Частина цих коштів спрямується на українське оборонне виробництво. А ще з обіцяного - 2 мільярди кредиту, відсотки за яким покриватимуться прибутками від заморожених російських активів. Принципово, красиво, стратегічно, а ще - чесно, як і належить союзнику, з яким укладено безпекову угоду.
Підсумовуючи, хотілося б висловитися без зайвих емоцій. Адже не пафос веде до перемоги, а люди. Тим не менш, цифри вражають: за три з половиною роки витрачено понад 4,5 мільярда доларів на озброєння, бронетехніку, системи протиповітряної оборони, навчання особового складу, боєприпаси, дрони, транспортні засоби, екіпірування, а також на літаки F-16, системи IRIS-T та NASAMS. Операція UNIFIER, розпочата у 2015 році, не зникла в хаосі бойових дій, а, навпаки, адаптувалася до нових умов. Незважаючи на війну, понад 44 тисячі українських військових отримали навчання за канадською програмою за кордоном, включаючи молодших офіцерів, піхотинців, саперів, артилеристів, танкістів і пілотів.
"Ми не покинемо Україну. Ми продовжимо підтримувати вас стільки, скільки буде потрібно", - неодноразово наголошував колишній прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо.
За цими фразами ховається не лише формальне рукостискання. За ними стоять бронетранспортери, які долали бруд Донеччини, артилерійські установки, що розривали тишу запорізьких степів, дрони, що спостерігали за пересуванням ворога поблизу Куп'янська, а також технології, які знищують "шахеди" у небі над Київом.
Канада є нашим надійним союзником. Вона може не бути на передньому плані, але завжди готова діяти, знаходячи альтернативні рішення для надання підтримки. Це країна, яка не зволікає, коли йдеться про охорону українських інтересів, життя та людяність.
Врешті-решт, Globemaster, який колись, в іншому вимірі, доставив до Львова біноклі та перископи, став лише відправною точкою. Адже справжні оповіді не розпочинаються з гучних фанфар. Вони виникають з усвідомлення відповідальності.
І не припиняються, поки не досягнуто Тріумфу.
Іван Ступак, Київ
Зображення взяті з публічних джерел: Генеральний штаб Збройних Сил України, Державна прикордонна служба України, Збройні Сили Канади, Teledyne FLIR.