Палаци Бродівщини, які залишилися лише в пам'яті.
У групі "Броди: історія у фото" було представлено архівні фотографії та ілюстрації, що фіксують знищені пам'ятки міста та навколишніх сіл. Володимир Славінський поділився зображеннями палаців, які колись належали Бродівському повіту, але тепер, на жаль, втрачено назавжди.
Слід підкреслити, що Броди займали стратегічне положення як прикордонне місто на кордоні двох імперій – Австро-Угорської та Російської. Під час Першої світової війни тут відбувалися інтенсивні військові дії, внаслідок чого багато архітектурних пам’яток було знищено у ті буремні часи.
Палац Вільгельма Шмідта у Бродах. Належав австрійському підприємцю та землевласнику. Садибу збудували у 1910 році у місцевості Шваби, поруч був господарський корпус для прислуги та гостей, стайні та возівня, промислові та складські будівлі. Ще до війни тут почали формувати промислову зону, працювало чимало підприємств, для робітників спорудили житлові будинки. Вільгельм Шмідт розбудував велике деревообробне підприємство - тартаки спілки "Фореста", які сполучалися з лісом вузькоколійкою.
Але вже наприкінці Першої світової війни під час відступу російські окупаційні війська підірвали будівлю. Після 1945 радянська влада розмістила там військову частину: на першому поверсі - казарми, на другому - адміністрацію, у підвалі - спортивну залу. Господарські будівлі переобладнали під склади для боєприпасів. Її розформували лише 2005 року. Нині пустує і остаточно руйнується.
Палац Бродівської шляхти, вид з боку сходу (листівка до 1914 року, видана Феліксом Вестом у Бродах)
Палац Бродівського панства із західної сторони (поштівка до 1914 року видавця Владислава Коциана в Бродах)
Палац в селі Паликорови біля Підкаменя. Власниками села були Цетнери, Конопки, а 1861 року село переходить у власність Йозефа Менчинського. 1915 року в околицях села відбувся бій між австро-угорською та російською арміями. Палац, як і майже все село, зруйнований у Першу світову війну.
Палац у Паликоровах. Це колоризоване зображення, що датується до 1914 року, належить до колекції родини Манчинських і було надане Томашем Ленчевським.
Палац Цетнерів, розташований у Підкамені поблизу Черницького лісу, має цікаву історію. Відповідно до записів у "Актах ґродських і земських" за 1758 рік, це містечко носило назву Підкамінь Цетнерівський, що походить від імені його власників. До 1910 року палац належав майору австрійської армії графу Альберту Цетнеру, а після його смерті – його дружині Ользі Цетнер. На жаль, під час Першої світової війни будівля була зруйнована. Члени родини Цетнерів знайшли спокій у капличці на території цвинтаря.
Палац в Підкамені (фото 1916 року з австрійського архіву)
Палац у селі Пеняки має цікаву історію. З другої половини XVIII століття його власником став коронний ловчий Антоній Бельський. Протягом часу село переходило у спадок до його дочки, внука та правнучки, яка в середині XIX століття одружилася з українським графом Володимиром Дідушицьким. Він відомий як засновник природознавчого музею у Львові та першого в Європі природоохоронного резервату "Пам'ятка Пеняцька". Їхня донька Марія стала дружиною графа Тадеуша Ценського, а їхній син був останнім спадкоємцем села.
Палац був зведений у 1776 році і славився розкішними розписами, колекціями мистецтва та оранжереєю. Однак під час Першої світової війни, коли поблизу проходив фронт, палац піддався обстрілу з артилерії, внаслідок чого залишилися лише руїни. Після закінчення війни його власники не змогли відновити будівлю через брак фінансів. Остаточно будівлю демонтували після Другої світової війни.
Палац Бохенських, розташований у Поникві, був зведений у XIX столітті. Біля нього знаходилася каплиця та прекрасний парк. У листопаді 1932 року власник цих земель, Адольф Бохенський, організував природний заповідник в околицях села, щоб зберегти унікальні скелі та навколишній буковий ліс, територія якого перевищує 24 гектари.
Палац у Поникві (знімок до 1939 року)
Палац у Поникві (знімок до 1939 року)
Палац, розташований у селі Черниця, був зведений приблизно у 1820 році власником земель Тадеушем Ковнацьким. На жаль, під час Першої світової війни будівля зазнала значних руйнувань, що призвело до її розбирання на будівельні матеріали.
Палац в Черниці (фото надав Генрик Баєвич, 13. 06.1906)
Палац у селі Яснище. У 1870 році село належало Юзефу Мйончинському. На 1890 рік він володів двома корчмами, млином та більше ніж 200 гектарами землі. Палац, як і все село, було зруйновано під час Першої світової війни.
Палац в Яснищі, 1916 рік
Палац в селі Кутище. У 1830-1845 роках власником села був граф Леопольд Стаженьський, у 1845-1850 - Еразм Коритовський та Франциск Бялецький, від 1851 року - Владислав Кунашевський. Після проходження фронту Першої світової у селі на 1918 рік залишилися 4 вцілілі житлові будинки. Селяни жили в землянках, шалашах, по кілька родин в одному будинку.