Після ситуації з НАБУ та САП сенатори Шахін і Грем звернулися до Києва з проханням утриматися від кроків, які можуть зашкодити антикорупційній боротьбі.
Сенатори Сполучених Штатів Джин Шахін (демократ, член Комітету з міжнародних справ) та Ліндсі Грем (республіканець) виступили зі спільною заявою після ухвалення в Україні закону, який обмежує автономію Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).
"Україна зробила величезні кроки у своїй антикорупційній програмі з часів Революції Гідності. Примітно, що цей прогрес було досягнуто, поки Україна боролася проти агресії Росії, що є свідченням надзвичайної волі українського народу. Ми боїмося, що нещодавнє схвалення Верховною Радою закону, підписаного президентом Зеленським, підриває значну частину цього прогресу та суперечить величезному бойовому духу України, а також очікуванням громадян України та міжнародної спільноти", - йдеться у заяві.
Сенатори підкреслюють, що одним із найчастіше висловлюваних доводів проти продовження підтримки України є наявність корупції в державі.
Але Шахін та Грем визнають, що Україна продовжує досягати прогресу в антикорупційному напрямку, і закликають уряд утриматися від будь-яких дій, які підривають цей прогрес.
"Продовжується значна двопартійна підтримка України та згода з тим, що в інтересах України - і в наших власних - відповідати очікуванням її громадян та забезпечувати, щоб структури управління гарантували економічне процвітання України та майбутні інвестиції США", - додають вони.
Читайте також: НАБУ та САП висловили підтримку ініціативі Зеленського щодо внесення нового законопроєкту, що стосується антикорупційних органів.
22 липня Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 12414, який, згідно з інформацією, обмежує автономію Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). За це рішення проголосували 263 депутати. У відповідь на це голова НАБУ Семен Кривонос звернувся до президента України з проханням накласти вето на законопроєкт, оскільки він вважає, що це "фактично знищує" незалежність зазначених структур.
Невдоволення рішенням парламенту вивело на акції протесту сотні людей у Києві, Львові, Дніпрі та Одесі.
Президент України Володимир Зеленський офіційно затвердив закон №12414, підкресливши, що Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізована антикорупційна прокуратура продовжать свою діяльність, але їх необхідно "звільнити від російського впливу".
Також зверніть увагу: В умовах ситуації з НАБУ і САП Буданов підкреслив, що "наш єдиний ворог" залишається незмінним.
Генеральний прокурор Руслан Кравченко прокоментував підозри щодо можливого зниження незалежності НАБУ та САП, зазначивши, що ці органи підпорядковуються йому. Він додав: "Ми будемо працювати як одна команда. Вони займатимуться своїми кримінальними справами, а ми — своїми".
Це відбувалося після 70 обшуків, які 21 липня проводили працівники СБУ, Державного бюро розслідувань та Офісу генпрокурора щодо співробітників бюро. СБУ, серед іншого, повідомила про затримання співробітника НАБУ, який, як стверджують у відомстві, шпигував для російської спецслужби. Йому вручили підозру. У НАБУ натомість заявили, що інформація від керівництва СБУ щодо можливих ризиків, повʼязаних із одним із працівників бюро, надійшла ще в серпні 2023 року, але згодом у СБУ повідомили, що немає доказів щодо цього співробітника бюро.