Регулярні температурні коливання зобов'язують уважніше контролювати стан озимих культур.

21.12.2024 03:51 "Агро Перспектива" (м. Київ) -- На думку науковців, збільшення середньодобових температур до біологічного мінімуму (5 °C) і вище, а також затяжні відлиги, що тривають більше ніж 5 діб, можуть викликати порушення зимового спокою у озимих культурах, що, в свою чергу, потенційно знизить їх морозостійкість. У цей період вміст цукрів у рослинах суттєво зменшується, однак після зниження температури, яке повинно бути помірним, їх рівень знову підвищується. Постійні температурні коливання, що спостерігаються в останні роки взимку, вимагають більш уважного контролю за станом посівів.

Згідно з інформацією фахівців Інституту сільського господарства, що орієнтується на кліматичні зміни, в Одеській області спостерігаються сприятливі погодні умови для успішної перезимівлі озимих культур.

Згідно з даними Інституту сільського господарства Полісся, розташованого в Житомирській області, ріпак озимий перебуває на етапі формування розетки, тоді як озимі зернові культури знаходяться у фазі кущіння. В даний момент рослини перебувають у зимовому спокої. Загальний стан посівів в основному задовільний.

За інформацією ННЦ "Інститут землеробства НААН" рослини озимих зернових культур перебувають у стані неглибокого зимового спокою, у той же час у денні години за позитивних температур у рослинах відбуваються повільні ростові процеси.

Рослини пшениці озимої знаходяться на початку фази "кущіння". Коефіцієнт кущіння 1,1-1,3, висота рослин 13-15 см, довжина конуса наростання рослин -- 0,24-0,27 мм, маса 100 сирих рослин становить 55-65 г.

Рослини озимого тритикале наразі перебувають на початковій стадії "кущіння". Коефіцієнт кущіння варіює від 1,1 до 1,2, висота рослин коливається в межах 11-13 см, а довжина конуса наростання становить 0,24-0,26 мм. Маса 100 сирих рослин дорівнює 45-47 г.

Рослини озимого жита знаходяться на стадії "кущіння". Коефіцієнт кущіння коливається в межах 1,1-1,2, висота рослин досягає 10-11 см, а довжина конуса наростання складає 0,27-0,30 мм. Загальна маса 100 сирих рослин варіює від 42 до 45 г.

Рослини озимого ячменю наразі перебувають у стадії "кущіння". Коефіцієнт кущіння коливається між 1,0 та 1,1. Висота рослин складає 10-11 см, а довжина конуса наростання дорівнює 0,33-0,35 мм. Маса 100 сирих рослин становить 40-42 г. Загальний стан усіх посівів оцінюється як задовільний.

У другій половині грудня спостерігалася значна змінність температурних умов. Холодні повітряні маси чергувалися з теплими, створюючи контрастні погодні явища. На території країни пройшли опади у вигляді снігу, які згодом змінювалися дощем, а потім знову снігом, супроводжувані сильними поривами вітру, що перевищували 20 м/с. Інтенсивність опадів варіювалася: від незначних до таких, що значно перевищували місячні норми.

За даними наукових установ НААН на території Одеської області максимальна температура повітря 17-19 грудня підвищувалась до 11-14 0С тепла, 13 грудня до 1 0С тепла, в інші дні -- до 6-7 0С тепла. Мінімальна температура повітря у більшості ночей становила 1-5 0С тепла, 13-14 грудня -- 1- 3 0С морозу, а 15 грудня -- 8 0С морозу.

У Київській області середня температура повітря з 11 по 17 грудня зафіксована на рівні -0,2 °C, що є вище за норму для другої декади, яка становить -2,0 °C. Найвища температура в найтепліший день досягала +7,4 °C, тоді як найнижча температура в найхолодніші ночі опускалася до -9,8 °C. Протягом зазначеного періоду випало 10,4 мм опадів, включаючи дощ і мокрий сніг, при нормі 15,0 мм для другої декади грудня. Сніговий покрив відсутній. Температура ґрунту на глибині 5 см становить +1,7 °C, а сам ґрунт наразі є талим.

У Житомирській області середня температура повітря досягала 1 °C, в той час як максимальні денні показники піднімались до 6 °C. Найнижча зафіксована температура склала -11,2 °C. Середній обсяг опадів становив 25 мм.

У Львівській області середні добові температури коливалися від -3,6 до -6,9 °C, що перевищує норму у -2,3 °C. Найвища температура, зафіксована 16 грудня, становила +7,8 °C, тоді як найнижча, -7,2 °C, була зафіксована 14 грудня. За даними, опади у вигляді снігу та дощу випали в обсязі 13,0 мм. Сніговий покрив остаточно зник з полів 16 грудня. Ґрунт залишився сильно зволоженим, про що повідомляє НААН України.

Інші публікації

У тренді

lvgazeta

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на данний сайт.

© Львівська газета | lvgazeta.info. All Rights Reserved.