Проректор Львівського університету звернувся до суду з позовом проти публікації 24 каналу, що стосується звинувачень у домаганнях.

Проректор Володимир Качмар вважає, що обвинувачення виникли внаслідок його участі у виборчому процесі на пост ректора.

Доктор історичних наук, проректор і кандидат на посаду ректора Львівського університету імені Івана Франка, 59-річний Володимир Качмар, вирішив подати в суд на телеканал 24 через матеріал, в якому колишня студентка звинуватила його в сексуальних домаганнях. Мова йде про свідчення Ангеліни Бережненко, колишньої голови Студентського уряду університету, яка у соціальних мережах розкрила інформацію про харасмент з боку професора. Про цю справу повідомила журналістка NGL.media Катерина Родак у вівторок, 22 квітня.

Обвинувачення на адресу Володимира Качмара з’явились після того, як кілька десятків студенток висловилися про домагання з боку професора Львівського університету Йосипа Лося. "Я майже не пам'ятаю цього викладача [Володимира Качмара] на заняттях (він читав мені лекції з історії, але практичні заняття вела інша особа), проте жінки, які поділилися своїми спогадами про його поведінку, є моїми знайомими, і я їм вірю. В мене виникає сильний дисонанс, адже всі, здавалося б, обговорили це всього три дні, а потім забули. Володимир Качмар стежить за своєю репутацією, тому подає в суд на журналістів, які опублікували матеріал з відгуками колишніх студенток, що висловлювались про його кандидатуру на посаду ректора," - написала Катерина Родак.

Справу розглядатиме Галицький районний суд у Львові. Відповідачами виступають ПАТ "Телерадіокомпанія Люкс" і редакторка новин 24 каналу Поліна Буянова. Володимир Качмар вимагає спростування певних відомостей. Наступне судове засідання заплановане на 1 травня 2025 року.

Справу розглядатимуть у Галицькому райсуді Львова

Також до суду подав звільнений через домагання професор факультету журналістики ЛНУ Йосип Лось. Він намагається поновитися на посаді.

Нагадуємо, що після звинувачень у сексуальних домаганнях на адресу 87-річного Йосипа Лося, викладача факультету журналістики Львівського університету, колишні студенти поділилися своїми переживаннями щодо харасменту з боку 59-річного професора та проректора Володимира Качмара. П’ять жінок публічно заявили про випадки домагань. Окрім того, ще одна потерпіла висловилася про свої переживання через гугл-форму, яку ініціював ZAXID.NET. Відомо також про ще 12 жінок, які анонімно розповіли про аналогічні ситуації.

Володимир Качмар заперечує всі звинувачення у домаганнях. Він вважає, що його намагаються дискредитувати через участь у виборах ректора, які відбуваються 22 квітня. Качмар написав, що коли він оголосив про свою кандидатуру, то на адресу університету надійшло звернення, в якому його звинувачували у домаганнях і просили комісію з етики провести розслідування. Крім цього, Качмар стверджує, що його безпідставно звинувачували у п'яному водінні.

У коментарях під публікацією журналістка та випускниця факультету журналістики Олена Івашків згадала про інциденти домагання, що мали місце в 2003 році. На той час Олена навчалася на першому курсі факультету журналістики.

"Нешановний пане Володимире. Ви викладали на нашому курсі історію. І коли на зимову сесію я прийшла до вас здавати залік, ви сказали що залік не ставите і щоб я прийшла його перездавати у топі на бретельках. Я дуже боялася. Звісно, до напівоголеного тіла на заліку не дійшло. Дякую собі 17-річній, розповіла старшим. Швидко знайшли знайомого, який з вами навчався, попросили заступитися за мене. Він зателефонував вам. Коли я вдруге прийшла на залік, ви прошипіли: "Щоб цей старий алкоголік більше мені не дзвонив"", - написала Олена Івашків.

За інформацією ZAXID.NET, Олена Івашків подала звернення до етичної комісії Львівського університету 6 березня 2025 року. Проте у відповідь на запит колишньої студентки університет не вживав жодних дій.

Пізніше про випадки домагань розповіла колишня студентка факультету журналістики та колишня голова Студентського уряду університету Ангеліна Бережненко. Вона відреагувала на публікацію викладача з назвою "Про людей" і поділилася своїми переживаннями щодо домагань, які трапилися з нею в 2022 році.

"Про людей - це питати коли ми вже десь вдвох будем, щоб дружина не бачила. Про людей - закриватись на ключ, щоб ніхто не заважав. Про людей - це мати колегу в університеті, який був постійно на зв'язку, щоб якщо щось зайти в кабінет "випадково" і обірвати можливий розвиток подій. Про людей - це колеги поряд, частина з яких все це бачила і просто мовчала і мовчить зараз. Про людей - кричати на деканів, бо сьогодні настрій такий і перед студентами можна показати свою силу", - написала Ангеліна Бережненко.

Вона додала, що проректор Качмар є "профільним в питанні студентів та студентського самоврядування", але за час її каденції самоврядування припинило співпрацю з ним.

У коментарі для ZAXID.NET Ангеліна Бережненко поділилася, що вирішила висловитися про Володимира Качмара після його виправдань та коментарів підтримки від тих, хто насправді був обізнаний про випадки харасменту. Вона підкреслила, що студентське самоврядування отримувало анонімні звернення від студенток.

"Мені вдавалося відстоювати свої кордони. Зараз мені психологічно погано, тому я вирішила про це написати. Я розповідаю і мені дуже соромно, це все не так мало бути. Це треба було завершувати тоді, а це просто замкнене коло. Володимир Качмар має великий вплив в університеті, він довго очолював профспілку. Я дуже люблю університет і вболіваю за нього, тут класні викладачі", - сказала Бережненко після публікації допису.

Викладала свою версію подій колишня заступниця голови студентського профкому Львівського університету Уляна Дрогомирецька. Вона зазначила, що проректор також мав проблеми з вживанням алкоголю.

"Коли переносили зустрічі чи підписи, бо вже "у кондиції". Коли твій зовнішній вигляд обов'язково прокоментують та недоречно з підтекстом про це пожартують. Коли "ненароком" опустити руку на стегна студентки чи вдарити по сідницях "в жарт" - це ок. Коли треба бути на звʼязку, щоб врятувати колегу від небажаного", - написала Уляна Дрогомирецька.

Статті Ангеліни Бережненко та Уляни Дрогомирецької

Ірина Ридзай, яка раніше навчалася на факультеті журналістики, поділилася своїм досвідом домагань з боку Володимира Качмара. Вона опублікувала свідчення під постом журналістки Катерини Родак, яка першою привернула увагу до випадків домагань від Йосипа Лося.

"Ще в нас там був історик, який любив таке робити. От зі мною він закривався в кабінеті, дівчата з тої сторони ледь не виламали двері. І я, блін, теж мовчала, - згодом Ірина Ридзай підтвердила, що йдеться саме про Володимира Качмара, - У мене шок, що він хоче бути ректором. Всі знають. І викладачі, зокрема, бо сміялися з нашої однокурсниці, яка з ним мала стосунки, а потім одружилася".

Ірина Ридзай: коментарі та думки.

Ірина Грек, колишня студентка, поділилася своїм досвідом, розповідаючи про настирливі запрошення та шантаж, пов'язаний із сесією. "Качмар не наважиться нічого сказати, адже сам вчиняв подібним чином. Він колись погрожував мені по телефону, мовляв, якщо не піду з ним на каву, то не здам сесію і навіть можу не завершити навчання в університеті! Тоді я, звичайно, була в страху і мовчала, хоча інші дівчата також ділилися свідченнями про його 'непристойну поведінку'", - зазначила Ірина Грек.

Коментарі Ірини Грек можуть бути переосмислені як висловлювання Ірини Грек.

Зазначимо, що коли десятки жінок почали звинувачувати у домаганнях професора Йосипа Лося, ZAXID.NET розпочав збирати свідчення про домагання у навчальних закладах. Редакції відомо про 12 жінок, які в різні роки пережили домагання від Володимира Качмара, але наразі не готові свідчити публічно. Неанонімно розповіла свою історію колишня студентка факультету журналістики, яка публічно не готова називати своє їм'я та прізвище, але готова давати свідчення правоохоронцям.

"Якщо Лось, вибачте, наївний, з його філософією-енергетикою скорпіона, то Качмар - це ретельно спланований маніпулятор. Він діяв непомітно, поступово доводячи дівчат до крайнощів, щоб вони самі почали йому пропонувати інтимні стосунки. Одного літнього дня мені зателефонував незнайомий номер. Це виявився Володимир Качмар, який запросив мене на каву. Я була в розгубленості, хоча його репутацію вже знала."

Вона зізналася, що обманула викладача, стверджуючи, що наразі знаходиться не у Львові, але Володимир Качмар запевнив, що бачив її в кафе. Як розповіла колишня студентка, він запитав, чи не забула вона про іспит з історії.

"Екзамен я дійсно здавала тяжко, тобто він його у мене просто не приймав, посміхався, і я пішла на комісію. Там він навіть нічого не питав і просто злісно поклав якусь оцінку. Річ у тому, що я проконсультувалася зі знайомим юристом щодо цієї ситуації й перше що мені пояснили що нема факту злочину, моє слово проти його слова як студентки проти викладача... Швидше всього матиму проблеми. Я дуже любила історію, я дійсно добре її знала... Але якби я не так добре знала предмет чи не була настільки морально сильною...", - розповіла колишня студентка.

Додамо, що Володимир Качмар є проректором з навчальної роботи, доктором історичних наук, професором кафедри новітньої історії України та кандидатом на посаду ректора Львівського університету. Крім цього, він викладав історію України на факультеті журналістки, де працює звинувачений у домаганнях Йосип Лось.

Варто зазначити, що Володимир Качмар відключив коментарі під своїм постом, у якому спростовував всі звинувачення, а також видалив частину з них. Він стверджував, що це є тиском на його родину у зв'язку з виборами. Окрім того, підтримку Качмару висловили літературознавці та викладачі Львівського університету Богдан і Наталя Тихолози, а також заступник голови Львівської обласної військової адміністрації Іван Собко. Перед виборами на посаду ректора, 17 квітня Координаційна рада учасників бойових дій Львівщини при ЛОДА опублікувала відео на підтримку Качмара.

Інші публікації

У тренді

lvgazeta

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на данний сайт.

© Львівська газета | lvgazeta.info. All Rights Reserved.