Здійснено ряд ефективних спеціальних операцій, спрямованих на виявлення кіберзлочинців, - повідомила прокуратура.
Під наглядом прокурорів Офісу Генерального прокурора та обласних прокуратур, разом із детективами БЕБ України та слідчими місцевих підрозділів Національної поліції, за активної підтримки Департаменту КІБ СБУ та регіональних підрозділів Департаменту кіберполіції, було здійснено ряд операцій, спрямованих на боротьбу зі злочинністю в кіберпросторі в семи областях України.
У Львівській, Дніпропетровській, Харківській, Запорізькій, Житомирській, Чернігівській, Хмельницькій областях, а також у столиці, місті Київ, було проведено 50 обшуків. В результаті вилучено 139 комп'ютерних пристроїв, 56 мобільних телефонів, 45 банківських карток, що належать "дропам", 26 SIM-карток, понад 38 стартових пакетів від мобільних операторів та різноманітні чорнові записи.
Наразі 25 особам повідомлено про підозру в участі у злочинній організації, шахрайстві, вчиненні крадіжок, а також несанкціонованому втручанні в роботу інформаційних систем та несанкціонованому збуті або розповсюдження інформації з обмеженим доступом, яка зберігається в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах, комп'ютерних мережах або на носіях такої інформації (ст. 255, ст. 190, 185, 361, ст. 361-2 КК України).
Правоохоронці 13 осіб затримали в порядку ст. 208 КПК України. Вирішується питання про обрання підозрюваним запобіжних заходів та накладення арештів на майно. Слідчі дії тривають.
Офіс Генерального прокурора
Викрито 12 учасників злочинного угруповання, які організували діяльність шахрайського колцентру. Потерпілі сплачували їм кошти за нібито придбання товарів побутового призначення. Через поштові сервіси потерпілі отримували посилання про нібито участь у розіграші неіснуючих лотерей, а "переможці" мали отримати грошові виплати. Переважно ошукували громадян похилого віку.
На території Чернігівщини та столиці України, Києві, здійснено 19 обшуків. В результаті цих дій затримано 9 осіб, які підозрюються у скоєнні правопорушення. Попередня оцінка завданих збитків перевищує 3 мільйони гривень.
Львівська обласна прокуратура
Виявлено шість членів організованої групи, які отримали можливість керувати картковими рахунками жертв. Зловмисники застосовували фішингові веб-сайти, що дозволяло їм переводити викрадені кошти на свої криптогаманці. Для реалізації своїх схем підозрювані використовували p2p-транзакції через спеціалізований криптобот у месенджері Telegram, відомий під назвою "Crypto Bot".
На території м. Львова проведено 12 обшуків та затримано 5 учасників організованої групи. Попередня сума завданих збитків становить більше 1 млн грн.
Державна прокуратура Дніпропетровської області
Четверо учасників групи несанкціоновано втручалися в облікові записи систем віддаленого керування рахунками банківських установ, перевипускаючи сім-картки громадян. В подальшому використовували їх як фінансові номери для входу в облікові записи потерпілих. Це призводило до витоку інформації та списання грошових коштів з їх рахунків. На території м. Кривий Ріг проведено 14 обшуків. Попередньо сума завданих збитків - більше 1 млн грн.
Прокуратура Харківської області
Викрито громадянина, який здійснював дзвінки від імені працівників служби безпеки банку. Підозрюваний дізнавався конфіденційну інформацію від клієнтів банку, отримував доступ до управління рахунками та виводив кошти потерпілих на свої підконтрольні рахунки. Сума збитків встановлюється.
Запорізька обласна прокуратура може бути переформульована як Прокуратура Запорізької області.
Громадянин незаконно отримав доступ до облікового запису дистанційного банківського обслуговування через мобільний додаток, зареєстрований на ім'я жертви. Використавши цей доступ, злочинець заволодів майже 300 тисячами гривень з банківського рахунку потерпілого.
Прокуратура Хмельницької області
Встановлено особу громадянина, який придбавав через Інтернет особисті бази даних, насамперед, жителів Північної Америки. У цих базах містилися такі відомості, як ПІБ, ідентифікаційні коди, мобільні номери телефонів, адреси електронної пошти, дані паспортів та водійських посвідчень. Після отримання цих даних підозрюваний використовував їх для реєстрації в американських міжнародних банківських та фінансових компаніях, з метою подальшого продажу цю інформації третім особам для здійснення фішингових схем.