Неймовірна атака з боку Росії: як функціонувала система протиповітряної оборони та чи варто очікувати "тисячі Шахедів" цієї осені.
У ніч з 28 на 29 червня Росія провела одну з найбільших комбінованих повітряних атак з початку повномасштабного конфлікту з Україною. Всього було використано 537 одиниць авіаційних засобів для атак.
На тлі нещодавніх атак на Київ та інформації про те, що росіяни нарощують виробництво дронів і восени можуть атакувати нас ще більше та частіше, ТСН.ua поцікавився у експерта: які перспективи на нас очікують і як захиститися від таких атак.
За словами авіаційного експерта Валерія Романенка, під час найбільшої повітряної атаки України 29 червня росіяни оминули Київ, який до цього атакували три тижні поспіль.
Якщо аналізувати ситуацію по "Шахедах", а вони були найбільш чисельним компонентом цієї атаки, то кількість збитих та локаційно втрачених дронів була понад 91%, що є дуже непоганим результатом.
Цей наліт мав свою унікальну особливість: російські військові обирали маршрути, де у нас відсутні системи протиповітряної оборони Patriot. Під час атаки вони застосовували балістичні ракети, такі як "Іскандер" та "Кинджал". В результаті, ефективність наших дій була вкрай низькою. На жаль, інші засоби для їх знищення виявилися безрезультатними. Це призвело до того, що з семи запущених "Іскандерів" вдалося знищити лише одну ракету, а з чотирьох "Кинджалів" жодна не була перехоплена. Що стосується крилатих ракет, ситуація виглядає дещо краще: з 41 ракети Х-101 знищено 33, одна була втрачена. Щодо "Калібрів", то тут ми досягли 80% ефективності — з п'яти запущених ракет вдалося знищити чотири, — зазначає Валерій Романенко.
Експерт зазначає, що основними мішенями агресора стали інфраструктурні об'єкти. Географія атак охоплює практично всю територію України, за винятком центральних регіонів. Російські війська завдавали ударів по Західній Україні, зокрема у Львівській області, а також у прикордонних містах і в Полтавській області.
"Львівщина та місто Дрогобич є регіонами, де розташовані газові сховища, а також відбувається видобуток нафти і газу. Полтавщина також славиться своїми запасами нафти і газу, зокрема, тут видобувається до 40% українського газу. У Полтаві, окрім цього, російські війська завдали удару по транспортному об'єкту, вразивши вокзал. Раніше росіяни намагалися атакувати Київ, щоб знищити промислові підприємства, які, на їхню думку, виробляли критично важливу продукцію для Збройних Сил України. Проте під час найбільшої атаки їхні цілі змінилися: тепер під ударами опинилися об'єкти інфраструктури, цивільні особи та підприємства паливно-енергетичного сектору," – зазначає Валерій Романенко.
Експерт визнає, що російські війська регулярно здійснюють комбіновані атаки на Київ, а в останні часи зосереджуються на масштабних ударах по конкретному місту в Україні. Остання, найпотужніша атака відрізнялася від попередніх, оскільки удари були завдані одночасно по кількох населених пунктах.
"Найбільші атаки на Україну відбулися 1 червня, а також 6, 9 і 17 червня. Це свідчить про те, що нальоти здійснюються з періодичністю близько п’яти-шести днів. У проміжках між цими датами кількість запущених "Шахедів" значно зменшується. Вони або замінюються ракетними ударами, або ж активність атак у ці дні знижується, і російські війська роблять паузу," - підкреслив Валерій Романенко.
Експерт додає, що червень кардинально відрізняється за нальотами росіян від травня, де було всього чотири нальоти, три з них наприкінці місяця -- з 24 по 26 травня.
"Зараз росіяни вдалися до частого використання повітряних ударів, завдають їх в основному з періодичністю у 5-6 днів", -- каже Романенко.
Авіаційний аналітик зазначає, що важко ідентифікувати потенційний сигнал про комбінований напад, оскільки логіка дій росіян залишається незрозумілою.
"Я вважаю, що будь-які політичні події можуть стати спонукою для завдання ударів. Шляхи їх реалізації давно відомі, а в Росії немає жодних труднощів з запуском ракет – вони швидко до цього готуються. Це особливо стосується використання балістичних ракет по прифронтових територіях, де все відбувається надзвичайно оперативно", – коментує Валерій Романенко.
Він підкреслює, що здійснення повітряних атак залежить від актуальної ситуації, а також від збору та оцінки необхідних розвідувальних даних про противника.
"Якщо російські війська помічають будь-які дії, що виходять за межі звичайного, наприклад, ефективні удари безпілотників, вони одразу ж намагаються завдати удару по підприємствах, які, на їхню думку, займаються виробництвом таких дронів. При цьому вони також атакують житлові райони, де розташовані ці підприємства", - зазначає експерт.
Відповідаючи на запитання про те, як Україні слід захищатися від комплексних і масштабних атак супротивника, експерт наголошує на важливості завдання ударів по підприємствам, що виготовляють дрони та ракети в Росії.
"На Воткінському заводі, де, ймовірно, виготовляються "Кинджали" та "Іскандери", ми не зможемо завдати удару, оскільки це практично на Далекому Сході. Проте, завдяки оперативним складам цих ракет, ми можемо вражати цілі на відстані до 500 кілометрів. Що стосується виробництва крилатих ракет і дронів, які в основному створюються у Підмосков'ї, ми здатні на них впливати. А ракети Х-59 виготовляються на Смоленському авіазаводі, що також є нашою ціллю. Таким чином, у нас є можливість зменшити частоту ракетних атак, які ворог здійснює по Україні," -- підкреслює Валерій Романенко.
Він додає, що загалом за травень росіяни випустили по Україні чотири тисячі "Шахедів", а за червень -- 5441.
"Отже, ми спостерігаємо певне зростання. Однак, на мою думку, вони, ймовірно, використовують 'Шахеди', які в них залишилися ще з травня. Це може пояснити збільшення кількості запусків у червні. Щоб підтвердити цю гіпотезу, потрібно порівняти кількість запусків з наступними місяцями літа: якщо ми побачимо подальше зростання, то слід вжити активних заходів", -- зазначає авіаційний аналітик.
Валерій Романенко висловлює думку, що Україні необхідно розвивати систему протиповітряної оборони, здатну боротися з шахедами. Однак він підкреслює, що для знищення дронів не слід використовувати ракети, оскільки їх кількість обмежена.
"Найбільшу небезпеку сьогодні представляють великі групи "Шахедів", які запускають російські війська. Для ефективної протидії таким атакам ми повинні використовувати малокаліберну артилерію, зенітні FPV-дрони, а також легкі ракетні системи для боротьби з шахедами, такі як Martlet, Avenger і Vampire. На жаль, щодо балістичних загроз ми поки що безсилі, поки не отримаємо більше комплексів Patriot," - роз'яснює фахівець.
Валерій Романенко вважає, що з крилатими ракетам досить успішно борються наші винищувачі. Та наводить приклад, що з 14 запущених у червні крилатих "Іскандерів-К" 12 було збито, 1 локаційно втрачена і лише одна долетіла до цілі.
"Щодо ракет Х-101, результати також досить показові: з 108 запущених ракет вдалося знищити 96, а одна була втраченадо локації. Таким чином, до цілі доходить лише одна ракета з десяти. Ситуація з 'Калібрами' аналогічна – з 23 запущених ракет 17 не досягли мети," – коментує Валерій Романенко.
У той же час у Мережі лунають думки, мовляв, даремно винищувачі F-16 кидають на збиття "Шахедів", адже Україна втрачає висококласних пілотів і винищувачі, які нам так важко дісталися.
Валерій Романенко категорично не погоджується з такою думкою:
"По-перше, невідомо за яких обставин загинув наш пілот -- збивав він "Шахед" чи крилату ракету. Винищувач F-16 при виконанні завдань ППО несе на собі максимально шість ракет, а то й чотири. Якщо пілот полював вже за сьомою ціллю, то він міг застосовувати лише бортову 20-мм гармату. Що саме збивав пілот, дрон чи ракету, наразі невідомо, як і такий важливий показник, як висота польоту. Дискусія ґрунтується лише на припущеннях. Коли буде офіційна інформація, за яких обставин було втрачено літак та загинув наш льотчик, тоді можна буде повернутися до цієї теми. Зараз немає сенсу це обговорювати", -- зазначає Валерій Романенко.
Авіаційний фахівець також вважає інформацію про можливий запуск тисячі російських "Шахедів" по Україні восени сумнівною. Він наголошує, що радіокеровані дрони не будуть полювати за людьми на вулицях Києва та Львова вдень.
"Це абсолютна нісенітниця. Я не розумію, навіщо такі заяви поширювати, можливо, щоб спровокувати паніку серед людей і змусити їх залишити Україну? Росія має можливість випустити до 5400 дронів за місяць, з яких максимум 3000 – це 'Шахеди', а решта – дрони-імітатори. Кожного дня вони виробляють близько 90 дронів, що складає приблизно 2700 на місяць. Як можна очікувати, що до кінця року їхнє виробництво зросте вдесятеро? Це ж не так просто, як спекти пиріжки, де достатньо просто додати ще кілька печей." – вважає Валерій Романенко.
Він акцентує увагу на тому, що для підтримки такого темпу необхідні ресурси, а за даними супутникових спостережень, у Росії не виявлено нових виробничих потужностей.
"В РФ є два заводи -- один випускає близько 2 тисяч БПЛА, а другий близько тисячі. Але цей завод не може з однієї тисячі дронів за півроку перескочити на випуск 10 тисяч БПЛА. Це просто нереально", -- пояснює фахівець.
Валерій Романенко ставить під сумнів дані про те, що безпілотники з радіокеруванням можуть переслідувати жителів Києва, не говорячи вже про Львів або інші населені пункти, що знаходяться далеко від фронтових ліній.
"На такій великій відстані, відповідно до фізичних законів, управління дронами є неможливим. Мені абсолютно не зрозуміло, як вони здатні здійснювати контрольовані польоти над західними регіонами України. Радіоуправління дронами може здійснюватися на відстані максимум 120-150 кілометрів, або до 200 кілометрів за допомогою ретранслятора. І це лише до певної висоти: якщо дрон опуститься для атаки нижче, управління ним буде втрачено. Таким чином, подібні заяви більше схожі на інформаційну маніпуляцію або просто абсурд, оскільки це навіть не можна вважати науковою фантастикою," - підсумовує Валерій Романенко.