Російські сили планують наступ на Запоріжжя: актуальна інформація на даний момент.
Декілька днів тому військові Росії здійснили спробу прорвати лінію оборони на південному фронті Запорізької області.
В районі Запоріжжя активно зводять оборонні укріплення. Влада заявляє про можливе "підривання" стабільності ситуації, в той час як аналітики насторожено говорять про серйозні наміри розпочати наступальні дії на цьому фронті. Усі подробиці потенційного наступу на Запоріжжя знайдете в ексклюзивному матеріалі ТСН.ua.
Українське суспільство знову охопила паніка. У ЗМІ з'являється шокувальна інформація, що Росія може готувати наступ на Запоріжжя. Ба більше, повідомляється, що там вже будують фортифікації. Своєю чергою, Головне управління розвідки Міноборони України заявило, що на Запорізькому напрямку відбувається накопичення сил ворога і росіяни вже намагалися прорвати там оборону.
Представник Сил оборони Півдня Владислав Волошин заявив, що російські війська переміщують підготовлені штурмові підрозділи на передові позиції в південній частині Запорізької області. Він підкреслив, що противник може готуватися до атак у цьому регіоні. Тим часом начальник Генерального штабу ЗСУ Анатолій Баргилевич повідомив, що кілька днів тому російські сили намагалися прорвати українську оборону в даній зоні.
"Ми знали про наміри противника, тому завдали превентивних ударів по наземних підрозділах противника, завдяки чому їм не вдалось досягти своєї мети", - повідомив Баргилевич.
Водночас британське видання The Economist з посиланням на джерела в українській розвідці пише, що біля міста Запоріжжя ретельно будують фортифікації на випадок наступу російських військ. Представник розвідки попередив, що Росія може залучити до 130 тисяч солдатів.
Відповідно до даних української розвідки, Росія планує сміливу атаку на Запоріжжя, яке розташоване всього за 30 км від лінії фронту. Час проведення цієї операції залишається невідомим, як зазначається в публікації.
Однак, полковник Олексій Хільченко, командир 3-ї бригади оперативного призначення НГУ "Спартан", нещодавно розгорнутої в Запоріжжі, зазначає, що Росія "зайнята в іншому місці". За його словами, росіяни планували відправити 20-30 тисяч військових для початкового штурму, але половина з них була перекинута в російську Курську область.
Втім, військовий із позивним "Лемберг", командир батальйону 118-ї бригади, що утримує південно-західні оборонні позиції Запорізької області, згоден із тим, що росіяни планують атакувати.
"Вони поки що не мають наміру нападати, але коли настане їхня готовність, перший удар виявиться найпотужнішим," – підкреслив військовий.
Своєю чергою керівник Центру протидії дезінформації РНБО України Андрій Коваленко вважає, що Росії не має на півдні достатньо сил, щоб провести наступ на Запоріжжя. Але вона може спробувати тактичні атаки на деяких напрямках.
"Щодо Запорізького напрямку. Ворог готує саме тактичні штурмові дії в районах кількох населених пунктів. Сил для наступу на саме Запоріжжя у ворога немає", - пояснив Коваленко.
На його погляд, в даний момент російські сили через своїх так званих військових кореспондентів розширюватимуть свої наміри для розповсюдження паніки.
"Курахівський напрямок вони оцінюють як один з варіантів своїх дій у Запорізькій області. На жаль, ворог активно завдає авіаударів по Запоріжжю," - зазначив керівник Центру підтримки оборони.
Коваленко зауважив, що росіяни дезінформуватимуть українців про нібито повноцінний наступ на Запоріжжя. Але ця інформація станом на зараз не відповідає дійсності.
Крім того, Коваленко поділився, як саме російська пропагандистська система розповсюджує неправдиву інформацію та підриває стабільність у суспільстві.
"Насправді, для того, щоб швидко поширювати брехню, у них роками розроблялась дуже різна інфраструктура. Це й інфлюенсери, і пропагандисти на телебаченні. Після цього були ботоферми на платформах різних соцмереж та месенджерів. Тож вкиди робляться доволі швидко, і не тільки через ботів та пропагандистів, я й через окремих людей з українськими паспортами, які живуть за кордоном і працюють на росіян", - зазначив Коваленко.
Військовий експерт Олег Жданов в інтерв'ю для сайту ТСН.ua зазначив, що на сьогодні не бачить загрози активного наступу на Запорізькому напрямку. За його словами, Росія накопичує там близько 20-30 тисяч своїх військовослужбовців. Проте частину з цих сил російське командування змушене було перекинути до Курської операційної зони. Водночас Жданов вважає, що активізація бойових дій з боку Росії цілком ймовірна.
Мета російських військ полягає в тому, щоб створити видимість активної підготовки та переконати нас у тому, що вони готуються до масштабного наступу на Запоріжжі, аби ми почали перекидати туди свої резерви. Проте, на думку експертів, існує ймовірність, що російська армія може ініціювати атаки в напрямку Запоріжжя, які з часом можуть призвести до серйознішої спроби організувати наступ в оперативному масштабі.
"Оборонні позиції формуються безпосередньо за спинами наших військових, які перебувають на передовій. Ця оборона тягнеться до обласного центру, до Запоріжжя. Чим сильніше і надійніше ми її створимо, тим менше ймовірність, що російські війська зможуть її прорвати. Можливо, буде повторено ситуацію літа 2023 року, коли ми стикнулися з проблемою лінії Суровікіна. Там оборонні позиції були настільки глибоко ешелоновані, що фактично ми не змогли їх подолати. Лише з величезними зусиллями дійшли до першої лінії. І ми можемо досягти подібних результатів з нашою ситуацією", - зазначив Жданов.
Ексміністр закордонних справ України Дмитро Кулеба висловив свої побоювання щодо того, що новообраний президент США Дональд Трамп може зупинити постачання зброї та боєприпасів Україні. Він зауважив, що така "голодна дієта" могла б бути спробою змусити Київ йти на поступки у випадку невдачі мирного плану Трампа. Кулеба підкреслив, що наслідки такого рішення можуть бути катастрофічними.
"Фронтова лінія на Донбасі може зазнати краху, що призведе до того, що російські війська опиняться під стінами Дніпра, Полтави та Запоріжжя. Це стане критично небезпечним етапом для України в цій війні," - попередив він.
На думку колишнього міністра, якщо Трамп дійсно вирішить відмовити Україні в допомозі, ключову роль відіграє позиція Європи. Він поки що не має впевненості в тому, чи ЄС готовий буде підтримати Україну, щоб компенсувати можливе скорочення або відсутність підтримки з боку Сполучених Штатів.