Руслан Марцінків: "Коляда на Майзлях" – це неповторний фестиваль, що об'єднує українців та світ через традиційні колядки.
Останні дні грудня в Івано-Франківську були пронизані духом Різдва. У обласному музеї визвольної боротьби імені Степана Бандери відбувся захід під назвою "Різдвяні традиції в часи боротьби". У центрі уваги було те, як українці святкували Різдво під час Першої світової війни, у криївках УПА, у концтаборах ГУЛАГу та нині, на фронті. Напередодні Різдва, вже вчетверте, міська служба у справах дітей разом з Івано-Франківською архієпархією УГКЦ влаштували свято для близько 80 дітей-сиріт та тих, хто позбавлений батьківського піклування, а також вихованців прийомних сімей і дитячих будинків. Разом із малечою за святковим столом зібралися владики Володимир Війтишин і Микола Семенишин, а також міський голова Руслан Марцінків.
Дослухайтеся: Руслан Марцінків надіслав вітання мешканцям громади з нагоди Різдва.
Головною подією цьогорічного Різдва в Івано-Франківську беззаперечно став XVI міжнародний фестиваль "Коляда на Майзлях". Цей захід проходив з 26 по 29 грудня в храмі Царя Христа.
У відомому на всю країну різдвяному святі, яке організовує Василіянський монастир Царя Христа в Івано-Франківську, взяли участь більше 50 аматорських і професійних вокальних колективів, солістів, ансамблів та фольклорних груп з нашого міста, області та інших куточків України, а також представники української діаспори.
Разом із колядницькими колективами із Києва, Львова, Рівного, Запоріжжя, Харківської, Хмельницької та Чернігівської областей, серед яких такі відомі, як Національна заслужена капела бандуристів України імені Г. Майбороди (Київ) і Національна академічна чоловіча хорова капела "Дударик" (Львів), учасниками фестивалю були і зарубіжні виконавці: фольклорний ансамбль "Volunga" (м. Тракай, Литва), недільна школа Капеланського служіння ПЦУ (м. Стокгольм, Швеція), юнацький вокальний ансамбль "Ластівка" (м. Бухарест, Румунія), хор "Дерево волі" (м. Любляна, Словенія), дитячий хор "Ramo Grande" (острів Терсейра, Португалія), хор "Нове життя" церкви св. Василія Великого (м. Едмонтон, Канада), ансамбль "Вишиванка" (м. Детройт, США), дитячий хор "Писанка" (м. Нью-Йорк, США), вокальна формація "Прикарпатський" (м. Чикаго, США) і церковний хор абатства Сан-Секондо (м. Губбіо, Італія).
Основна частина міжнародних учасників брала участь у заході в режимі онлайн.
Традиційне відкриття фестивалю відбулося 26 грудня та розпочалося з архієрейської Літургії, яку провів владика Микола Семенишин, єпископ-помічник Івано-Франківської архиєпархії УГКЦ. У служінні взяли участь священники Чину святого Василія Великого, а також об'єднаний хор, до складу якого увійшли колективи церков "Осанна", "Істина" та "Саntemus".
Після цього на сцені лунали колядки у виконанні відомої заслуженої артистки України Тоні Матвієнко, а також виступав дует "Borukh" (Ірина та Костянтин Борух). Крім того, театральна школа "ЖИВБУВПЕС" представила мінівиставу, присвячену славнозвісній гуцулці-мисткинні Парасці Плитці-Горицвіт (1927-1998).
Перший день фестивалю "Коляди на Майзлях" завершився вечірніми виступами творчих колективів, які стали основою програми на наступні два дні заходу. Деякі українські учасники також представили свої номери в онлайн-форматі. У суботу, 28 грудня, пройшов спеціальний концерт для військових та родин загиблих захисників.
Читайте Руслан Марцінків: Потрібно нарощувати всебічну допомогу військовим
Завершення "Коляди на Майзлях" відбулося в неділю гала-концертом, в якому взяли участь Національна капела бандуристів ім. Г. Майбороди, а також заслужена артистка України Руслана Лоцман разом із родиною — чоловіком-військовослужбовцем та трьома дітьми. Крім того, на сцені виступили фольклорний колектив "Веснянка" з Рівного та дитячий зразковий хор "Хорали" зі Славути (Хмельницька область).
Усі фестивальні виступи в храмі Царя Христа транслювало в прямому етері ОТБ "Галичина", а також їх можна було дивитися на фейсбук-сторінках фестивалю "Коляда на Майзлях" і міського голови Руслана Марцінківа.
"Коляда -- це наша традиція, яка особливо важлива в часі війни. Бо коляда -- це співана молитва, а співана молитва творить дива. І ми сьогодні просимо у Господа нашого переможного миру, щоби ми дочекались його разом із нашими звитяжцями, які боронять Україну на фронті. У "Коляді на Майзлях" маємо справді унікальний фестиваль, який понад півтора десятиліття єднає в коляді українців і світ. Ми горді з того, що цей різдвяний фестиваль відбувається саме у Франківську", -- зазначив очільник Івано-Франківської міської громади Руслан Марцінків.
Нагадаємо, що два роки тому це всеукраїнське колядницьке свято отримало національний статус. З 2010 року його проведення здійснюється за підтримки міського голови Івано-Франківська, департаменту культури Івано-Франківської міської ради та управління культури, національностей і релігій Івано-Франківської обласної державної адміністрації. Цей захід також був включений до списку нематеріальної культурної спадщини України.
Мирослав Стефанців