"Самогубство може бути способом уникнути страждання..."
На місце події виїхала слідчо-оперативна група. Слідчі встановили: загинула 15-річна жителька Івано-Франківська та 15-річний львів'янин. Пара випала з балкона сходової клітки, розташованого на 16 поверсі житлового будинку. Як повідомили у поліції, вирішується питання щодо відкриття кримінального провадження за п.1 ч.2 ст.115 Кримінального кодексу України.
Як дізналася журналістка "ВЗ" з компетентних джерел, причина такого вчинку підлітків -- "любов"...
Чому важливо, щоб батьки звертали увагу на емоції своїх дітей? На це питання відповіла психолог Наталія Костюк в інтерв'ю для видання "ВЗ".
"Можливо, діти не змогли справитися з тим болем, який переживали," — зазначає Наталія Костюк. — "Люди часто вчиняють так, коли відчувають, що не мають сил для того, щоб пройти через це. Дорослі регулярно зменшують значення труднощів підлітків. Школа, стосунки, конфлікти з друзями... Чи це дійсно проблема?"
Коли йдеться про підлітковий період, найважливішим для молоді є соціальна взаємодія. Вони прагнуть відчувати себе частиною чогось більшого, належати до певної групи чи особи. Коли молодий чоловік і дівчина відчувають симпатію один до одного, це, безумовно, свідчить про їхнє бажання бути разом. Це може бути справжня мрія про вічне кохання, романтизоване уявлення про ідеал - разом назавжди...
Підлітковий мозок, який відповідає за контроль імпульсів, ще формується. Це робить підлітків особливо вразливими до емоційно-забарвлених рішень. Якщо у підлітків теплі стосунки, то вони ідентифікують себе як пару, чи як друзів. І якщо у них не було довірливих стосунків з кимось з дорослих, вони можуть стати одне для одного близьким середовищем.
На перший погляд, здається, що у такому віці підлітки ще не можуть так глибоко відчувати кохання... Тому батьки не надають цьому значення.
Іноді діти залишають свої домівки, ігноруючи встановлені норми... Їхня поведінка стає ризикованою, в тому числі через почуття закоханості. Зазвичай це прояв спроби захистити свою особистість, прагнення до незалежності та важливості стосунків. Вони відчувають, що їх не сприймають... І на них чинять тиск.
Коли батьки не приймають певні інтереси своїх дітей або забороняють їх, підлітки можуть почати протестувати, намагаючись довести, що вони усвідомлюють свої власні потреби та пріоритети.
-- Нерозділене кохання теж може призвести до трагічних наслідків?
-- Якщо підлітки відчувають нерозділене кохання, можуть не справитися з цим болем. Самогубство може бути спробою втечі від болю...
Отже, батьки повинні проявляти інтерес до життя своєї дитини, активно спілкуватися з нею. Важливо звертати увагу на те, що вона переглядає у своєму смартфоні, а також відстежувати її емоційний стан під час походу до школи та повернення з неї. Не менш важливо знати, з ким дитина підтримує контакти.
Іноді батьки висловлюють думки на зразок: "це не любов" або "це просто безглуздя"... Але можна підійти до цього по-іншому: "Я розумію, що це для тебе важливо. Поділись своїми думками про це". Важливо підтримувати навіть у моменти сумнівів. Пояснювати, а не просто забороняти. Заборони без аргументації лише сприяють бунту. Слід сказати: "Я помічаю, що ця людина може тебе образити. Я хочу тебе захистити".
Як можна виявити ці емоції?
-- У першу чергу -- це замкнутість, ізоляція. Підлітки можуть навіть себе самопошкоджувати. Можуть писати листи прощання... Це і порушення сну, і втрата апетиту.
Якщо ви помітили щось схоже в поведінці своєї дитини, висловіть свої почуття: "Я помічаю, що ти страждаєш. Я завжди тут для тебе". Батькам важливо формувати навичку підтримувати зв'язок з підлітком.