Століття арт-деко: п'ять найвизначніших архітектурних шедеврів цього стилю

Обговорювати арт-деко без згадки про архітектуру просто неможливо. У саме цих спорудах цей стиль втілився в гармонії, елегантності та стриманості.

Цього року ми відзначаємо столітній ювілей знакової паризької виставки: Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels, що проходила в 1925 році. Саме тоді почав формуватися стиль арт-деко, що впізнається завдяки своїм елегантним лініям, виразним геометричним формам та насиченим кольорам.

Як пише публіцист Домінік Лютенс для видання Time Out, стиль знайшов відображення в багатьох сферах. Це і культура, і висока мода, і течія серед ювелірів, і характерні меблі 1920-х років. Але найяскравіше стиль арт-деко проявився в архітектурі.

Лютенс пише, що архітектура арт-деко нестримно еклектична і черпає натхнення в стародавніх культурах і модерні. Водночас зберігалася характерна риса - чистота ліній і простота форм. Обрати найкращі зразки архітектури арт-деко - вкрай складне завдання, але ось топ-5 найбільш упізнаваних будівель за версією Time Out.

Манхеттенський хмарочос початку XX століття Крайслер-білдінг - найзнаковіша і найвпізнаваніша будівля в цій течії. Вежа хмарочоса, ніби увінчана сонячними променями, відображає дух стилю арт-деко. Будівлю спроектував Вільям Ван Ален для Волтера П. Крайслера, глави Chrysler Corporation, і її завершили 1930 року. Незважаючи на уявну простоту, вежа майстерно декорована, прикрашена горгульями у формі орлів і деталями, натхненними радіаторними кришками Chrysler.

У 1970-х роках архітектуру набережної Саут-Біч у Маямі було масштабно відреставровано. У цьому районі зосереджена найбільша у світі кількість будівель у стилі арт-деко - готелів, житлових будинків і магазинів. Деякі побудовані в стилі модерн, багато - в пастельних тонах, що нагадують морозиво. Архітектором багатьох із них був Лоуренс Мюррей Діксон.

Палац Елтем, розташований на південному сході Лондона, був зведений у XIV столітті, проте зазнав значних руйнувань під час Громадянської війни. У 1933 році Стівен Курто разом із дружиною Вірджинією провели відновлення середньовічного залу, доповнивши його новою прибудовою в стилі арт-деко, над якою працювали архітектори з фірми Seely & Paget. Дизайнер Рольф Енгстрем створив вражаючий круглий вестибюль з куполом. Чорно-золоті двері до їдальні прикрашені барвистими зображеннями екзотичних тварин, серед яких виділяється домашній улюбленець подружжя - котячий лемур на ім'я Маджонг. У розкішній ванній кімнаті Вірджинії встановили ванну з онікса, оформлену золотою мозаїкою.

Величезна та складна архітектурна споруда складається з двох крил, з'єднаних колонадою, що веде до площі, де розташовані прямокутний басейн і фонтан. Цю будівлю спроектували архітектори Жан-Клод Дондель, Андре Обер, Поль Віар і Марсель Дастюг для Міжнародної виставки мистецтв і техніки 1937 року. Нині тут експонуються роботи митців XX століття та сучасних художників. Ця значна споруда, що вирізняється високими колоннами, просякнута грандіозною націоналістичною архітектурою 1930-х, проте її строгий вигляд пом’якшений великими витіюватими фризами з зображеннями могутніх людських фігур, створених Альфредом Огюстом Жанніо.

Унікальна архітектурна споруда була створена дизайнерами Воллісом, Гілбертом та їх колегами для компанії Hoover Company. Відкриття відбулося в 1933 році, і в цій будівлі розташувалися штаб-квартира та виробництво знаменитого виробника пилососів. Поет Джон Бетджеман описав яскравий фасад будівлі як натхненний спадщиною майя та ацтеків, вважаючи, що такий декор покликаний підвищувати настрій співробітників.

Як повідомляв УНІАН, в Україні можна знайти чимало архітектурних шедеврів, які варто відвідати кожному. Серед них вражаючий Будинок з химерами в Києві, Одеський оперний театр, Палац Потоцьких у Львові та університет у Чернівцях. Не можна забути й про відому будівлю Держпрому в Харкові, яка вже зазнала руйнувань внаслідок атак російських загарбників.

Інші публікації

У тренді

lvgazeta

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на данний сайт.

© Львівська газета | lvgazeta.info. All Rights Reserved.