Суд ухвалив рішення про виправдання двох керівників митного пункту в Стрию у справі, пов'язаній з корупцією.

Лесю Штефан та Павла Малика затримали 5 липня 2918 року нібито після отримання хабаря від брокерки

Стрийський міськрайонний суд у Львівській області ухвалив рішення про невинуватість керівника митного поста "Стрий" Лесі Штефан і її заступника Павла Малика, яких звинувачували в отриманні хабаря в розмірі 10,3 тисячі гривень. Суд виявив, що розслідування правоохоронців проводилося з порушеннями, а брокер, яка звернулася до Служби безпеки України, стверджувала, що діяла за дорученням іншого митника та оперативника СБУ.

За даними розслідування, Леся Штефан, яка очолювала митний пост "Стрий" Львівської митниці ДФС, разом із своїм заступником Павлом Маликом, в 2018 році протягом кількох тижнів вимагали хабарі від підприємців через митних брокерів, погрожуючи створенням штучних труднощів при оформленні товарів. Слідчі вказали, що митники отримували гроші частинами: спочатку брокерка нібито передала Павлу Малику 6700 гривень, а згодом, за наказом керівниці митного поста, ще 3600 гривень. Їх затримали 5 липня 2018 року після передачі другої частини коштів, а під час обшуків правоохоронці виявили в автомобілі митників додаткові 1900 гривень, які також були частиною хабаря.

У судовому засіданні Леся Штефан не визнала свою провину. Вона зазначила, що, виконуючи обов'язки керівника митного поста, не мала права давати вказівки щодо оформлення декларацій, оскільки кожен інспектор самостійно входить у систему та обробляє митні документи по черзі, не знаючи, кому належить декларація, поки не перегляне її. За її словами, після того, як її призначили на посаду начальниці митного поста "Стрий", між нею та колегою, який раніше очолював цей пост, виник конфлікт. Як повідомляє ZAXID.NET, йдеться про Олега Маланія, який у 2021 році був засуджений за водіння в нетверезому стані.

За словами Лесі Штефан, після відновлення Олега Маланія на митниці, її неодноразово відправляли у відрядження до інших митних постів, в той час як сам Олег виконував обов'язки в. о. Лише в червні 2018 року вона повернулася на посаду в Стрию, хоча слідчі розпочали кримінальне розслідування щодо корупційних дій на митниці ще в 2017 році. Леся Штефан вважає кримінальну справу проти себе політично вмотивованою.

Вона також розповіла, що 5 липня 2018 року її заступник Павло Малик підвозив додому. До них в автомобіль підсіла знайома брокерка. Згодом вона вийшла з автомобіля, після чого їх затримали оперативники СБУ та повідомили, що їх обвинувачують у вимаганні грошей. Під час обшуків в сумці Лесі Штефан, яка була на задньому сидінні, де раніше сиділа брокерка, слідчі знайшли мічені гроші. Леся Штефан запевняє, що вони їй не належать.

Суд допитав брокера в якості свідка. Вона заявила, що ситуація, пов'язана з хабарем та її скаргою до Служби безпеки України, була штучно створена правоохоронними органами за замовленням Олега Маланія. Зокрема, свою заяву до СБУ вона написала на прохання митника та оперативника СБУ, які запевнили її, що Леся Штефан намагається підставити її на роботі. Внаслідок цього, за її словами, на неї вже було складено протоколи про порушення митних норм з штрафами, що перевищують 2 мільйони гривень. Після цього вона здійснила поїздку до Львова, щоб подати заяву до СБУ, текст якої їй продиктував оперативник. У документації справи згадується працівник СБУ на ім'я Пароля.

Олег Маланій у судовому засіданні спростував заяви брокерки, запевняючи, що вона сама звернулася до нього по допомогу, оскільки вважала, що Леся Штефан і її заступник заважають її професійній діяльності. Він рекомендував їй звернутися до Служби безпеки України та стверджував, що не мав жодних відомостей про наявність кримінального розслідування.

Оперативник СБУ в судовому засіданні повідомив, що брокерка звернулася зі скаргою на вимагання коштів через офіс у Львові, а згодом кілька разів приїжджала для проведення таємних слідчих заходів, зокрема, для отримання мічених грошей. Проте суд не підтвердив ці звинувачення, оскільки експертиза встановила, що в той день вона перебувала у Стрию, де займалася оформленням вантажів через митну систему. Також суд не виявив жодних доказів того, що брокерка відвідувала офіс СБУ у Львові під час досудового розслідування. Вона сама також спростувала ці звинувачення з боку СБУ.

Адвокати митників у суді стверджували, що під час обшуків автомобіля та самого процесу затримання були допущені порушення з боку правоохоронців. Зокрема, відеозапис зафіксував, що на початку обшуків у машині не було жодної готівки.

Суд прийняв рішення, що оскільки брокерка не подавала заяву про злочин особисто, цей доказ вважається підробленим. Крім того, суд не зміг з'ясувати, чому кримінальне провадження було розпочато ще в листопаді 2017 року, якщо брокерка нібито звернулася до СБУ лише в травні 2018 року, а в той період Леся Штефан постійно перебувала у відрядженнях і не виконувала обов’язки керівника митного поста. Згідно з інформацією ZAXID.NET, провадження, що було ініційоване в листопаді, стосувалося Олега Маланія, однак справу, відкрита на основі звернення брокерки в травні, було об’єднано з нею.

Суд також визнали неправомірними дії правоохоронців, які затримали митників і вручили їм підозри без належного роз'яснення їхніх прав, включаючи право на виклик адвокатів. Додатково, з оперативного відеозапису не зрозуміло, в якому саме місці автомобіля були виявлені гроші, адже на початку запису на задньому пасажирському сидінні взагалі не було жодних коштів. Крім того, суд зазначив, що оперативники проводили змиви з рук затриманих без відповідного дозволу прокурора, що підтверджується відеоматеріалами, знятих самими правоохоронцями.

Враховуючи обставини справи, суддя Руслан Шрамко визнав Лесю Штефан і Павла Малика невинуватими за ч. 3 ст. 368 ККУ у зв'язку з недоведеністю складу правопорушення і виправдав їх. Цей вирок можна оскаржити в апеляції.

Інші публікації

У тренді

lvgazeta

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на данний сайт.

© Львівська газета | lvgazeta.info. All Rights Reserved.