Інновації від українських розробників для Збройних Сил України. Стаття Сергія Згурця.
5 лютого з російського полону вдалося звільнити 150 українських військових. Тим часом, вночі українські Сили оборони здійснили атаку на нафтопереробний завод у Краснодарському краї Російської Федерації.
Розпочну з позитивної новини: сьогодні Україні вдалося повернути з російського полону 150 наших героїв. Серед них є солдати, сержанти та офіцери Військово-морських сил, Повітряних сил, Десантно-штурмових військ, Сухопутних військ, а також нацгвардійці, прикордонники і представники територіальної оборони. Вони були захоплені в полон як у Маріуполі, так і в Запорізькій області. Деякі з цих хлопців провели в полоні понад два роки, тож це дійсно важлива і радісна новина.
А тепер перейдемо до інших позитивних новин. Сьогодні наші Збройні сили разом із дроновими підрозділами завдали ударів по військовим об'єктам Росії в Краснодарському краї. Окупаційні сили повідомили про виникнення пожежі на території підприємства "Албашнефть". Це фактично міні-нефтопереробний завод, який постачає бензин і дизель для російських військових. На перший погляд, в цій новині немає нічого вражаючого, проте є одна цікава деталь.
Якщо ми подивимося на одне з відео, то там помітно, що засіб ураження, який атакує російський нафтопереробний завод, світиться. Тобто фактично це не звичайний дрон, який зазвичай використовується для ударів по російським об'єктам, а скоріш за все це крилата ракета, яка використовувалася для удару по російському нафтопереробному заводу.
Отже, це фактично перше відео, в якому можна обговорювати наші нові розробки. Наприклад, йдеться про ракету "Паляниця", яка потенційно має дальність до 700 кілометрів. Можливо, саме вона брала участь в атаках на російські нафтопереробні заводи. Якщо звернути увагу на статистику, то минулого року було здійснено удари по більше ніж 83 об'єктах у Росії. За січень цього року таких атак вже було 20. Залишається тільки дочекатися лютого, адже ця діяльність набирає обертів.
У цей час Російська Федерація знову здійснила напад на Україну, використовуючи дрони "шахед". Усього було задіяно 104 безпілотники, з яких половину вдалося знищити, а інша половина була втрачена. Ворог постійно нарощує кількість "шахедів" під час своїх атак. Зокрема, якщо у січні 2024 року противник застосував 378 дронів, то в січні 2025 року їх кількість зросла майже в десять разів — до 2 599.
Отже, ми спостерігаємо за зростанням кількості російських безпілотників, що свідчить про необхідність підвищення ефективності наших заходів протидії. Важливо зазначити, що всі дрони, які використовує супротивник, успішно знищуються як засобами протиповітряної оборони, так і нашими черговими групами, які мають усі необхідні ресурси для нейтралізації цих загроз.
Тепер ми перейдемо до обговорення нових технологічних інновацій, які сприяють підвищенню потужності та ефективності наших Збройних сил. Вчора ми торкнулися теми роботизованих платформ, що виробляються в Тернопільському регіоні. Сьогодні ж зосередимося на розробках компанії Farsight Vision, яка є міжнародною організацією з керівництвом у Львові.
"Наша історія почалася з цього унікального пристрою, розробка якого була зумовлена необхідністю адаптуватися до умов, в яких більшість польотів наших дронів та розвідувальних літаків проходить під впливом РЕБу. Це ускладнює отримання інформації про географічні координати в реальному часі, що є критично важливим для моніторингу ситуацій і виявлення об'єктів, які становлять інтерес. Тому важливо було знайти спосіб перетворювати дані, які збирають наші дрони та літаки, на цифрові карти та 3D-моделі, що дозволяє точно прив'язувати їх до графічних координат і визначати місця розташування об'єктів. Крім того, це дозволяє відстежувати зміни на картах. Завдяки цьому пристрою ми можемо забезпечити можливості для реалізації різних планів, місій і коригувань", - зазначила Вікторія Яремчук, CEO та співзасновниця компанії Farside Vision.
Отже, як я тепер розумію, безпілотний літальний апарат здійснює політ над певною ділянкою, здійснюючи зйомку, переважно у форматі відео. Зібрані дані зберігаються на флешці, яку оператор вставляє в спеціальний пристрій після завершення місії. Це дозволяє отримати цифрову карту території з висотами, що дає змогу чітко визначити розташування об'єктів та їх висоту. Таким чином, це забезпечує оператора новими знаннями для подальших розрахунків.
"Варто підкреслити, що дрони, як відомо, здійснюють передачу даних під час польоту. Це означає, що вони стрімлять інформацію, і оператори або ті, хто спостерігає за цими потоками, можуть помічати різні об'єкти. Проте, важливо зазначити, що вони не можуть точно визначити місцезнаходження цих об'єктів. Наприклад, на екрані можна побачити танк, але важко встановити, де саме він розташований, адже дрон рухається. Тому можливість отримувати геоприв'язані дані про ці об'єкти є надзвичайно важливою: по-перше, це дозволяє ефективно взаємодіяти з ними, а по-друге, сприяє плануванню подальших дій у відповідь на активність противника", – додала вона.
Раніше, коли я спілкувався з операторами, обробка відео могла займати до восьми годин. Тепер, завдяки новим рішенням, ми здатні швидко і точно виявити зміни на території, де з’являється ворожий об'єкт. Ми можемо не лише ідентифікувати тип цього об'єкта, а й отримати додаткові дані про висоту його розташування. Таким чином, ми маємо нові можливості, які дозволяють нашим підрозділам діяти більш оперативно та ефективно.
"Ну і насправді 8 годин - це оптимістичний час, і деколи він буває суттєво довший. Наш інтерес полягав у тому, щоб звузити, скоротити цей період часу до однієї години і по можливості скоротити ще до 30 хвилин тощо. Окрім того, ми знаємо, що лінія бойового зіткнення змінюється дуже динамічно, і будь-які наявні карти чи навіть супутникові знімки не дають картини справжньої, розв'язки доріг, чи перехресть, чи просто якоїсь місцевості. І дуже часто ситуація може кардинально помінятися в межах годин часу. Відповідно, коли виступає якась чи група тактична, чи БМП", - зауважила Вікторія Яремчук.
Тобто коли Сили оборони пересуваються на якісь території важливо розуміти, в якому стані та територія, куди вони виступають, як там змінився ландшафт: "Тому що, уявімо, ви ми їдемо в авто, чи це БМП, чи це танк. І ми приїжджаємо до точки, де на карті в нас розгалуження доріг, а там нічого, абсолютно. Там просто якісь вирви, і ми не розуміємо, куди рухатись далі. Можливість мати 3D модель, яка свіжо згенерована з польоту дрона чи літака, дає можливість орієнтуватися на місцевості швидко і відповідно уникати при можливості, при використанні, при плануванні додаткових жертв".
"На даний момент ми працюємо по суті з будь-якими типами мультироторів, тобто це є коптери різноманітні, які виконують не лише розвідувальні функції, а також розвідувальні, чи так звані АSR-крила, які виконують також як розвідувальні місії, так і комбіновані місії. Ми не працюємо лише з FPV-дронами, тому що там є певні особливості аеродинаміки польоту і виконання інших задач", - розповіла співзасновниця компанії Farside Vision .
Ми усвідомлюємо, що військовослужбовці активно використовують популярне програмне забезпечення "Кропива", яке функціонує як у вигляді програмного забезпечення, так і в форматі планшета. Це забезпечує операторів можливістю отримувати різні рівні розуміння інформації. Вікторія Яремчук поділилася деталями стосовно адаптації їхнього рішення до планшета "Кропива".
"Насправді, важливість співпраці з екосистемою рішень не можна недооцінювати, адже це дозволяє посилювати вже існуючі інструменти. У умовах повномасштабної війни, коли ситуація на фронті змінюється миттєво та виникає безліч невизначеностей, набагато ефективніше працювати з перевіреними засобами, ніж впроваджувати безліч нових, які не взаємодіють між собою. Саме тому ми пропонуємо шари карт як у Кропові, так і в системі ситуаційної обізнаності "Дельта". Наші користувачі, зокрема Сили оборони, можуть використовувати актуальні ортофотомапи та 3D моделі як додаткові шари в обох системах," - зазначила вона.
Різноманітні українські підрозділи здійснюють закупівлі як програмного забезпечення, так і пристроїв у компанії Farside Vision.
"Я ще не зазначила, що дані, які ми отримуємо з польотів літаків і дронів, активно використовуються в системах ведення бою, таких як Combat Vision та Attack. Це означає, що ці дані служать для різних цілей і застосувань, які можуть включати різні підрозділи або Сили оборони, без згадки конкретних частин з очевидних причин. Це не тільки Збройні сили, а й ширші структури оборони, які займаються перш за все плануванням місій та розвідкою. Окрім цього, ці дані використовуються для коригування вогню та навчання пілотів безпілотних літальних апаратів. Таким чином, ми працюємо на різних рівнях, переважно в тактичному вимірі, але карти також можуть бути корисними на стратегічному рівні," - поділилася думками фахівець.
Це стало для мене певним сюрпризом, коли я отримав інформацію про це рішення. Вікторія Яремчук підкреслила, що їхні інновації відомі багатьом українським військовим.
"Ми насправді маємо тісну співпрацю з багатьма підрозділами, але не можу розкривати деталі, оскільки це чутлива інформація. Наші послуги відомі певним групам, бригадам, батальйонам і полкам. В основному, нас найчастіше залучають ті підрозділи, які прагнуть впроваджувати новітні технології та інновації. Ми досягли значних успіхів у спільній роботі з іншими доступними інструментами. Наша команда відкрита до співпраці з різними родами військ. З огляду на зростаючий інтерес до використання таких інструментів, як 3D-моделювання для покращення ситуаційної обізнаності, ми готові запропонувати наші знання і досвід", - зазначила вона.
Співзасновниця Farside Vision зазначила, що вони сподіваються на ширше використання свого інструменту та інтеграцію з іншими рішеннями, оскільки такі комбінації забезпечують швидкість і покращують розуміння ситуації.
"У підсумку, це дозволяє нам значно зменшити кількість можливих втрат. Також варто підкреслити, що наразі лише невелика частина користувачів скористалася нашим функціоналом доповненої реальності. Фактично, ця технологія доступна через VR-окуляри або VR-шоломи, що забезпечують повне занурення в ситуацію. Наприклад, після того як дрон пролетів над невідомою місцевістю, ми отримуємо 3D-модель цієї території. Цю модель можна завантажити у VR-окуляри, що дає можливість пілоту або керівнику місії дослідити територію ще до того, як група людей фізично потрапить туди. Таким чином, вони можуть заздалегідь зрозуміти, з якими викликами зіткнуться під час перебування на цій місцевості," - зазначила вона.
Не можна не звернути увагу на вдосконалення наземних роботизованих платформ, оскільки пересування по різноманітному ландшафту становить певні труднощі. Іноді важко визначити, де знаходиться яма, а де — рівна поверхня.
"Ми вже активно співпрацюємо з кількома розробниками та виробниками наземних роботизованих систем, щоб полегшити навігацію на картах висот і краще розуміти зміни в ландшафті. Варто зазначити, що дані, отримані з супутникових знімків або офіційних карт, часто виявляються застарілими чи неточними, а також можуть містити певні розбіжності через погодні умови. Наприклад, у випадку хмарності або туману супутникові знімки можуть бути малоефективними і навіть непридатними для використання," – підкреслила експертка.
Вікторія Яремчук володіє десятьма роками досвіду у сфері стартапів, працювала на ринках Сполучених Штатів і Європи. Вона поділилася своїми думками щодо унікальності цих рішень.
"Спілкуючися із фахівцями та експертами, які мають досвід роботи з арміями країн НАТО, а також опираючись на попередній досвід у сфері програмного забезпечення на ринках США та Західної Європи, можу зазначити, що в країнах НАТО існує велика надія на супутники. Сподіваються, що саме супутники зможуть вирішити всі проблеми. Однак в умовах фронтових дій в Україні це, на жаль, виявляється помилковим припущенням. Ситуація на фронті змінюється настільки швидко, що отримувати детальну інформацію з супутників з необхідною швидкістю на даний момент є неможливим. Хоча не виключено, що технології можуть еволюціонувати, і в майбутньому ми зможемо отримувати ці дані швидше, зараз це залишається проблематичним і, до того ж, дуже витратним", - зауважила вона.
Крім того, важливо створити повноцінну екосистему та інфраструктуру для ефективного управління обробкою великих обсягів даних, отриманих з супутників.
У той же час, на контрасті з цим, рішення щодо використання даних, отриманих з дронів або розвідувальних літаків, не лише здешевлює процес, але й дозволяє значно уточнити інформацію про конкретну ділянку, яка швидко змінюється, забезпечуючи реальні переваги — як кількісні, так і якісні. Унікальність цього підходу полягає в тому, що вже наявні технології застосовуються по-новому, з інтеграцією певних інновацій, таких як обробка даних в умовах відсутності GPS або GNSS координат. Це також включає роботу в екосистемах, що забезпечують ситуаційну обізнаність та управління бойовими діями, — зазначила вона.
Експертка відзначила, що процес аналітики можна інколи значно прискорити, досягнувши десятків разів швидшого виконання.
"Надавання можливості через ці інструменти, через ці свіжі карти підрозділам суміжним співпрацювати швидко і якісно. Також, що дуже важливо, бо насправді це річ, яка в рази пришвидшує, навіть деколи десятки рази пришвидшує аналітику, це є застосування моделей штучного інтелекту, які ми розробляли для того, щоби не лише аналізувати минулі зміни, тобто на шарах карт, а й передбачати зміни. Тому що можливість аналізувати умовно, яким чином велися постріли, який візерунок пострілів, яким чином по годинах дня вони відбуваються. Знайти їхню логістику, як яким чином відбувається якесь їхнє планування по часу тощо. І це дає можливість передбачати зміни", - розповіла Вікторія Яремчук.
Отже, у нашій діяльності потрібно включити ще один елемент - це штучний інтелект, який займається розпізнаванням образів та формуванням баз даних у цій сфері.
"Саме тому ми вирішили, що нашою метою є не лише розробка технології для обробки даних, а й створення платформи, яка дозволяє здійснювати аналітичну роботу з цими даними. Таким чином, накопичуючи інформацію, ми забезпечуємо можливість історичного прогнозування в роботі з даними", - підкреслила вона.
Компанія Farside Vision співпрацює з українським урядом.
"Ми відчуваємо велику удачу бути частиною платформи BreyOne, яка не тільки взаємодіє з командами, що працюють для Сил оборони, але й активно співпрацює з міністерствами та представниками цих сил. Ця платформа сприяє налагодженню співпраці між командами, що, в свою чергу, дозволяє досягти найкращих результатів для оборонних структур. Хочу скористатися можливістю, щоб висловити вдячність нашій команді, яка працює без вихідних, підтримуючи користувачів та займаючись розробкою. У нас створена абсолютно унікальна ситуація: ми отримуємо зворотний зв'язок від користувачів і швидко реагуємо на нього. Іноді відповідь на їхні запити надходить протягом години, а іноді — протягом декількох годин, що забезпечує надзвичайно швидкий обмін інформацією", - зазначила вона.
Вікторія Яремчук підкреслила, що всі її товариші по роботі мають спільну мету.