Трамп здійснює тиск на Путіна, заблоковані контрольні пункти на кордоні з Польщею, затримання російських шпигунів: свіжі новини дня.

Зеленський, відреагувавши на запрошення президента США, дав згоду на ініціативу Путіна провести переговори в Туреччині 15 травня. Український лідер підкреслив, що прибуде особисто і сподівається зустрітися з господарем Кремля, який сам визначив дату і місце зустрічі.

Сьогодні вдень європейські партнери України зустрілися з представниками США і Туреччини для обговорення можливостей проведення майбутніх переговорів. Під час зустрічі також розглянули варіанти переходу до "рішучих дій", якщо це буде визнано за необхідне.

Сьогодні ввечері Трамп зазначив, що також має намір відправитися до Туреччини 15 травня.

В Польщі встановили, що у травні минулого року в Варшаві стався підпал торгового центру за вказівкою з Росії. У зв'язку з цим ухвалено рішення про закриття російського консульства в Кракові. У Москві пообіцяли дати відповідь.

У Великій Британії, де сьогодні вранці спалахнув пожежа в резиденції прем'єр-міністра, було оголошено рішення щодо російських шпигунів.

Окрім того: Орбан виступає з критикою на адресу України, Трамп отримав розкішний Boeing, а ICAO підтвердила провину Росії у трагедії з рейсом MH17.

Уся ключова та цікава інформація за понеділок, 12 травня, зібрана в дайджесті "Європейської правди".

Приєднуйтеся до нашого Telegram-каналу – це найзручніший спосіб бути в курсі останніх дайджестів та отримувати інші важливі та цікаві новини!

Понеділок виявився так само багатим на події та заяви, як і вихідні.

Нагадаємо, що в суботу в Києві відбувся саміт "коаліції рішучих", в якому взяли участь президент Франції, канцлер Німеччини, а також прем'єри Великої Британії та Польщі.

В Італії розкритикували прем'єрку Джорджу Мелоні за відсутність на зустрічі лідерів у Києві, а Єлисейському палацу довелось спростовувати фейк РФ про серветку Макрона.

"Коли європейська солідарність стає перешкодою, дезінформація доходить до абсурду, коли звичайну серветку намагаються представити як наркотичний засіб. Ці неправдиві відомості розповсюджуються противниками Франції як з-за кордону, так і всередині країни. Будьте уважні до маніпуляцій," - підкреслили в Парижі.

У суботу президенти країн, включаючи президента України, здійснили телефонну конференцію з президентом США Дональдом Трампом.

Захід нібито скоординував позицію щодо 30-денного припинення вогню, з якою, за даними ЗМІ, російське керівництво ознайомить спецпосланець Трампа Стів Віткофф. В разі відмови Росії від припинення вогню Захід хоче збільшити санкційний тиск на Росію і підтримку України.

Очільник Кремля Владімір Путін ніяк не відповів на пропозицію 30-денної паузи у бойових діях, але заявив, що налаштований на "прямі переговори" з Києвом у Стамбулі в четвер, 15 травня.

Вже в неділю ввечері, одразу після публікації нашого вихідного дайджесту, президент США висловив думку, що Україні слід терміново погодитися на проведення переговорів з Росією в Туреччині.

Може це було скоординовано, але український президент майже відразу погодився на перемовини з Путіним у Стамбулі.

"Ми очікуємо на оголошення повного і тривалого припинення вогню вже відзавтра, щоб створити необхідні умови для дипломатичних переговорів. Не має жодного сенсу продовжувати насильство. Я зустрінуся з Путіним у четвер у Туреччині особисто. Сподіваюся, що цього разу російська сторона не вигадуватиме причин для уникнення переговорів", - написав президент України у своєму X ввечері 11 травня.

Згодом стало відомо, що держсекретар США Марко Рубіо провів телефонні розмови з новим канцлером Німеччини Фрідріхом Мерцом та очільником МЗС Британії Девідом Леммі.

Сьогодні вранці Reuters повідомило, що 12 травня міністри закордонних справ провідних країн Європейського Союзу проведуть зустріч зі своїм британським колегою в Лондоні, де основною темою обговорення стане підтримка України та питання безпекової співпраці.

Згодом представник Міністерства закордонних справ Польщі Павел Вронський уточнив, що міністр закордонних справ Великої Британії Девід Леммі зустрічає своїх колег із Франції, Італії, Німеччини, Іспанії та Польщі, а також верховну представницю ЄС Каю Каллас.

Вони зібралися, у тому числі, щоб провести телефонну розмову з главами МЗС Туреччини і США "на тему організації мирної зустрічі й усього мирного процесу, що стосується російсько-української війни".

За словами міністра закордонних справ України Андрія Сибіги, який долучився до зустрічі онлайн, на зустрічі "скоординували стратегії наших кроків на цей тиждень, які будуть вирішальними для миру та відповідальності".

"Ми розглянули конкретні заходи, які можуть бути вжиті, зокрема санкції проти фінансових установ, центрального банку та енергетичної інфраструктури Росії, а також нові програми військової підтримки для України. Путін має зрозуміти, що відмова від мирних ініціатив і подальше ведення війни матиме серйозні наслідки," - підкреслив Сибіга.

Група високопосадовців з європейських країн-партнерів України оприлюднила комюніке після зустрічі, що відбулася в понеділок у Лондоні. У заяві підкреслюється, що Росія не продемонструвала жодних серйозних намірів для просування мирного процесу, і учасники закликали РФ вжити заходів "без затримок".

"Наразі Росія не продемонструвала серйозного наміру досягти прогресу. Вона повинна зробити це без зволікань", - йдеться у заяві.

Дипломати зазначили, що вони "вживатимуть амбітних заходів для зменшення здатності Росії вести війну шляхом обмеження доходів Кремля" та обговорили, як ще більше активізувати європейські зусилля з підтримки України.

Вони висловили намір надати Україні "надійні" гарантії безпеки, водночас продовжуючи досліджувати варіанти формування коаліції повітряних, наземних і морських сил підтримки. Це має на меті зміцнити впевненість у будь-якому майбутньому мирному процесі та сприяти відновленню збройних сил України.

Увечері президент США Дональд Трамп оголосив, що не відкидає можливості відвідати Туреччину 15 травня. Саме там Володимир Зеленський чекає на прибуття Владіміра Путіна, щоб провести "мирні переговори".

"І якщо я вважатиму, що це буде корисно - я не знаю, де я буду в цей момент, я буду десь на Близькому Сході - але я полечу туди, якщо вважатиму, що це буде корисно", - додав він.

Володимир Зеленський підтримав приїзд Трампа в Туреччину на переговори з Путіним.

"Я планую відвідати Туреччину. Сподіваюся, що російська сторона не відмовиться від участі в цій зустрічі. Ми в Україні, безумовно, хотіли б, щоб президент Трамп зміг приєднатися до нас на цьому заході в Туреччині. Це дуже важливий крок. Ми маємо можливість внести значні зміни," - висловився президент України.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган у ході телефонної бесіди з Володимиром Зеленським висловив готовність сприяти безпосереднім переговорам між Україною та Росією.

Водночас Україна успішно завершила процес ратифікації угоди щодо надр із США.

У німецькому уряді повідомили, що якщо до кінця понеділка в Україні не буде досягнуто угоди про перемир'я, Берлін разом із своїми європейськими союзниками ініціює підготовку нових санкцій щодо Російської Федерації.

"Коли цей день мине, на рівні політичних радників почнуть готувати санкційні заходи. Паралельно з цим ми готуємо в Брюсселі 17-й пакет санкцій. Ці підготовчі роботи відбуваються паралельно з переговорами (в Стамбулі)", - заявив речник.

У Кремлі повідомили Німеччині, що вести діалог з Росією в ультимативній формі неприпустимо.

Уже завтра міністри економіки та фінансів країн Європейського Союзу обговорять "каральні, фінансові та економічні заходи" щодо Росії.

Вони, зокрема, заслухають експертний звіт про фінансування економіки війни в Росії для кращого формування каральних, фінансових та економічних санкцій проти РФ під час підготовки 17-го пакету санкцій.

Крім того, міністри економіки та фінансів країн Європейського Союзу обговорять підтримку оборонних програм Єврокомісії, зокрема механізму SAFE, що передбачає надання до 150 мільярдів євро кредитних ресурсів для стимулювання інвестицій у сфері оборони.

За даними джерела "Європейської правди", 17-й пакет санкцій проти Росії ухвалять на Раді ЄС 20 травня. Як повідомив співрозмовник, останніми днями Єврокомісія на прохання деяких країн-членів поповнила список танкерів "тіньового флоту" - тепер їх у ньому близько 200, тоді як спершу було більше сотні.

Європейський Союз має можливість ввести санкції проти консорціуму, що управляє газопроводом "Північний потік-2", якщо Росія не дотримається узгодженого терміну для встановлення припинення вогню.

У той же час, як повідомляє редактор "Радіо Свобода" з європейських питань Рікард Джозвяк, Угорщина не планує блокувати ухвалення 17-го пакету санкцій Європейського Союзу щодо Російської Федерації, проте все ще намагається "врятувати" свого партнера — компанію, пов'язану з російським "Лукойлом".

Україна та Європейський Союз заснували Спеціальну групу (TaskForce) Україна-ЄС для розвитку співпраці між оборонними секторами обох сторін.

"Ми повинні повністю інтегрувати оборонний сектор України в європейську оборонну технологічну та промислову базу, і ми з нетерпінням чекаємо можливості зробити свій внесок у програму Rearm Europe", - наголосив міністр з питань стратегічних галузей промисловості України Герман Сметанін.

Сьогодні у Брюсселі проходив II форум оборонної промисловості Україна-ЄС.

Під час урочистого відкриття заступник генерального секретаря Зовнішньої служби ЄС Чарльз Фріс оголосив, що Європейський Союз виділить ще 900 мільйонів євро з надзвичайних доходів, отриманих від заморожених російських активів, для придбання зброї та боєприпасів, які будуть направлені Україні.

"Таким чином, ЄС виділив загалом 3,3 млрд євро на підтримку України та її оборонної промисловості", - додав він.

Представник Європейського Союзу зазначив, що "на минулому тижні у Львові уклали угоди, і тепер фінансування буде спрямоване на сучасні сектори української оборонної промисловості, зокрема, на виготовлення безпілотних літальних апаратів та ракет".

Згідно з висловлюваннями єврокомісара з питань оборони Андрюса Кубілюса, європейські виробники все більше усвідомлюють, що можуть отримати цінний досвід від українських колег.

В інтерв'ю "Європейській правді" він повідомив, що вважає "дуже реалістичним сценарієм" війну Росії проти ЄС.

Депутат Бундестагу від Християнсько-демократичного союзу Норберт Реттген висловив думку, що Росія може здійснити агресію проти НАТО протягом найближчих 2-3 років.

"Щоб зупинити Путіна, нам потрібно виробляти більше, нам потрібно більше інновацій, і нам потрібно робити це разом у Європейському Союзі та з Україною", - заявив Кубілюс.

Представник уряду Німеччини Штефан Корнеліус повідомив, що питання секретності інформації про постачання озброєнь Україні також стосуватиметься можливих поставок ракет Taurus.

Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск вперше чітко висловив думку, що за масштабним загорянням у варшавському торговому центрі 12 травня 2024 року стоять російські розвідслужби.

Прокуратура Польщі пред'явила обвинувачення двом українцям, яких підозрюють у зв'язках з підпалом торгового центру.

Данило Б., що зараз знаходиться під вартою у Литві, підозрюється у залученні до діяльності іноземних розвідувальних структур проти Польщі та скоєнні терористичного акту, що має ознаки саботажу.

Схожі обвинувачення пред'явлено Олександру В., проте йому вони не були повідомлені, оскільки він знаходиться на території Росії.

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський повідомив про своє бажання закрити консульство Росії в Кракові.

"У світлі свідчень, що свідчать про ганебні дії російських спецслужб у вигляді диверсії проти торгового центру на вулиці Маривільській, я вирішив відкликати свою згоду на функціонування консульства Російської Федерації в Кракові", - наголосив польський міністр.

Посла Росії викликали до МЗС Польщі на тлі закриття консульства РФ.

Представник Міністерства закордонних справ Польщі Павло Вронський заявив, що російська сторона отримала повідомлення про скасування дозволу на функціонування консульства в Кракові.

Польська влада встановить для Росії строк, протягом якого має бути закрито консульство в Кракові, і зазвичай цей період триває не менше 30 днів.

Більш того, Сікорський закликав ЄС запровадити обмеження для російських дипломатів.

Росія погрожує Польщі відповіддю за закриття консульства в Кракові.

"Адекватна відповідь на ці неадекватні кроки буде незабаром", - сказала речниця МЗС РФ Марія Захарова.

Лондонські правоохоронці проводять розслідування пожежі в резиденції британського прем'єра Кіра Стармера.

У Литві розпочали розслідування низки пожеж, що сталися на підприємствах з переробки відходів.

Ключові питання, на які повинна дати відповіді слідча група: чи є пожежі результатом умисних злочинних дій, чи вони стали наслідком недотримання норм безпеки, або ж сталися випадково.

У Великій Британії шістьох громадян Болгарії отримали вирок у вигляді ув'язнення за звинуваченням у шпигунстві на користь Росії.

Прокуратура акцентувала увагу на тому, що вчинки засуджених ставили під ризик безпеку людей, оскільки вони виконували розвідницькі завдання на користь російських спецслужб, стежачи за журналістами, дипломатами та українськими військовими.

У Стокгольмі було затримано особу, яка підозрюється у шпигунській діяльності.

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан знову висловив своє негативне ставлення до вступу України до Європейського Союзу.

На його переконання, це стало б сигналом для Євросоюзу про початок військових дій.

Глава Міністерства закордонних справ Угорщини Петер Сійярто висловив думку, що Україна нібито проводить кампанію з наклепу проти Будапешта, яка останнім часом стала особливо активною.

Міністр зазначив, що з моменту початку війни та після того, як угорський уряд дав зрозуміти, що не планує постачати зброю чи фінанси, а також продовжить енергетичну співпрацю з Росією, в Україні розгорнулася інформаційна війна проти Угорщини. Ця кампанія постійно розширюється, що було яскраво видно, наприклад, минулої п'ятниці.

Щодо обговорення прав угорської громади в Закарпатті, він висловив думку, що теперішній момент не є найкращим для таких перемовин через зростання наклепницької пропаганди проти угорців.

Тим часом Угорщина заморожує частину бюджетних витрат через рекордний дефіцит.

У квітні бюджетний дефіцит Угорщини сягнув небачених висот, оскільки витрати на виплату відсотків перевищили приріст доходів від податків.

Президент США Дональд Трамп підтвердив чутки у ЗМІ про те, що Катар планує подарувати йому елітний літак для переобладнання під президентський борт, та заявив, що не бачить у цьому ніяких проблем.

У Катарі вказали на "неточності" в повідомленнях медіа стосовно розробки розкішного подарунка, підкресливши, що це питання ще не отримало остаточного вирішення.

У Конгресі виникла ініціатива щодо проведення розслідування інформації про наміри Катару подарувати Трампу розкішний літак.

ICAO офіційно визнала, що Росія несе відповідальність за катастрофу рейсу MH17.

Поляки перекрили контрольно-пропускний пункт "Ягодин-Дорогуськ" на кордоні.

На парламентських виборах в Албанії перемогу здобуває керівна партія.

Курдська робітнича партія повідомила про своє рішення припинити існування в контексті процесу примирення з Туреччиною.

Зеленський повідомив про першу розмову з новим Папою Римським.

Сполучені Штати та Китай досягли угоди щодо значного зменшення взаємних тарифів.

#Україна #Росія #Польща #Німеччина #Росіяни #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Президент (державна посада) #Президент України #Європейська комісія #Європейський Союз #Пожежа #Економіка #Варшава #Італія #Польська мова #Європа #Друга Польська Республіка #Володимир Путін #Дипломат #Володимир Зеленський #НАТО #Франція #Дональд Трамп #Туреччина #Лондон #Євро #Сполучене Королівство #Канцлер Німеччини (1949 - дотепер) #Федеральна служба безпеки #Радослав Сікорський #Міністерство закордонних справ (Україна) #Дональд Туск #Польський народ #Війна на Донбасі #Брюссель #Угорщина #Військова розвідка #Дезінформація #Міністр закордонних справ (Україна) #Московський Кремль #Дефіцитні видатки #Краків #Рада Європейського Союзу #Стамбул #Консульство #Віктор Орбан #Боїнг #Російська інтервенція до Криму (2014) #Київ #Державний секретар Сполучених Штатів Америки #Андрюс Кубілюс #Міністр закордонних справ #Рейс 17 Малайзійських авіаліній #Християнсько-демократичний союз Німеччини

Інші публікації

У тренді

lvgazeta

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на данний сайт.

© Львівська газета | lvgazeta.info. All Rights Reserved.