Переливання крові: як до госпітального етапу процедури може врятувати життя | Еспресо Новини

Не так давно українські ЗМІ приголомшили новини: вперше за час військових дій вдалося здійснити доставку крові за допомогою дрона, що стало порятунком для бійця. Кров була скинута з безпілотника на позицію, де знаходився поранений солдат, з метою термінового переливання та врятування його життя. Еспресо вирішило дослідити деталі події, перспективи впровадження такої практики, а також ситуацію з донорською кров'ю на фронті у 2025 році.

Перше, що ми дізнались, що рішення доставити кров за допомогою дрона не було спонтанним чи імпульсивним. Зі слів нашого співрозмовника, начальника медичного пункту 1-го батальйону 12 бригади спеціального призначення "Азов" Темного, цей алгоритм дій вони розробили перед тим, як зайти на Торецький напрямок, адже розуміли, що на них чекають "певні логістичні виклики".

"Цей комплекс дій було розроблено на випадок, якщо у нас буде "важкий" поранений, який втратив велику кількість крові, але ми не можемо його евакуювати одразу. Така крововтрата називається "геморагічний шок", від цього помирають, тому час, за який треба надати допомогу обмежений. Коли нам повідомили, що на наших позиціях є травмований, з нашого підрозділу, який є у зміненому стані свідомості, має поранення в шию і перебуває у шоковому стані нам довелось обирати: або евакуювати зараз за допомогою техніки або піти на певний ризик і допомогти інакше", -- розповів Еспресо Темний.

План був розроблений у зручних умовах, однак його впровадження на місці виявилося значно складнішим. На позиції, де перебував поранений боєць, працював також бойовий медик, який сам отримав легку черепно-мозкову травму. Третім учасником на цій позиції був ще один боєць з легким осколковим пораненням руки. Загалом, як розповідає Темний, у той день вони виконали близько шести скидів з дрона для успішного проведення операції.

"Спочатку було здійснено внутрішньокістковий доступ, а потім спробували встановити внутрішньовенний, проте, на жаль, це не вдалося в умовах бойових дій. Тим не менш, ці дві процедури можуть замінювати одна одну. Коли бойовий медик успішно завершив установку, були надіслані пакунки з еритроцитарною масою та підготовленою, підігрітою сухою плазмою крові, готовою до переливання. Завдяки цьому бійцю була надана критично важлива допомога, яка врятувала йому життя, після чого ми почали готуватися до евакуації," — розповідає він.

Доставкою незвичайного вантажу займався військовий з позивним Тадаши, старший медик бойової роти безпілотників 1 батальйону 12 бригади "Азов", який також виконує обов'язки оператора безпілотних літальних апаратів. Він розповідає, що раніше вже доставляв своїм товаришам бинти, бандажі та медикаменти, але підготовка до скиду крові вимагала зовсім іншого підходу.

"Для того щоб здійснити переливання крові, її обов'язково потрібно підігріти. У тих умовах, в яких ми опинилися, відповідного обладнання не було, тому, коли ми отримали наказ почати підготовку до операції, один з медиків вирішив використовувати воду та стару каструлю, знайдену в будинку. Він декілька годин підтримував стабільну температуру, адже в разі порушення температурного режиму, кров довелося б викинути, оскільки повторне нагрівання було б неприпустимим," – розповів Тадаши.

Холодильник, призначений для зберігання крові та її компонентів у кейсеві, зображення: 12-та бригада "Азов".

Лікар використовує компактний дрон "Mavic", але вказує, що для ефективного виконання операції довелося залучити операторів більших безпілотників "Vampire", здатних транспортувати більш важкі вантажі. Пораненому була необхідна значна кількість крові та плазми, щоб врятувати його життя, і процес доставки та трансфузії завершився успішно.

Темний зазначає, що коли на фронті відбуваються успішні події, цивільні громадяни починають активно здавати кров для підтримки військових. Однак, він також підкреслює, що час від часу виникають труднощі з постачанням крові, адже обставини можуть змінюватися. Інтеграція донорства у повсякденне життя цивільних залишається складним завданням, і нестача донорів безпосередньо впливає на ситуацію на передовій.

"Кров для нас надзвичайно важлива, незалежно від того, де ви її здаєте: у Львові, в Дніпрі, в Харкові чи у Києві -- все одно є великий шанс, що безпосередньо ця ваша кров опиниться в районі виконання бойових дій. Логістика крові в Україні налаштована добре й адаптується до потреб: якщо є "зайва" в Житомирі, то вона "поїде" у Дніпро, де вона потрібна", -- розповів Темний.

У 2023 році Кабінет Міністрів ухвалив постанову, яка легітимізувала обіг крові у військових та правоохоронних підрозділах. Раніше цей процес відбувався в умовах значних труднощів, як зазначила Ріна Рєзнік, керівниця служби супроводу. Вона підкреслила, що більшість підрозділів, які мали у своєму розпорядженні запаси крові, стикалися з різними проблемами. Насправді, не існувало чіткого механізму для обліку, списання та звітування за її використання.

"І це була велика проблема, адже інших методів рідинної ресусцитації, тобто оновлення тої крові, яку поранений втратив, просто немає. Все те, що ми тривіально називаємо кровозамінниками, по факту, ними не є. Кров ніщо не замінить, і у світі до цієї думки дійшли давно, але конкретно у нас не було механізмів поновлення крові на догоспітальному етапі. А туди входить і допомога бойового медика, етап евакуації та етап стабпункту. Тож нам дуже хотілося, щоб кров зʼявилась на всіх стабпунктах, але ми, формуючи цю постанову, думали й над тим, щоб дуже вмотивовані підрозділи могли використовувати трансфузію крові та раніше: і на етапі евакуації й на етапі роботи бойового медика", -- каже Ріна Рєзнік.

Наступним кроком потрібно було легалізувати проведення переливання крові людьми без академічної медичної освіти. Темний ділиться, що, з його досвіду, цьому можна навчити за один день. Зі слів Ріни, після прийняття постанови ситуація, першочергово на стабпунктах, кардинально змінилася.

За словами пані Рєзнік, основною причиною смертності на етапі до госпіталізації все ще є наслідки критичної крововтрати. Багато людей, на жаль, вважають, що можуть понести юридичну відповідальність за дії з кров'ю, але це всього лише міф. Насправді, провести правильну трансфузію крові досить складно, і це навряд чи зашкодить пацієнту. З моменту впровадження цієї практики я можу з упевненістю стверджувати, що не було зафіксовано жодних негативних наслідків. Хоча на даний момент ми ще не досягли впровадження використання крові на всіх стабілізаційних пунктах, ми активно працюємо над цим, і наш досвід вже викликає інтерес у інших підрозділів.

Ріна Рєзнік, очільниця служби підтримки, зображення: 12-та бригада "Азов".

Ріна ділиться інформацією про те, що серед бійців "Азову" значна частина людей активно здає кров. Як вона зазначає, ця кров не лише йде на потреби військових, а також передається в цивільну медичну систему. Вона зізнається, що стала однією з тих, хто наполегливо боролся за можливість здійснення переливання крові на етапі, що передує госпіталізації, адже це суттєво підвищує шанси на порятунок життя.

"Зараз холодильники з кровʼю є у всіх кейсеваках всіх батальйонів, весь евакуаційний транспорт кров має. А необхідність скидати її з дрона виникає лише тоді, коли в екіпажу немає можливості підʼїхати до поранених. Ми всі дуже вболівали за цей випадок, адже військовий отримав важке поранення в шию, а можливості евакуювати його одразу не було", -- каже пані Ріна.

З початком масштабної війни донорство крові перетворилося на важливий виклик, на який суспільство повинно реагувати спільно. Пункти для здачі крові доступні в кожному регіоні, а співробітники охоче нададуть інформацію про підготовку до процедури, можливі протипоказання та частоту здачі крові. Логістика транспортування крові в Україні організована на високому рівні, що знижує ризик безрезультатності вашої донорської допомоги. Щороку 14 червня відзначається Всесвітній день донора крові.

Інші публікації

У тренді

lvgazeta

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на данний сайт.

© Львівська газета | lvgazeta.info. All Rights Reserved.