У Львові було завдано шкоди трьом архітектурним пам’яткам. До однієї з них має стосунок архітектор.
Пресслужба ЛМР повідомляє про випадки пошкодження, інформує DailyLviv.com.
Офіс охорони культурної спадщини ЛМР ініціював судові провадження щодо трьох об'єктів культурної спадщини у Львові. Так, власники квартир та приміщень у будинках на вулицях Кармалюка, 9, Стецька, 4 та Личаківській, 1 проігнорували приписи управління та рішення адміністративної комісії і не усунули раніше виявлені порушення.
В офісі охорони культурної спадщини повідомили, що на вулиці Кармалюка, 9 знаходиться архітектурна та історична пам'ятка місцевого рівня — будівля, де свого часу проживав і працював український художник Антін Манастирський. Власниця нежитлових приміщень провела реконструкцію з прибудовою без необхідних дозволів. У січні 2025 року адміністративна комісія ухвалила рішення щодо адміністративного правопорушення, а відповідне управління видало розпорядження про відновлення історичних розмірів будівлі до 11 січня. У зв'язку з невиконанням цього розпорядження було подано позов до суду з вимогою усунути незаконні зміни. Крім того, у цій справі розпочато кримінальне провадження.
Директорка офісу охорони культурної спадщини Тетяна Балукова підкреслила, що ситуація викликає серйозне занепокоєння через участь у ній осіб, які мають експертизу в архітектурі. "У даному випадку один з членів родини порушниці є архітектором, що має глибоке розуміння юридичних та технічних нюансів, пов'язаних з охороною пам'яток. Проте, навіть з урахуванням цього, ми спостерігаємо свідоме нехтування вимогами закону. Це становить прецедент. Нам необхідно довести справу до логічного завершення, і за потреби залучити виконавчу службу для знесення споруди", - зазначила Тетяна Балукова.
Ще два позови стосуються заміни історичних дерев'яних вікон на пластикові конструкції у будинках-пам'ятках архітектури на вул. Стецька, 4 (збудований на початку ХХ ст.) та вул. Личаківській, 1 (збудований у 1778 р.).
У кожному з випадків були видані накази щодо демонтажу пластикових вікон та їх заміни на дерев'яні, які відповідали б оригінальному дизайну. Процес встановлення нових дерев'яних вікон, включаючи їх поділ, профіль та кольорову гамму, повинен був бути погоджений з відповідним офісом, що займається охороною культурної спадщини. Оскільки власники не виконали вказівки у встановлений термін, було вирішено подати позови до суду з метою зобов'язання відновити автентичний вигляд пам'яток.
"Місто вже вклало кошти в професійну реставрацію балконів будинку на вул. Стецька, 4. І коли після таких робіт відбувається самовільна заміна вікон, це є абсолютно недопустимим", - підкреслила директор офісу Тетяна Балукова.
Мешканцям нагадують: будь-які роботи на пам'ятках архітектури та в будинках, що входять до цінної історичної забудови, мають здійснюватися виключно після погодження з офісом охорони культурної спадщини.
В Львові реалізується програма співфінансування, яка підтримує оновлення історичних вікон та брам. Завдяки цій ініціативі мешканці можуть отримати фінансову допомогу від міста. Якщо власники відновлюють автентичні дерев'яні вікна, 60% витрат покриває міська рада, а решту 40% сплачують самі мешканці. У випадку, якщо вони бажають замінити пластикові вікна на дерев'яні, співфінансування здійснюється в рівних частках – по 50% від кожної сторони.