У Польщі з'явилася неправдива інформація про виступ українського посла, присвячений Волинській трагедії.
Василь Боднар займає пост посла в Польщі з жовтня 2024 року.
Посольство України в Польщі спростувало фейк про те, що промова посла України Василя Боднара на заході з вшанування жертв Волинської трагедії була "скандально короткою". 16-секундний фрагмент з виступу Боднара, який видали за повну промову дипломата, викликав обурення у польських користувачів соцмереж. Про це йдеться в заяві Посольства України в Польщі та в матеріалі польського фактчекінгового проєкту Konkret24.
У соціальних мережах публікації з коротким виступом українського посла набрали десятки тисяч переглядів. Користувачі висловлювали обурення з приводу того, що Боднар не приділив достатньо уваги 82-річчю Волинської трагедії, яку поляки вперше на державному рівні вшанували 11 липня.
"10-секундна промова про Волинь. Український посол Василь Боднар, здається, встановив новий рекорд Гіннеса у сфері мінімалізму в дипломатії. На жаль, йому не вдалося повноцінно розкрити цю тему між вдихом і видихом", - зазначив один із користувачів на порталі X, супроводивши свій коментар уривком з телеканалу Telewizja Republika.
У 16-секундному відео Василь Боднар каже лише: "Дуже дякую. Вшануйте пам'ять жертв Волинського злочину і дякую за увагу. До побачення".
Фейкова інформація про виступ Василя Бондаря у Facebook була також розповсюджена депутатом польського Сейму від партії "Право і Справедливість", Томашем Зелінським. Відео з уривком промови дипломата супроводжується таким текстом: "Після історичної промови обраного президента Кароля Навроцького, в якій йшлося про правду, Україну, важливість визнання геноциду поляків на Волині та заклик до повної ексгумації... Український посол не був особливо багатослівним. Правда, яку озвучив Навроцький (президент Польщі - прим. ред.), справила глибоке враження".
У відповідь на один з неправдивих постів про свою "двохреченну промову" Василь Боднар прокоментував: "Перепрошую, але мушу висловити свою позицію, адже це не відповідає дійсності. Вдячний меру Хелма Якубу Банашеку за запрошення та можливість виступити перед новообраним президентом Каролем Навроцьким. Моя промова тривала приблизно 10 хвилин, і ЗМІ мають її запис".
Пізніше він виклав на платформі відеозапис свого виступу, який відбувся в Хелмі 11 липня.
Нагадаємо, 11 липня, в день 82-ї річниці Волинської трагедії, новообраний президент Польщі Кароль Навроцький взяв участь у заходах, присвячених пам'яті жертв геноциду в Хелмі, де планується створення музею на їхню честь. У своїй промові він звернувся до президента України Володимира Зеленського та посла України в Польщі Василя Боднара, який також був присутній на заході, і висловив прохання про можливість проведення масштабних ексгумаційних робіт у Волинському регіоні.
Василь Боднар також виголосив промову. Дипломат висловив вдячність за запрошення на цю "похмуру, але надзвичайно важливу церемонію". Він підкреслив, що тільки на основі правди можна побудувати майбутнє.
"Нам необхідно відверто обговорити цю ситуацію. Безумовно, варто визнати злочин злочином. Слід вибачитися, але водночас вшанувати пам'ять тих жертв, які цього заслуговують, незалежно від того, з якого боку кордону вони були," - підкреслив дипломат.
Окрім того, Боднар пригадав про нещодавно проведені ексгумаційні роботи у Пужниках на Тернопільщині, а також на території колишнього села Збоїська (нині - у межах Львова). Посол додав, що також потрібен діалог між польськими та українськими експертами та істориками.
13 липня мер Хелма Якуб Банашек підсумував події церемонії, що відбулася 11 липня, на платформі Х. Він зазначив: "Посол України в Польщі Василь Боднар виступив під час заходу, вибачившись за Волинську різанину та висловивши бажання продовжити обговорення питання ексгумації в Україні. Це значний крок, за який я щиро вдячний".
Волинська трагедія – це двосторонні масові вбивства, які відбулися на Волині під час Другої світової війни в 1942-1943 роках, жертвами яких стали як поляки, так і українці. Варшава стверджує, що внаслідок цих подій загинуло близько 100 тисяч поляків. Проте історики по-різному оцінюють масштаб трагедії, вказуючи, що кількість польських жертв коливається від 30 до 70 тисяч. У той же час, кількість загиблих українців оцінюється в межах 5-20 тисяч осіб. Крім того, між Польщею та Україною тривають суперечки щодо терміна, яким слід називати ці події. Польща визначає вбивства поляків як "геноцид", тоді як Україна офіційно називає ці події "трагедією" та виступає за взаємні вибачення.
Як повідомляло ZAXID.NET, уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець закликав українських громадян у Польщі уникати великих скупчень людей та епіцентрів подій через широкомасштабні протести, що проходять проти мігрантів. Організатором цих акцій у 80 містах Польщі виступає ультраправий політичний рух "Конфедерація", очолюваний Славоміром Менценом.