У Римі започаткували коаліцію, що має на меті підтримку наукової сфери в Україні.
До коаліції долучилися такі країни, як Австрія, Велика Британія, Данія, Іспанія, Німеччина, Польща, Португалія, Словацька Республіка, Швеція, Хорватія, а також Організація Об'єднаних Націй з питань розвитку (ПРООН).
На Конференції з відновлення України 2025, що відбулася в Римі, було офіційно анонсовано створення Міжнародної коаліції для підтримки науки, досліджень та інновацій в Україні. Цю інформацію оприлюднила пресслужба Міністерства освіти і науки в п'ятницю, 11 липня.
У рамках заходу було представлено та підписано Римську декларацію про наміри в галузі науки, досліджень і інновацій в Україні, яка офіційно засвідчила утворення нової коаліції. Швеція стала одним із співзасновників цього альянсу.
"Сьогодні ми формуємо науку, здатну витримувати виклики війни та водночас бути рушієм майбутнього. Ми оновлюємо підходи до фінансування, підтримуємо молодих дослідників, розбудовуємо інноваційну інфраструктуру. Для нас це не тимчасова ініціатива, а стратегічний курс: зробити українську науку системною, відкритою та невіддільною частиною Європейського дослідницького простору. Підписання Римської декларації - це потужний знак довіри міжнародної спільноти до цього шляху й до нашої рішучості змінюватися", - наголосив міністр освіти і науки Оксен Лісовий.
Ця ініціатива виникла внаслідок спільної роботи Міністерства освіти України, Міністерства університетів і досліджень Італії, Європейської комісії та ЮНЕСКО. До коаліції долучилися також Австрія, Велика Британія, Данія, Іспанія, Німеччина, Польща, Португалія, Словацька Республіка, Швеція, Хорватія та ПРООН.
Основною метою є реагування на термінові запити, а також на тривалі виклики, що постають перед науково-інноваційною системою України.
Зокрема, йдеться про підтримку реконструкції та оновлення наукової інфраструктури, допомогу українським дослідникам, а також визнання важливості науки у процесі відновлення країни.
Для досягнення своїх цілей коаліція:
Конференція з відновлення України відбудеться 10-11 липня в Римі. Це вже четверта міжнародна зустріч високого рівня, що зосереджена на підтримці відновлення та реформ у післявоєнній Україні. Раніше подібні конференції проходили в Лугано, Лондоні та Берліні.
URC 2025 організовують уряди України та Італії за участю Єврокомісії, міжнародних фінансових інституцій, представників бізнесу, громадянського суспільства та місцевої влади.
Основною метою є активізація політичної, фінансової та технологічної підтримки України. Це передбачає залучення приватних інвестицій, розвиток людського потенціалу, відновлення громад і регіонів, а також підтримку євроінтеграційних реформ.
Нагадаємо, на Конференції у Римі бельгійська компанія BIO Invest підписала свою першу угоду на українському ринку - 5 мільйонів євро з банком Львів.
В цілому, ініціатива країн G7 під назвою Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine (ERA) передбачає надання Україні фінансової допомоги в розмірі 50 мільярдів доларів, з яких 20 мільярдів надійдуть від Європейського Союзу.