Туска запитали про те, коли Варшава планує відновити українські поховання на польських землях. Він відповів.

На зустрічі у Львові президенти України Володимир Зеленський та прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск підняли, зокрема, питання спільної історії обох країн, яке викликає суперечки з обох сторін кордону. Особливу увагу було приділено подіям Другої світової війни, зокрема Волинській трагедії 1942-1944 років.

Кореспондентка Радіо Свобода запитала у польського прем'єра, коли Варшава відновить українські могили на території Польщі, які були зруйновані вандалами, чи матиме Польща ще вимоги до України, щоб історичні питання не перешкоджали майбутньому двох держав, щоб залишити їх у минулому.

"Найважливіший екзамен для обох народів, щоб про історію говорити без емоцій і щоби обидва народи шанували свої очікування вражливості. Це не є меч, яким слід рубати один одному. Якщо якась польська родина хоче поховати останки своїх предків, то це не є політика. Це є природня річ. Кожен розуміє в Україні і Польщі таку людську потребу. Ця має бути правом людини поховати своїх рідних. Мені дуже залежить на тому, як і моїм співвітчизникам, щоби здатність українців і поляків до розв'язання важких історичних проблем стала фірмовим знаком обох держав і народів, таким показовим знаком, що ми дуже помудрішали через десятиліття і століття буття разом і окремо", - відповів Дональд Туск.

Він зазначив, що спільною метою є зменшення болю від історії, а Варшава і Київ можуть поступово рухатися вперед, створюючи атмосферу взаєморозуміння та виходячи з історичних пасток.

"В пекло могли б потрапити ті, хто в сьогоднішніх обставинах вдається до суперечок і конфліктів, використовуючи минуле. Ви здогадуєтеся, хто б найрадісніше спостерігав за нашими сварками? Я докладаю всіх зусиль, щоб ця особа не отримала задоволення від такого розвитку подій. Я багато зусиль витрачаю на те, щоб історія не ставала між нами", - прокоментував Дональд Туск.

Ознайомтесь також: Військові миротворці, підтримка, постачання озброєння - зустріч Зеленського та Туска у Львові.

Наприкінці листопада цього року Україна надала Польщі дозвіл на виконання пошукових та ексгумаційних робіт на своїй території. Сьогодні президент Зеленський підкреслив, що міністерства культури обох країн активно займаються цим питанням.

"Ми багато обговорювали нашу спільну історію, адже вона завжди пробуджує різноманітні емоції. Але які наші пріоритети сьогодні? Варто пам'ятати про минуле, проте головне — це думати про майбутнє та забезпечити виживання. Лише в єдності між Україною та Польщею ми зможемо досягти цього. Прийдешній рік обіцяє бути складним для нас, а також непростим для Польщі та решти світу. Росія скористується кожною можливістю, щоб посіяти розбрат між українцями та поляками. Ми можемо продовжувати суперечки, але лише в атмосфері взаємоповаги. Якщо Україна не витримає, якщо ми не об'єднаємо зусилля з Польщею, а також не будемо солідарні в Європі та світі, тоді Росія здобуде перемогу у цій війні, і в майбутньому не залишиться тих, хто міг би дискутувати про минуле. Ми переможемо разом, а потім зможемо звернути увагу на інші важливі питання," - зазначив президент Володимир Зеленський.

У 1994 році між Польщею та Україною було підписано угоду, що передбачала збереження пам'ятників і місць поховання жертв війни та політичних репресій. Завдяки цьому документу польські поховання на Личаківському цвинтарі у Львові (відомому як Цвинтар орлят) були відновлені. У відповідь польська сторона зобов'язалася відновити меморіальну таблицю на горі Монастир, розташованій поблизу села Верхрата, неподалік від українсько-польського кордону.

Сьогодні Дональд Туск побував у Львові, де вшанував пам'ять польських та українських воїнів на Личаківському цвинтарі.

Польща вважає, що підтримка європейської інтеграції України безпосередньо пов'язана з вирішенням проблем, які виникають із історичним минулим. Цю позицію неодноразово висловлювали польські політики, включаючи прем'єр-міністра. Зокрема, було підкреслено, що без належного вирішення питання Волинської трагедії Україна може зіткнутися з перешкодами на шляху до вступу в ЄС і НАТО.

Інші публікації

У тренді

lvgazeta

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на данний сайт.

© Львівська газета | lvgazeta.info. All Rights Reserved.