Вбивство Парубія: нові деталі від СБУ | FaceNews.ua: новини України

Михайло Сцельніков, який звинувачується у вбивстві народного депутата Андрія Парубія, приблизно рік готувався до цього злочину і самостійно ініціював співпрацю з росіянами. Про це в інтерв'ю повідомив начальник Головного слідчого управління СБУ Андрій Швець.

Він підтвердив, що Михайло Сцельніков почав шукати контактів з росіянами у 2023 році, коли його син, який проходив службу в 93-й окремій механізованій бригаді "Холодний яр", зник безвісти поблизу Бахмута. Серед інших дій, обвинувачений звернувся до російських телеграм-каналів у надії знайти інформацію про сина. Він спілкувався з різними користувачами, запитуючи, чи можуть вони допомогти дізнатися, чи син живий і перебуває в полоні, або ж, у разі його загибелі, чи можливо знайти його тіло.

Перегляньте також: "Убив би Порошенка": підозрюваного у вбивстві Парубія затримали, але він просить про обмін (відео)

"Таким чином, він почав спілкуватись із особами, які, як нами встановлено, мають приналежність до Головного управління розвідки РФ. Вони пообіцяли йому знайти сина. З сином у нього були не дуже добрі стосунки, бо хлопець був проукраїнський, а батько мав проросійські погляди. Була навіть ситуація, коли на весілля сина його, як і інших гостей, попросили вдягнути вишиванки. І він єдиний, хто прийшов не у вишиванці і спілкувався російською мовою. Його попросили піти звідти", - розповів Андрій Швець.

У переписці з сином, згідно з інформацією СБУ, Михайло Сцельніков відкрито висловлював свої проросійські погляди, а під час розмови з росіянами навіть сам запропонував їм свої послуги.

Він фактично сам запропонував свої послуги російській стороні і зазначив, що готовий вирушити до Росії для пошуків сина серед військовополонених. У відповідь вони пообіцяли розшукати тіло його сина в районі Бахмуту, де він зник, та допомогти з організацією поховання. У своїх публікаціях він відкрито висловлював негативне ставлення до українських політиків, яких вважав відповідальними за початок війни. Також він сам зазначив, що може бути корисним для росіян, - розповів голова Головного слідчого управління СБУ.

Росіяни звернулися до Сцельнікова з запитом про відомих українських політиків, які мешкають у Львові, та чи може він за ними слідкувати. Він першим згадав Андрія Парубія, оскільки знав його місце проживання. Сцельніков підготувався до вбивства протягом року, займаючись розвідкою і збираючи необхідні інструменти та засоби: придбав автомобіль, електровелосипед, шолом, сумку Glovo, одяг і мобільні телефони.

"Наприклад, у нього була власна машина, але він придбав ще одну на іншу особу. Машина, на якій велося стеження за Парубієм, була оформлена на військового, що перебуває в російському полоні...Спочатку стеження вів на своєму автомобілі. Згодом придбав ще одну машину, надавши документи зниклого безвісти військового у Курській області, та електровелосипед. Для зберігання цих двох транспортних засобів орендував віддалений від місця проживання гараж. Добирався до гаража на власному авто і, щоб не "світити" його під час стеження за Парубієм, змінював там машину, а пізніше пересідав на електровелосипед. Він просто попросив власника оформити страховку на цю особу. Заплатив йому 1600 доларів і взяв у нього техпаспорт", - сказав Андрій Швець.

Він також зазначив, що вбивство політика було скоріше зумовлене ідеологічними мотивами, а не фінансовими. Росіяни виплатили Михайлу Сцельнікову близько 3-4 тисяч доларів, що насправді лише покриває його витрати на організацію. В свою чергу, ворожі спецслужби надавали йому консультації, зокрема, забезпечуючи документами для купівлі автомобіля та зброї з видаленими маркуваннями, щоб унеможливити її ідентифікацію.

"Але за цей рік підготовки він відчув себе вже настільки спеціалістом, що після скоєння злочину сам повчав свого куратора, пояснюючи, де зробив помилки і чому його особу встановили, а також радив, як потрібно наступного разу вчиняти, щоб виконавцю себе не виказати і не бути затриманим", - зазначає посадовець СБУ.

До фінансових оборудок були залучені близько 10 громадян України, які переказували гроші на карти обвинуваченого з криптобірж. При цьому, вони не знали, що співпрацюють із росіянами, кажуть у СБУ, а лише в такий спосіб заробляли на переказі грошей.

Під час допиту Михайло Сцельніков стверджував, що розібрав зброю та викинув її у ставок разом із фрагментами велосипеда. Проте, коли ставок осушили, зброю там не вдалося виявити. Згодом було знайдено схованку зі зброєю на Личаківському кладовищі. Експертизи підтвердили, що цей пістолет дійсно був у його володінні, а на місці злочину знайдені патрони і кулі відповідали саме цьому пістолету.

Слідство встановило, що Сцельніков ретельно підійшов до вибору одягу на день убивства - штани в магазині купували двоє людей, шолом кур'єра він придбав "Новою поштою", а велосипед купив через одну з онлайн-платформ. За даними СБУ, спільників в Україні в обвинуваченого не було.

"Ми виявили локацію, де було організовано 'схованку', але особа, відповідальна за це, залишається невідомою. Крім того, ми натрапили на додаткову зброю, яка була заготовлена заздалегідь. Це обріз мисливської рушниці, що був упакований і схований на території кладовища", - поділився Андрій Швець.

Він відкинув будь-які припущення про зв’язок між загибеллю Андрія Парубія та Іриною Фаріон і підтвердив, що Михайло Сцельніков подав заяву на обмін у Росії, проте СБУ не ухвалює таких рішень. Обвинувачений не звертався до Координаційного штабу, який займається питаннями військовополонених.

30 серпня 2025 року на вулиці Єфремова стався трагічний інцидент: 54-річного народного депутата застрелили. Зловмисник, що видавав себе за кур'єра, підійшов до політика близько і вистрілив йому в голову. Внаслідок отриманих поранень Парубій загинув на місці.

Інші публікації

У тренді

lvgazeta

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на данний сайт.

© Львівська газета | lvgazeta.info. All Rights Reserved.