Україна може опинитися під загрозою втрати західної підтримки внаслідок ліквідації НАБУ та САП.

Новий законопроєкт щодо обмеження повноважень Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) може негативно вплинути на переговори про членство України в ЄС та подальшу підтримку Заходу.

Цю інформацію в ефірі програми "Прямий" озвучив Олег Шамшур, дипломат та колишній посол у Сполучених Штатах і Франції.

"Це абсолютно нелогічно, справжнє чаклунство. Якщо ми дійсно прагнемо до вступу в ЄС, як можна ухвалювати такі рішення? Епопея з БЕБ ще не завершилася, а вже починається новий етап. Ті, хто приймає ці рішення, повинні усвідомлювати, до чого це може призвести в контексті переговорів про членство України. Якщо вони цього не усвідомлюють, тоді я просто не знаю. Питання полягає в тому, який рівень управління і розуміння поставлених завдань. Як би не було, ситуація виглядає вкрай негативно", - підкреслив Шамшур.

За його твердженнями, оскільки вся влада зосереджена виключно в руках Банкової, навряд чи можливі якісь зміни в країні. Тому надії покладаються лише на підтримку західних партнерів.

"Враховуючи, що всі елементи влади, управління знаходяться під контролем Банкової, включно з парламентом, то я, чесно кажучи, не бачу можливостей щось зробити всередині. Тобто, знову ж таки, надія на те, що вагоме слово скажуть наші партнери. І коли буде зрозуміло, що перспектива безвізу і просування вперед на переговорах стає більш ніж непевною та може закритися, - може, це буде якоюсь шокотерапією для тих, хто ухвалює подібні рішення. Ми розуміємо, що в парламенті це з'явилося не просто так, а з подачі Банкової", - пояснює дипломат і наголошує, що в Україні "демократія знаходиться під загрозою".

Передумови до події: дипломати країн "Групи Семи" висловили свою реакцію на розслідування, яке проводить СБУ стосовно НАБУ. Вони підкреслили, що їх хвилює ситуація і що вони планують обговорити ці питання з українським урядом. Дипломати також зазначили важливість прозорості, незалежності інституцій та ефективного управління, висловлюючи при цьому підтримку партнерства з Україною у спільній боротьбі з корупційними проявами.

Крім того, Європейський Союз висловлює занепокоєння з приводу останніх кроків України, що стосуються її антикорупційних органів - НАБУ і САП. Ці організації є критично важливими для проведення реформ в Україні і повинні функціонувати незалежно, щоб ефективно протидіяти корупції та підтримувати суспільну довіру, - зазначив представник Європейської комісії Гійом Мерсьє.

Нагадаємо, 22 липня Верховна Рада проголосувала за законопроєкт, який суттєво обмежує повноваження Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), фактично підпорядковуючи їх діяльність генеральному прокурору. Згодом керівники цих інституцій звернулися до президента Володимира Зеленського із закликом не підписувати законопроєкт, який, на їхню думку, знищує незалежність цих органів.

Замість цього Transparency International Ukraine висловила стурбованість щодо недопустимості тиску на антикорупційні інституції України та спроб втручання з боку влади в їхню діяльність. В організації підкреслили, що 21 липня СБУ, Офіс Генерального прокурора та ДБР без судових рішень здійснили масові обшуки у детективів НАБУ та провели перевірку в САП. Як стверджують експерти організації, основною метою цих дій є спроба вплинути на роботу НАБУ та САП.

У Києві, Львові, Дніпрі, Одесі, Луцьку та Івано-Франківську пройшли масштабні акції протесту проти законопроєкту №12414. Активісти стверджують, що цей документ ставить під загрозу незалежність антикорупційних органів, таких як НАБУ та САП. Учасники протестів закликають президента терміново накласти вето на ініціативу, яка може суттєво змінити структуру антикорупційної системи в Україні.

Інші публікації

У тренді

lvgazeta

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на данний сайт.

© Львівська газета | lvgazeta.info. All Rights Reserved.