Українські колядки і щедрівки – це багатий культурний спадок нашого народу | UACRISIS.ORG
В пресцентрі УКМЦ відбулася презентація книги "Різдвяний співаник", яка включає 30 українських колядок і щедрівок, зібраних з різних регіонів України.
Творці проєкту поділилися історією виникнення концепції створення цієї книги та підкреслили надзвичайно важливу роль колядок і щедрівок у збереженні та відновленні національної ідентичності українського народу.
За словами Юрія Пуківського, кандидата історичних наук і заступника головного редактора журналу "Локальна історія", ідея заснувати це видання зародилася у команди вже досить давно.
"Діяльність нашого проєкту починался із польових усно-історичних досліджень, етнографічних записів, які ми проводили у віддалених селах та містечках Галичини. Крім тих записів на яких зосереджувалося наше дослідження (усна істрія 20 століття, 2 світова війна, радянські репресії, які були у центрі дослілджень), ми також фіксували окремі фрагменти фольклору, і нас дивувало, що інколи ми могли почути дуже унікальні "перлинки", які зберігалися серед носіїв народної традиції".
Тому, за словами історика, у них нагромадився великий пласт фольклорних записів, і поволі прийшла ідея видати їх окремою книгою.
"Ми прагнули поєднати науковий підхід із доступністю, щоб презентувати цей "Різдвяний співаник" у зрозумілій формі, водночас відзначаючи нашу колядкову та щедрівкову традицію. Ми хочемо продемонструвати різноманітність наших унікальних творів, збережених в різних регіонах. Головна мета цього співаника полягала в створенні єдиного загальноукраїнського видання, що охоплює колядки різних часів і місць, починаючи з найдавніших дохристиянських творів, які мають тисячолітню історію, і до тих, що виникли в 20 столітті внаслідок національно-визвольних змагань 1917-23 років, а також у боротьбі УПА. Завершуємо цю збірку новими колядками, які створюються сьогодні," - поділився метою проекту Юрій Пуківський.
На його думку, публікація знайшла свого вдячного шанувальника:
Це вже друга партія, яку ми випустили, і вона знайшла свого слухача. В даному виданні вдало поєднано текстову версію твору з QR-кодами, що дають змогу прослухати унікальні записи, виконані носіями фольклору, а також у професійному виконанні. Ми співпрацювали з львівським гуртом Курбаса, який виконав частину цих творів у сучасних аранжуваннях.
Ярослава Музиченко, етнолог, журналіст, музейний педагог і науковий співробітник Національного центру народної культури "Музей Івана Гончара", поділилася думкою про те, що колядки відображають різні етапи історії України.
У цій книзі зібрані різні етапи історії: починаючи з дохристиянських давніх міфів про виникнення світу, через княжий та козацький періоди, часи Відродження, діяльність УПА, і навіть колядка, присвячена Степану Бандері, до сучасності - зокрема, колядка "Там во Бахмуті".
За її словами, дохристиянська традиція колядок славила господарів, їхню працю, тому за це дуже зачепилася радянська влада, і почала використовувати ці колядки та щедрівки для пропаганди. Навіть Новий рік назвали святом праці.
Також етнологиня зазначила, що стародавні колядки несуть нам цінності родини, праці, людини, як ідеалу. Християнська мораль не суперечить цьому, вона теж ставить людину, як велику цінність.
Як зазначила Ярослава Музиченко, основна частина колядок у цій книзі є виключно українською спадщиною. Лише три або чотири з них мають зв'язок з польською культурою, а одна коляда була написана в Польщі і адаптована на українську мову.
"Одна з найстаріших українських колядок, яка дійшла до нас, - це "Ой як же було ізпрежди віка". Я не можу точно сказати, скільки їй тисяч років, адже для цього потрібна співпраця лінгвістів, археологів, етнологів та істориків", - поділилася науковиця, коментуючи цю давню українську традицію.
Ярослава Музиченко поділилася, що кожна з тридцяти колядок для неї стала справжнім відкриттям і глибоким почуттям любові.