Україна зіткнеться з морозами та "брудним" атмосферним явищем: бабак дав несподіване передбачення.
Підготовка до холодів: арктичне повітря наближається до України. Метеорологи застерегли про зниження температури в лютому. Які регіони зазнають -11°C та сніг у перші дні місяця, коли країну охопить "брудна" хмара, а також що пророкував про погоду в Україні відомий синоптик бабак Тимко - в ексклюзивному матеріалі TSN.UA.
З початку лютого в Україні спостерігається значне похолодання, яке поступово посилюється. Очікуються сильні морози в деяких районах. Арктичні повітряні маси, що надходять з півночі, принесуть з собою зниження температури, яке, за прогнозами метеорологів, супроводжуватиметься опадами у вигляді снігу та мокрого снігу на більшості території країни протягом першої декади лютого. Як зазвичай, найхолоднішими місцями будуть Карпати, тоді як південні регіони та Крим залишаться найтеплішими.
Початок місяця (1-10 лютого): Температура повітря вдень коливатиметься від +1°C до +4°C, вночі -- від -1°C до -5°C. Очікується хмарна погода з проясненнями, без значних опадів. Середина місяця (11-20 лютого): Денні температури становитимуть 0°C...+2°C, нічні -- -3°C...-7°C. Можливі короткочасні опади у вигляді снігу. Наприуінці місяця (21-28 лютого) спостерігатиметься незначне похолодання: вдень від -2°C до +1°C, вночі -- від -6°C до -10°C. Переважатиме хмарна погода, можливі опади.
У вівторок, 4 лютого, по більшості регіонів країни очікується невеликий, місцями помірний сніг та мокрий сніг. На дорогах можливе утворення ожеледиці. Вітер буде північно-західного напрямку, зі швидкістю 5-10 м/с, а на Закарпатті він змінюватиме свій напрямок, досягаючи 3-8 м/с. Температура вночі коливатиметься в межах -1 до -6 градусів, а вдень - від -3 до +2 градусів. У Карпатах вночі прогнозується температура від -5 до -10 градусів, а вдень - від -2 до -7 градусів.
У свою чергу народна синоптикиня Наталка Діденко запевняє, що впродовж дня вівторка температура повітря коливатиметься від 2 градусів морозу до 2 тепла. У Києві, 4-го лютого, місцями невеликий сніг. На дорогах ожеледиця. Вночі -1-3 градуси, вдень близько нуля. А надалі в Україні спостерігатиметься прохолодна чи холодна погода, вночі -3-7 градусів, вдень від 3 морозу до 3 тепла.
Як і попереджали синоптики, у лютому в Україну прийшло зниження температури. За прогнозом кандидата географічних наук, метеоролога Ігоря Кібальчича, внаслідок проникнення на територію східної та південно-східної Європи холодного арктичного повітря з півночі, протягом найближчих днів відбудеться поступове зниження температурного фону.
Похолодання супроводжуватиметься періодичним випаданням снігу та мокрого снігу, на півдні країни місцями з дощем. В результаті такого процесу, територія нашої країни опиниться під впливом холодного повітря і північно-західного вітру, тому температура поступово знизиться на 3 - 6 °С.
У середу, 5 лютого, у Карпатському регіоні спостерігатиметься невеликий сніг та мокрий сніг, що піде вночі. У світлу частину доби опади охоплять східні та північні області, а також деякі райони Криму. В решті території країни суттєві опади не прогнозуються. На дорогах можливе утворення ожеледиці. Вітер здебільшого буде північного напрямку, зі швидкістю 5-10 м/с. Температура повітря вночі коливатиметься від -3 до -8 градусів, а вдень буде в межах -3 до +2 градусів. У Карпатах вночі очікується -6 -11 градусів, а вдень -1 -6 градусів.
У четвер, 6 лютого, вдень у деяких північних, західних та східних регіонах прогнозується невеликий сніг. На півдні та в центрі країни опадів не очікується. На дорогах можливе утворення ожеледиці. Вітер буде змінного напрямку зі швидкістю 3-8 м/с. Температура повітря вночі коливатиметься від -2 до -7 градусів, а вдень становитиме від -2 до +3 градусів. У Карпатах вночі температура впаде до -6 -11 градусів, а вдень становитиме від -1 до -6 градусів.
Холодна погода збережеться до завершення тижня. В п’ятницю та суботу в ряді регіонів очікується сніг, а температура продовжить падати. У неділю сильний вітер охопить Приазов’я та Крим, де пориви можуть сягати 17 м/с. Метеорологи радять українцям одягатися тепліше, уникати далеких поїздок і бути обережними на дорогах через можливу ожеледь та снігові замети.
Не тільки морози, але й брудне повітря суне до України. Якість повітря вже почала погіршуватися. Особливо це буде помітно у деяких районах на заході країни.
Згідно з прогнозами метеорологів, забруднене повітря прибуде в Україну вже до завершення цього тижня. Хмара пилу, що формується в Європі, зокрема в Польщі та Німеччині, рухається в напрямку України. Очікується, що 6 лютого вона охопить більшість західних регіонів, зокрема Львівську, Івано-Франківську, Закарпатську області, а також частково Тернопільщину та Буковину.
Попри те, що за вікном тільки початок лютого, найвідоміший синоптик України вже зробив прогноз на весну. Степовий бабак Тимко III, який живе на дослідницькій станції Харківського національного університету ім. Каразіна в Нестерівці, запевняє, що весна нікуди не йшла, але ще можливі морози.
Вперше за останні 21 рік на біостанції Харківського університету День бабака пройшов без присутності відвідувачів і журналістів. У зв’язку з аномально теплою погодою цього року Тимко та його родичі не впали в зимову сплячку, а, за словами вчених, велика кількість гостей могла б спричинити додатковий стрес для тварин. Стан бабака залежить від тепла та коливань землі, викликаних вибухами на відстані кількох десятків кілометрів. Студенти університету вирішили висловити вдячність тварині та подарували Тимкові ІІІ кошик з фруктами.
Свято вперше відсвяткували у 1886 році в містечку Панксатоні, розташованому в штаті Пенсильванія, США. Ця подія була організована на честь бабака Філа, який вірно спрогнозував погодні умови. Відтоді в містечко з’їжджаються тисячі відвідувачів, які чекають на вихід цього пухнастого предсказувача з його нірки. Після цього "Клуб бабака", члени якого одягаються в костюми та циліндри, урочисто оголошують прогнози на майбутнє. Це свято здобуло світову популярність завдяки культовому фільму "День бабака", який вийшов на екрани в 1993 році. У стрічці головний герой потрапляє в часову петлю і змушений знову і знову переживати один й той самий день.