Включивши російські пісні, можна отримати штраф: хто підлягає покаранню і за які порушення в Україні.

Закон забороняє публічне виконання музичних творів артистів з Російської Федерації.

З 7 жовтня 2022 року в Україні почав діяти закон, що вносить зміни до ряду законодавчих актів, спрямованих на підтримку вітчизняної музики та обмеження використання музичного контенту, створеного країною-агресором. Цей закон забороняє публічні виступи, покази та трансляцію записів і відеокліпів, які належать виконавцям з російським громадянством.

У суспільному просторі активно складаються "чорні" та "білі" списки виконавців: у "чорні" автоматично включають всіх громадян країни-агресора, тоді як у "білі" можуть потрапити лише ті, хто офіційно висловив підтримку Україні.

Закон стимулює розвиток національного музичного продукту - збільшено квоти на українські пісні в радіоефірі та зменшено присутність російського контенту в медіа.

Незважаючи на це, за прослуховування російської музики в особистому порядку ніяких санкцій не передбачено. Однак, якщо вона відтворюється публічно, наприклад, у кафе, магазинах чи інших установах, то це може призвести до штрафу в розмірі 70 гривень (ст. 155 КУпАП). При цьому відповідальність лягає на заклад, а не на слухача.

У 2023 році був внесений законопроєкт №9547, який передбачає збільшення штрафів: до 8 500 гривень за перше правопорушення та до 25 500 гривень за повторне. Проте, його досі не обговорювали на сесії.

Утім, слухати російське в публічному просторі ризиковано не лише з моральної точки зору. Якщо особа перебуває у стані сп'яніння, поводиться агресивно або порушує громадський порядок, поліція може притягнути її до відповідальності. Так було влітку 2023-го у Львові, де склали протокол на хлопця, який нецензурно облаяв депутатку після зауваження про музику.

У Києві, на Подолі, групу молодих людей, які гучно слухали російську музику після обстрілу Сум, покарали за дрібне хуліганство та вживання алкоголю. Батьки цих юнаків отримали штрафи за неналежне виховання своїх дітей.

Ще один інцидент стався на Виноградарі 24 квітня 2025 року, коли було оголошено День жалоби внаслідок нападу РФ. Жінка, перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння, танцювала на балконі під гучні російські мелодії. За це її притягнули до відповідальності за дрібне хуліганство.

Каріна Гринчик рекомендує уникати конфліктів і негайно звертатися до правоохоронних органів. Активна громадянська позиція та уважність в таких обставинах є тимчасовими, але дієвими засобами реагування, поки держава не визначить чіткі критерії відповідальності за популяризацію культури країни-агресора.

Інші публікації

У тренді

lvgazeta

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на данний сайт.

© Львівська газета | lvgazeta.info. All Rights Reserved.