В Україні прогнозують суттєве падіння на ринку нерухомості: які чинники можуть призвести до різкого зниження попиту на нові квартири.

В Україні прогнозується значне скорочення попиту на первинному ринку нерухомості, яке може досягти 50%. Основним фактором цього зниження є ймовірність відновлення масових відключень електроенергії.

Проте, це зниження розглядається як короткочасне, повідомили представники однієї з будівельних компаній в інтерв'ю OBOZ.UA. Вони зазначили, що попит може відновитися до колишніх рівнів "незабаром після досягнення відносної стабільності в енергетичному секторі".

"Також варто зазначити, що можливі труднощі з енергопостачанням можуть значно уповільнити будівельні роботи. Це особливо стосується 'активних' проектів, які перебувають на ранніх етапах реалізації і складають приблизно 35-40% від загальної кількості об'єктів, що зводяться", - зазначено в повідомленні.

Проте слід зазначити, що це не свідчить про кризу на ринку. Адже "баланс між покупцями та об'єктами, для яких буде вестися активне будівництво та продаж, залишиться стабільним".

"Не варто очікувати проявів анабіозу чи нової хвилі кризи. Хоча ринок може тимчасово "зменшитися", він не зупиниться", - зазначила Маріанна Бігунець, директорка з продажу будівельної компанії GAZDA.

Вона наголосила: річ у тім, що окрім електроенергії існують й інші фактори, від яких залежатиме поточний попит. За її словами, до кінця року потенційні покупці враховуватимуть:

Зазначений платоспроможний попит в основному зосереджений у західній частині держави, а саме у містах Львів, Ужгород, Чернівці та Івано-Франківськ.

За інформацією Бігунець, приблизно 66% покупців проявляють інтерес до квартир з площею від 35 до 80 квадратних метрів, що відповідає 1-2 кімнатам, переважно в економічному та комфортному сегментах. В основному, мова йде про житло, яке перебуває на фінальних етапах будівництва або вже готове до заселення.

Більш ніж 70% споживачів виявляють інтерес до купівлі нерухомості в розстрочку від забудовників. Водночас, варто зазначити, що вони ставлять досить суворі вимоги до умов виплат.

"Ця пропозиція включає безвідсоткову розстрочку з фіксованою ціною, при цьому початковий внесок не повинен перевищувати 30-50% від загальної вартості. Крім того, більше 20% потенційних покупців готові скористатися державною програмою "єОселя", тому для них важливо, щоб житловий комплекс або девелопер мали акредитацію в цій програмі. Лише близько 10% покупців готові оплатити житло повністю одразу", - зазначила експертка.

Більше 80% покупців виявляють значний інтерес до аспектів безпеки при виборі новобудови, таких як закриті території, системи відеоспостереження та цілодобова охорона. Крім того, серед основних вимог є наявність самодостатньої інфраструктури, яка повинна включати дитячі, спортивні та розважальні зони, а також побутові сервіси, такі як банки, перукарні та магазини, а також достатню кількість паркомісць.

У загальному підсумку, до завершення 2024 року ситуація на первинному ринку продовжуватиме бути досить складною. Проте варто зауважити, що покупці все ще активні на ринку, тому "обговорювати нову кризу або її загострення не є зовсім виправданим".

"Первинний ринок переживає стресові часи вже протягом трьох років. Незважаючи на прогнозовану важку зиму, будівництво житлових комплексів продовжиться. Нові енергетичні виклики, з якими можуть стикнутися девелопери, вимагатимуть від них зосередження на процесі будівництва, а не на рекламі чи маркетингових кампаніях. Адже безперервність будівництва того чи іншого житлового комплексу є найкращою рекламою для потенційних покупців," - зазначила Бігунець.

Як зазначав OBOZ.UA, в Україні прогнозується зростання цін на нерухомість у первинному сегменті. Очікується, що вартість підвищиться на 20-25% у гривнях, причому значна частина цього підвищення буде зумовлена подорожчанням будівельних матеріалів та робіт.

Інші публікації

У тренді

lvgazeta

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на данний сайт.

© Львівська газета | lvgazeta.info. All Rights Reserved.