Ужгород став місцем проведення міжнародної конференції під назвою "Співпраця для забезпечення стійкості".
Захистити культурну спадщину України під час війни. Про це говорили на першій міжнародній конференції "Співпраця заради стійкості". Щоб допомогти Україні у боротьбі за найцінніше, на Закарпаття прибуло 28 делегацій з країн-партнерів, а також представники Єврокомісії та ЮНЕСКО, зокрема на рівні міністрів та заступників міністрів культури.
Обговорили спільні виклики у захисті культурної спадщини, ділилися думками щодо протидії незаконному обігу культурних цінностей. Крім того, було ухвалено спільну декларацію.
Андрій Любка - український поет та волонтер, їздить по світу і розповідає, як ворог нищить нашу культуру, цілить по архітектурних об'єктах, бібліотеках, театрах та заповідниках. На саміті міністрів культури на Закарпатті Любка розповів історію свого товариша художника Максима Плешу, який добровольцем пішов на фронт та загинув у серпні 23-го у Серебрянському лісі.
Андрій Любка — український поет та активний волонтер.
Я прагну донести до наших європейських партнерів, що українська культура відіграє важливу роль у захисті нашої держави. За прикладами українських митців, які добровільно стали на захист країни, можна показати, як культурна інформаційна політика сприяє збереженню єдності в суспільстві та підтримці бойового духу.
Внаслідок російської агресії в Україні було знищено 1333 пам'ятки культурної спадщини та 2185 об'єктів культурної інфраструктури. Загальні втрати оцінюються в близько 7 мільйонів культурних цінностей, з яких півтора мільйона все ще знаходяться на окупованих територіях.
Ганна Врублевська, міністр культури Польщі:
Ми не можемо ігнорувати Україну, її народ та культурні установи. У Польщі ми усвідомлюємо, що це протистояння є не тільки війною проти людей, а й спробою знищити всю культуру. Нас щоразу вражає те, що ця війна триває безперервно, як, наприклад, нещодавня атака росіян на культурні об'єкти в Одесі.
Польща також висловила готовність надати допомогу в реставрації зруйнованих споруд Львова. Інші європейські держави також активно підтримують Україну.
Ернест Уртасун, глава Міністерства культури Іспанії:
Хочу повідомити, що Іспанія вже внесла в Європейський фонд солідарності з українським кіно 300 тисяч євро, і для мене велика честь повідомити сьогодні, що Іспанія додасть ще 200 тисяч до цього фонду. І цей внесок робиться на додачу того, що ми профінансували відкриття у Львові культурного хабу ЮНЕСКО і надали Україні допомогу на понад 100 мільйонів євро.
За результатами конференції учасники ухвалили декларацію, яка закріпить домовленості та спільні напрямки роботи.
Микола Точицький, очільник Міністерства культури та стратегічних комунікацій України:
Декларація передбачає декілька напрямків скоординованих зусиль України та міжнародних партнерів для збереження захисту культурної спадщини та відбудови культурної інфраструктури. У декларацію закладена ідея створити український фонд спадщини, фонд має відігравати ключову роль у фінансуванні та підтримці відновлення музеїв, реставрації культурних пам'яток, розвитку культури України.
До декларації вже приєдналися 17 країн. Європейські партнери наголосили: українська культурна спадщина - це частина ідентичності всієї Європи, і міжнародні партнери надалі надаватимуть усю необхідну підтримку.
Гленн Мікаллеф - комісар ЄС з питань справедливості між поколіннями, молоді, культури та спорту: