Ветерани на сцені: у Львові організували показ моди з дизайнерськими вишиванками.
У Львові пройшов захоплюючий показ дизайнерських вишиванок, де моделями стали ветерани. Серед них – захисники і захисниці з 710 окремої бригади охорони та Першої шляховідновлювальної бригади на честь князя Лева. Вони не лише виконують тилові завдання та займаються зведенням фортифікацій, але й беруть участь у бойових діях на фронті. Деякі з них пережили полон. Про цей новий досвід розповість Роман Гаврилів.
Лічені секунди до виходу на подіум. Біля зали шикуються учасники в дизайнерських вишиванках. Хоча звичніше для них - піксель.
- Тривожитесь? - Так, трохи. Це мій дебют на подібному заході.
Володимир Жезло впевнено йде подіумом. У 2022 році він захищав межі Харківщини. Пізніше, під час боїв під Бахмутом, опинився під обстрілом ворога. Через отримане поранення йому ампутували нижню кінцівку.
Володимир Жезло, учасник бойових дій у російсько-українській війні:
Мої побратими залишалися там, на сході. Вони мене мотивували, казали: "Нам таких треба, як ти". Я з лікарями радився. Лікарі сказали: "Три місяці й ти будеш з ними". Так вийшло, що за три місяці я став на протез, пройшла реабілітація.
Володимиру не вдалося повернутися на схід. Наразі він виконує обов'язки інструктора для новобранців. Минулого року йому вдалося покорити кілька гір, серед яких була й Говерла. Сьогодні він отримав новий досвід.
Володимир Жезло, учасник бойових дій у російсько-українській війні:
Мені це до вподоби. Кажуть, що мені це навіть пасує. Не можу з упевненістю сказати, адже рідко заглядаю у дзеркало, але майстриня запевняє, що виглядає чудово. І до того ж, до найменших деталей.
В оборонних вишиванках кольору хакі проходять повз захисники "Азовсталі". Серед них можна побачити Андрія Шевчука.
Андрій Шевчук, колишній військовослужбовець, який брав участь у російсько-українському конфлікті:
На мою думку, в житті вже не буде нічого так захоплюючого, як ті моменти в Маріуполі. Саме тоді я відчував найбільшу тривогу.
Воїн зазнав поранення під час евакуації побратимів.
Андрій Шевчук, колишній військовослужбовець, який брав участь у російсько-українському конфлікті:
Від сажі відчистилися, контузії залишилися позаду. За п’ять хвилин повернулися до себе. Один із поранених залишився під вогняною лінією. Все здавалося спокійно, вийшли – і знову потрапили під ще інтенсивніший вогонь. І саме тоді я отримав поранення.
Андрія евакуювали з Маріуполя на одному з останніх гелікоптерів. На записі, який зробив солдат, поруч із ним був Валентин, який також виконував місію.
Я був присутній від початку до кінця. Виконував накази Головнокомандувача.
Захисник пройшов через полон в Оленівці. У 2023 році, під час обміну, він знову опинився вдома.
Валентин Куляш, учасник російсько-українського конфлікту:
Я не міг повірити, що нарешті повернувся додому. Я блукав, насолоджуючись кожною деталею навколо — навіть небом і землею. Все, що мене оточувало, викликало захоплення. Словом, я був у захваті. Повірте мені!
Відтоді вишивана сорочка для Валентина має особливе значення.
Валентин Куляш, учасник російсько-українського конфлікту:
Коли я повернувся з полону, моя дружина вручила мені надзвичайну вишиванку. Вона була такого ж відтінку, але з дещо іншим візерунком. Вишиванка дійсно вражала своєю красою. Тепер на всі урочисті події я намагаюся носити саме цю вишиванку.
Це сучасна вишивка, яка вражає своїм дизайном. На мою думку, піксель має величезний потенціал для вишивання та використання в одязі разом із формою.
Марія Шамедько створює сорочки з льону та конопель, які були представлені на показі військовими. Дизайнерка ретельно вивчає архівні фотографії з різних регіонів, щоб максимально точно відтворити традиційні техніки вишивки.
Марія Шамедько, творча дизайнерка:
Мені не подобається порівняння вишивки з отим нав'язаним радянщиною стереотипом, ніби українське - це величезні соняхи, маки, калини величезних розмірів, пістряві. Я хочу показати те, що українське - це модне, воно красиве, дуже стильне. Це є "важкий люкс", тому що зроблений руками, зроблений з душею.
Колекцію презентували в рамках благодійного проєкту. Організаторка Мая Юркевич уже проводила схожий захід у Тернополі, аби зібрати кошти на дрони і РЕБи для війська.
Мая Юркевич, організаторка:
Багато людей відчувають втомленість від традиційних аукціонів і безперервних заходів, але незважаючи на це, інтерес до української культури залишається надзвичайно сильним.
Аналогічні заходи пройдуть також у Луцьку, Івано-Франківську та Києві.