Відсторонення комбата Салаватова: погляд військових на події.

107-й батальйон територіальної оборони з початку повномасштабної війни знаходиться на передовій, і наразі чекає на результати спеціальної перевірки.

107-й батальйон, як і вся 109-та окрема бригада сил територіальної оборони, протягом усієї повномасштабної війни виконує свої завдання в Донеччині та наразі захищає Авдіївський напрямок. Батальйон, що був сформований у Маріуполі ще в 2019 році, зараз має лише кілька військовослужбовців з початкового складу, які потрапили в російський полон. Після численних втрат і нових поповнень у "маріупольському батальйоні" сьогодні переважають військові з Харкова та Дніпра.

Більше ніж півтора місяця наші захисники тримають оборону своїх позицій під керівництвом виконувача обов'язків командира. Сергій Салаватов, який був призначений на цю посаду в серпні, був відсторонений після того, як в ЗМІ з'явилася інформація про його можливі зв'язки з представниками самопроголошеної ДНР.

Отже, журналісти Укрінформу провели бесіду з військовими тероборони, відстороненим командиром та керівництвом 109-ї бригади, обговоривши поточний стан та настрій у батальйоні, питання спеціальної перевірки, а також ситуацію на фронтовій лінії.

ПЛАВАТИ В ОДНІЙ ЧАСТИНІ НАДВОДНОГО СВІТУ

Денис Щетінін, відомий під позивним "Скай", народився в Донецьку, проте своє дитинство провів у Макіївці. У 2014 році він покинув рідні місця і оселився в Покровському районі. З червня минулого року Денис служить у бригаді територіальної оборони, а з 23 жовтня виконує функції ротного.

Оповідає: зустрічається з новими бійцями безпосередньо в умовах бою. Нестача особового складу відчувається, адже чимало досвідчених воїнів перебуває на лікуванні через отримані травми або вже звільняється через проблеми зі здоров'ям.

- Наші оборонні позиції, скажу відверто, для мене - більш заспокійливе місце, аніж пункт тимчасової дислокації, - посміхається "Скай". - Бо сам усе бачиш і чуєш, і це додає впевненості моїм хлопцям. Для мене немає важливішого за них, за їхні життя. І краще управляти, знаходячись там, аніж дивлячись у монітор. Коли я тільки обійняв посаду, поїздив на позиції - все, ми вже однією мовою розмовляємо. І коли мені передають - а я завжди на зв'язку, - що почав працювати 120-ий міномет із якогось лісочка, я чітко розумію, що це не так далеко від моїх хлопців, бо на власні очі бачив місцевість, то я можу все продуктивно вирішити з нашими артилеристами та пілотами.

За словами Щетініна, майже кожна заміна особового складу проходить під обстрілами, що є найбільш важким психологічним випробуванням для солдатів, які нещодавно завершили навчання в центрах.

Це моя остання ротація. Є хлопець, який тільки-но закінчив навчання, і, можливо, досвідченим бійцям це буде здаватися смішним, адже йдеться всього про 60-й міномет. Але насправді це дуже тривожно. Я бачу шок в його очах і в цю мить згадую про свого 17-річного сина. Як батько, намагаюся його заспокоїти, хоча переді мною вже доросла людина. Кажу: "Друже, розслабся. У мене найкращі водії, вони впораються". І дійсно, я горджуся ними. Важливо бути і батьком, і другом, і вчителем, а іноді й матір'ю — адже кожному потрібна своя підтримка. Головне — бути єдиною командою, на одній хвилі. У мене справді чудовий колектив. Нещодавно я подав пропозицію на відзнаки для вісьмох людей і сподіваюся, що їх оцінять.

За словами мого співбесідника, окупанти в зоні відповідальності батальйону зараз діють малочисельними ДРГ.

- У них тактика одна - випалювати всім, що в них є. Поки що, благо, немає повторення Уманського, коли нас травили газами. Намагаються просочуватися дрібними групами, по два-три бійці, то в одному місці, то в іншому. Але хлопці напоготові. Звичайно, важко. Бо є такі ділянки, де не завжди чи взагалі неможливо спостерігати з укриття, потрібно бути на землі, - говорить "Скай".

Рауль Байрамов, мешканець Дніпра, приєднався до 109-ї бригади два роки тому. Ось що він розповідає про себе:

- Я азербайджанець, народився у Грузії, там зростав до семи років, потім жив в Азербайджані. А з 2003 року - в Україні, і це моя рідна земля, бо тут мою родину прийняли. Я пішов добровольцем - за свою сім'ю, за свою країну. Цю нечисть треба зупинити.

У повітряному просторі, зазначає військовослужбовець, ворог завжди присутній, і лише погодні умови іноді вносять зміни в ситуацію.

У ворога зараз є численні безпілотники різних типів, і нам потрібно знайти способи їх подолати. Ми активно боремося з цим викликом. Найголовніше — це забезпечення снарядами та БПЛА. "Мавіки" — це, безумовно, корисно, але ще більше FPV — значно ефективніше!

Максим Іщенко, який наразі виконує обов'язки командира батальйону, зазначає, що підрозділ постійно перебуває на передовій.

- Це постійні атаки і бойові зіткнення. Відсторонення командира — це негативний момент. Коли особа повноцінно займає цю позицію, а не є тимчасовим замінником, вона здатна краще розуміти своїх підлеглих. Я зовсім не хочу стверджувати, що хлопці до мене ставляться якось неправильно. Це зовсім інша ситуація. Невизначеність негативно впливає на всі аспекти, - вважає Іщенко.

Зі слів співрозмовників, особовий склад, безсумнівно, ознайомлений із публікаціями в засобах масової інформації про свого командира.

- У мене немає підстав для негативних висловлювань, адже я не знайомий з його поганими сторонами. З березня цього року ми працюємо на одних позиціях, і я помітив, що ця людина щиро переживає за свій батальйон, бригаду та за кожного з військовослужбовців. Спілкувався з хлопцями, які служать разом з ним вже довший час, і вони також висловлюють підтримку своєму командиру, - зазначає ротний "Скай".

КОМБАТ ПІСЛЯ ПОЛІГРАФА

Сергій Салаватов зараз знаходиться на відстані від позицій батальйону, і його присутність поруч із відстороненим командиром заборонено. Як повідомляє військовослужбовець, він успішно пройшов процедуру перевірки, включаючи тестування на поліграфі. За його словами, він не вперше потрапляє під увагу Служби безпеки України.

- Ще у 2016 році, щойно призначають командиром взводу в Силах спецоперацій, нагороджують орденом "За мужність" III ступеня, як приймають мене на блокпосту в Маріуполі - СБУ, контррозвідка. І тоді я дізнався, що є в базі "Миротворця". Пройшов перевірку, продовжив службу. Потім ще разів зо три мене знову хтось виставляв на "Миротворець". Було таке, що заблокували зарплатну карту. Їду в банк - це знову СБУ. Проходжу перевірку, розблоковують рахунок, - розповідає Салаватов.

На своєму мобільному пристрої він демонструє унікальні зображення, які були опубліковані на платформі "Миротворець" та в різних засобах масової інформації.

При збільшенні відразу стає очевидно, що це страйкбольна зброя. В мене її було чимало. Я вперше спробував страйкбол у 2010 році, коли друзі запросили мене на гру, і це захоплення мене дуже вразило, - розповідає комбат.

За інформацією видання "Громадське", Салаватов, як стверджується, робив репости з проросійських груп у 2014 році, в період, коли з 12 квітня по 5 липня місто Краматорськ, де він проживав і займався бізнесом, було під контролем бойовиків "ДНР". Також повідомляється, що він зареєструвався на російському сайті для вербування бойовиків, використовуючи мобільний номер, який залишається актуальним й досі. Журналісти отримали дані про мобільні з'єднання, які вказують на кілька дзвінків до осіб, пов'язаних з незаконними збройними формуваннями або фальшивими органами влади, а також на "гарячі лінії" для запису в так зване народне ополчення. Проте, комбат заперечує всі ці звинувачення.

Цей номер телефону слугував робочим для прийому всіх замовлень. Протягом майже 15 років я займався автомобільною справою: рихтуванням, зварюванням та фарбуванням. Щороку я обробляв від 300 до 350 автомобілів, серед яких були як таксі, так і автомобілі міської ради. У моїй команді також працювали співробітники, які користувалися цим номером. Як я міг дізнатися, хто саме телефонує мені, враховуючи, що прізвища, які згадуються, мені нічого не говорять? Чому було лише один-два дзвінки, а не десять? Я сам не пропонував їм ніякої допомоги. Також є лише кілька скріншотів з "ВКонтакте". Чому не вся моя стрічка, якщо, як стверджують, я підтримував "ДНР"? Я взагалі не користувався цією соцмережею, а ось "Одноклассники" - так, там я викладав свої фотографії у формі.

Припущення про потенційну участь у нелегальному референдумі, підготовку на снайпера та чергування на блокпостах окупантів, яке виникло 10 років тому, також спростовується.

Якби я став частиною ДНР, чому б я не пішов до них, коли записувався до навчання для снайперів? Я обрав інший шлях: зустрів українських військових і з 2014 року почав допомагати їм у всіх можливих справах. Згодом вони переконали мене приєднатися до служби, запевняючи, що зможу продовжувати займатися автомобілями, але вже в частині. Я дав згоду і в листопаді 2015 року підписав контракт зі ССО. Втім, відразу ж потрапив до розвідки, - ділиться своїм досвідом Салаватов.

На запитання про те, що, можливо, у 2014 році він не відразу усвідомив всю ситуацію, він відповідає так:

Я прийняв це рішення ще під час служби в армії. Моя військова кар'єра розпочалася у 1993 році в Криму і тривала до 1994 року у Львові. Я подорожував усім західним регіоном країни і спостерігав, як кардинально відрізняється життя там від нашого. Приватні будинки та житловий сектор у тих краях вразили мене в порівнянні з моєю рідною Донеччиною. Я прагнув для себе та своєї родини добробуту і достатку, тому й вирішив зайнятися підприємництвом.

Салаватов зазначає, що вступив до тероборонців 24 лютого 2022 року в Маріуполі, де на той момент проживав разом з сім'єю.

- Рік як звільнився. Знову зайнявся підприємництвом, робив натяжні стелі. Сім'я, діти. Все було добре. А почалося вторгнення, то пішов у 107 батальйон у перший день, став на посаду техніка мінометної батареї. Ми разом із нацгвардійцями стояли на запорізькій трасі, на виїзді з міста, і поки заходили один-два танчики, могли відбиватися, а коли вже танків 15 пішло, нас прорвали. Все навкруги горить, крики з будинків, а допомогти ти нічим не можеш - оце найстрашніше. Стояло питання - заходити в "Азовсталь". Оскільки в мене діти були в місті, я прийняв рішення вивозити родину. Із міста нас вийшло 26 людей (з батальйону, - ред.), - говорить Салаватов. - Згодом повернувся, знайшов свою бригаду.

В ЧЕКАЮВАННІ ОФІЦІЙНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ

Про відсторонення комбата та початок службової перевірки після звернення журналістів 17 жовтня повідомили на сторінці Сил ТрО у Фейсбуці.

У Командуванні Сил територіальної оборони Збройних Сил України не мають даних про залучення згаданого військовослужбовця до незаконних збройних формувань, відомих як Л/ДНР. Одночасно ми направили запит до відповідних органів з метою отримання підтвердження або спростування інформації, яка з'явилася в медіа. У зв'язку з інформацією, опублікованою в соціальних мережах 16 жовтня 2024 року, розпочато службову перевірку. На період її проведення Сергій Салаватов буде відсторонений від виконання своїх обов'язків. Після завершення перевірки буде ухвалено відповідне рішення, - зазначено у повідомленні.

Підполковник Олег Шершуков, який у червні очолив 109 бригаду ТрО, розповідає, за яких обставин Салаватов пішов на підвищення:

Я був призначений на цю посаду 18 червня. У той час, коли відбувалася передача обов'язків, наш сектор оборони опинився під інтенсивними бойовими діями. Не можу вказувати конкретні назви, але ми втратили один з населених пунктів, що знаходився ліворуч від нас. Один з батальйонів, який вже розформовано, залишив свої позиції. Проте, в посадках на полі залишилися військовослужбовці цього батальйону. Командування вирішило повернути батальйон, до якого належав Салаватов, назад у цей сектор оборони. Однак, командир був не в змозі вести підрозділ, тому в критичний момент саме Салаватов, як заступник комбата, вийшов на передову. Завдяки його діям, вдалося зберегти управління в бойовій ситуації, повернути людей на позиції і відстояти контроль над посадками в небезпечному напрямку. Це стало причиною, чому я вирішив запропонувати керівництву призначити Салаватова на цю відповідальну посаду.

Пізніше, каже Шершуков, дізнався, що інформація про комбата публікувалася і неодноразово у мережі після 2014 року.

- Чомусь лише після його призначення комбатом стався такий резонанс? Адже він був на керівних посадах досить довго, неодноразово тимчасово виконував обов'язки комбата. Рік був заступником із логістики, і це могло би найбільше бентежити, бо людина на такій посаді має доступ і в батальйонні, і в бригадні командні пункти, й у вищі штаби. Якщо б Салаватов був якимось шпигуном, сепаратистом, зрадником, то, певно, вже не один би командний пункт постраждав.

Згідно з інформацією від командира, спеціальна перевірка, що стосувалася Сергія Салаватова, вже завершена, але офіційного підтвердження цього факту поки що немає.

Відповідно до інформації, що мені відома, контррозвідувальний відділ СБУ завершив внутрішнє розслідування. В ході перевірки не було виявлено жодних свідчень причетності до нелегальних збройних угруповань. Офіційні документи для бригади ще не надійшли. Сподіваємося на позитивний результат цього процесу, - зазначив Шершуков.

На його думку, усунення одного з чотирьох командирів не допомагає підвищити бойовий дух.

Літній період ми успішно подолали, не дозволивши ворогу реалізувати його плани на нашій ділянці фронту та стабілізувавши ситуацію. Згодом частина підрозділів окупантів була переведена на інші напрямки, де, на жаль, вони наразі здійснюють наступальні дії. Тому у нас спостерігається певне затишшя, але всі усвідомлюють, що це лише тимчасовий стан. Ми активно виконуємо необхідні завдання, виявляємо противника на віддалених підступах, контролюємо їхні накопичення та знищуємо їх. Наша мета — створити такі умови, щоб ворог не зміг легко проникнути на нашу територію, аби ми були готові їх зустріти. Важливо, щоб наші солдати були готові дати відсіч, хоча, треба відзначити, що бригада вже майже три роки без ротації. Розуміючи, що це бригада територіальної оборони Донецької області, слід визнати, що хлопцям дуже важко. Тому критично важливим є, як командири поводяться у цій ситуації, наскільки вони підтримують солдатів, перебуваючи разом із ними на позиціях і допомагаючи їм зберігати моральний дух. Коли кожен солдат відчуває підтримку і знає, що його захищають, він готовий тримати лінію. Якщо ж цієї впевненості бракує, це може призвести до втрати позицій. У батальйоні довіряють Салаватову. Не хочу називати його надзвичайним героєм, адже таких, як він, чимало: саме на комбатах і командирах рот тримається вся Донеччина.

Інші публікації

У тренді

lvgazeta

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на данний сайт.

© Львівська газета | lvgazeta.info. All Rights Reserved.