Причини звільнення керівника сухопутної академії.
Як скарга студента на цькування призвела до широкомасштабних викриттів порушень у Національній академії сухопутних військ та відставки її керівника Павла Ткачука.
Пізно ввечері 18 грудня Міністерство оборони України оголосило про звільнення Павла Ткачука з посади начальника Національної академії сухопутних військ імені Петра Сагайдачного, одного з найзначніших та найстаріших військових навчальних закладів країни. Генерал Ткачук очолював академію протягом 22 років, що становить майже п'яту частину її історії, яка почалася ще з кадетської школи часів Австро-Угорщини. У матеріалі DW розглядається, як скарга звичайного курсанта призвела до завершення кар'єри 69-річного генерала.
Трьома місяцями раніше, 17 вересня 2024 року, депутатка-мажоритарниця від південної Київщини Анна Скороход в жартівливій манері переказувала колегам по тимчасовій слідчій комісії (ТСК) Верховної Ради з питань порушення прав військовослужбовців подробиці останнього відрядження. За тиждень до того керівництво комісії кілька днів шукало генерал-лейтенанта Ткачука по фронтових штабах Донеччини та Луганщини - там, куди його направило у термінове відрядження командування Сухопутних військ. "Ми вкотре викликали Павла Петровича для пояснення перед членами комісії, але він раптом знадобився на фронті. Що ж, ми готові були вислухати його і там - але там його ніхто не бачив. Тепер він на лікарняному", - жалілася голова депутатської комісії.
Поведінку керівника сухопутної академії, Скорохода, охарактеризували як "ганебну". Вона закликала представників Державного бюро розслідувань, які були присутні на засіданні Тимчасової слідчої комісії, кваліфікувати це як перешкоджання депутатській діяльності, непокору вказівкам та самовільне залишення службового місця. Однак це не єдині кримінальні справи, що стосуються керівництва навчального закладу: всього за останні три роки правоохоронні органи розпочали розслідування щодо фінансових махінацій у сфері закупівель і благодійної допомоги, випадків побиття курсантів та перевищення повноважень з боку командирів.
"Керівництво систематично перешкоджає у розслідуванні правопорушень в академії", - підсумувала заступниця голови ТСК Юлія Яцик (позафракційна) понад півроку інспекцій і перевірок. Та на вимогу надати оцінку законності перебування Павла Ткачука на посаді представники міноборони та Генерального штабу розводили руками, зачитуючи довгі рапорти про призначення та перепризначення генерала.
Читайте також: З операторів дронів - у піхоту. Чому переводять військових і чим це загрожує
Молодий чоловік у форменому одязі, що спостерігав за ходом засідання з глибини залу, щоразу усміхався на кожен з представлених рапортів. "Згідно з законом, Ткачук не мав би залишатися на посаді керівника навчального закладу більше двох п'ятирічних термінів. Проте у 2009 році інститут був перетворений на академію, а в 2015-му - на національний заклад, що дозволяє 'обнулити терміни'", - зазначив він у розмові з кореспондентом DW вже після завершення засідання.
21-річний Олександр Попович був одним з групи курсантів академії, які ще в січні подали в ТСК колективну скаргу. Депутатам вони скаржилися на свавільний порядок звільнення у вихідні дні та грубість офіцерів-наставників, які начебто не гребували не лише лайкою чи грошовими поборами, але й стусанами.
Парламентська Тимчасова слідча комісія активно розглянула скарги курсантів, оскільки результати перевірки діяльності військової служби правопорядку не задовольнили депутатів. У березні вони провели виїзне засідання в академії. Курсантів опитували анонімно, і близько третини з них висловили незадоволення "фізичним впливом" з боку начальника курсу Артура Антоніва. Близько половини учасників опитування вказали на проблеми в роботі медичної служби, а майже дві третини - на якість харчування, як зазначено у звіті ТСК.
Скарги на фінансові зловживання змусили Тимчасову слідчу комісію (ТСК) провести аудит документів, що стосуються благодійної допомоги, яку академія отримувала як для навчання курсантів, так і для передачі у бойові частини та на відомий Яворівський полігон, що підпорядковується їй. За інформацією ТСК, йдеться про 1597 найменувань загальною вартістю 137,9 мільйонів гривень, включаючи транспортні засоби, безпілотники, генератори, медикаменти, одяг, продукти харчування, сигарети, будівельні матеріали й інше. "З документів академії видно, що більшість автомобілів "передано на відповідальне зберігання" керівникам та викладачам, сигарети перепродаються курсантам у незаконних "чіпках", а генератори купуються за завищеними цінами", - повідомила DW Юлія Яцик.
Частину цих порушень, як то закупівлю генераторів і продуктів для навчального центру, відбудову полігону у Яворіві та навіть дії командування напередодні його ракетного обстрілу в березні 2022 року, вже розслідували правоохоронці - втім, надто в'яло, як на думку депутатки. У розмові з DW вона пов'язувала це впливовими зв'язками Павла Ткачука - як у Львові, де він кілька разів обирався до міської та обласної (нині - від партії "Слуга народу") рад, так і у генеральному штабі ЗСУ та міноборони, де служило чимало його товаришів та випускників.
"Ми зустрічалися з Ткачуком шість разів — це справді незвично для курсанта, - згадує Олександр Попович. - Він постійно намагався знайти спосіб вирішити конфлікт, щоб уникнути його розголошення. Я ж прагнув лише одного: щоб начальник курсу та заступник з психологічного забезпечення понесли відповідальність за побиття та цькування. У відповідь чув, що генерал не може ставити інтереси солдатів вище і йти проти полковників."
Розголос обернувся для курсанта неприємностями – в академії на нього завели дисциплінарну справу за непокору, а згодом і кримінальну за начебто перевищення повноважень та побиття товаришів. У квітні 2024 року, після серії доган, Поповича відрахували з академії і перевели до однієї з бойових танкових частин, призначивши його до штурмового підрозділу. Начальника курсу Артура Антоніва, на якого скаржилися курсанти через його жорстокість, лише перевели на роботу на полігон.
DW не вдалося отримати коментар від Павла Ткачука щодо обставин конфлікту та причин його звільнення, оскільки він не відповів на надіслані йому особисті повідомлення. Речник академії, Антон Миронович, в інтерв'ю DW зазначив, що не має повноважень для коментування кадрових змін у навчальному закладі. Раніше він характеризував звинувачення ТСК як "кампанію дискредитації", що також підтримали кілька викладачів академії, які в травні 2024 року в колективному листі висловили скарги на "внутрішніх ворогів" та дорікнули голові депутатської комісії Анні Скороход за її участь в ефірі проросійського телеканалу у 2020 році. Підтримку керівництва академії висловили як львівські міська та обласна ради, так і мер Андрій Садовий, а також ряд інших львівських політиків і громадських діячів.
Однак депутати також не залишалися осторонь – після активного листування Державного бюро розслідувань було затримано Артема Антоніва за підозрою у застосуванні насильства до своїх підлеглих в умовах воєнного стану. Восени його справа була передана до суду, і офіцера чекає покарання у вигляді позбавлення волі на термін від восьми до дванадцяти років.
Тоді ж закінчилася інспекційна перевірка, ініційована міністерством оборони в академії. "На жаль, у процесі службового розслідування всі ці ганебні факти були підтверджені, що керівництво академії не виконує своїх службових обов'язків у повному обсязі", — зазначив заступник головного інспектора Віктор Романюк на початку вересня.
Лише за три місяці, у День Збройних сил, перший заступник міністра оборони Іван Гаврилюк, відповідаючи у Верховній Раді на запитання депутатки Скороход, запевнив: Ткачука звільнять найближчим часом. "Це стало можливим лише після того, як наші доповіді і звіт міністерської інспекції лягли на стіл президентові", - впевнена Юлія Яцик.
Проте, незважаючи на проголошення в парламенті, академія та її очільник залишалися в тіні мовчання. У своєму інтерв'ю до Дня Сухопутних військ генерал-лейтенант детально розповідає про досягнення за два десятиліття свого керівництва та випускників - героїв війни, але жодним чином не торкається скарг курсантів, конфлікту з Тимчасовою слідчою комісією чи перевірки Міністерства оборони.
17 грудня, разом із Володимиром Зеленським, Ткачук вшанував пам’ять загиблих солдатів, поклавши квіти на їх могили на Личаківському кладовищі. В той же вечір міністр Рустем Умєров повідомив про його відставку, не наводячи конкретних причин звільнення незмінного очільника академії.
"Він дуже мріяв завершити свою кар'єру до наступного літа, отримавши звання Героя України, і вийти на пенсію в 70 років. Багато людей настійно просили нас дати йому можливість спокійно це зробити", - ділиться Юлія Яцик. Вона пов'язує фактичне закриття тимчасової слідчої комісії, що займалася захистом прав військовослужбовців, з боротьбою проти правопорушень Павла Ткачука та кількох інших генералів. З вересня Верховна Рада не розглядає звіт комісії і пропозицію про продовження її роботи.
Олександр Попович переконаний, що його боротьба ще не закінчена. Окрім того, що він є потерпілим у справі проти Артура Антоніва, він також активні домагання щодо відновлення на навчанні в академії. Це стало можливим після того, як перевірка Міністерства оборони виявила, що рішення про дисциплінарні стягнення та відрахування курсанта були прийняті з порушеннями.