Закон 12414: Україна ризикує втратити довіру та європейські перспективи через напад на антикорупційні ініціативи.

22 липня 2025 року Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №12414, який обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), підпорядковуючи їх Офісу генерального прокурора. Того ж дня президент Володимир Зеленський підписав документ, що викликало хвилю протестів у Києві, Львові, Одесі, Дніпрі та інших містах України, а також різку критику з боку міжнародної спільноти. Закон набув чинності 23 липня після публікації в офіційному виданні "Голос України".

Реакція в Україні: протести та звинувачення у відкаті реформ

Прийняття закону №12414 викликало масові акції протесту по всій Україні. Увечері 22 липня тисячі людей, серед яких були ветерани, військовослужбовці та активісти, що борються з корупцією, вийшли на вулиці, виголошуючи гасло "Вето! Вето! Вето!" поблизу Офісу президента в Києві, незважаючи на діючий воєнний стан і комендантську годину. Подібні демонстрації також пройшли в Одесі, Львові, Дніпрі та Івано-Франківську. Ветеран російсько-української війни Дмитро Козятинський закликав співгромадян "захищати те, що ми виборювали протягом останніх десяти років".

Відомі українські діячі висловили різку критику щодо нового законодавства. Журналістка NV Ольга Духніч провела паралелі з авторитаризмом у Грузії, підкресливши: "Ми опинилися в пастці, яку війна тільки ускладнила". Головна редакторка The Kyiv Independent Ольга Руденко наводила приклади Революції Гідності, зауваживши: "Коли влада руйнує антикорупційні механізми заради власного виживання, я згадую про загиблих протестувальників 2014 року".

Народна депутатка Іванна Климпуш-Цинцадзе акцентувала увагу на тому, що закон №12414 може поставити під загрозу переговори щодо вступу України до Європейського Союзу, зокрема, відкриття першого кластеру. Вона порівняла дії уряду з політикою, характерною для Орбана, що віддаляє країну від європейських цінностей. Активіст Сергій Стерненко охарактеризував ухвалення цього закону як "акт підривної діяльності всередині країни в умовах війни".

Згідно з інформацією ZN.ua, 17 народних депутатів Верховної Ради IX скликання, які мають підозри з боку НАБУ, проголосували за законопроєкт №12414. Серед них є члени фракцій "Слуга народу", "Батьківщина", "Відновлення України" та "За майбутнє", зокрема Олександр Юрченко, Михайло Волинець, Максим Пашковський, Андрій Клочко та інші.

Глобальна відповідь: тривога з боку Європейського Союзу, Великої сімки та Сполучених Штатів Америки.

Міжнародна спільнота висловила глибоку стурбованість через закон №12414, який сприймається як удар по антикорупційних реформах, необхідних для вступу України до ЄС та отримання західної підтримки. Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн попросила Зеленського негайно роз'яснити нові правила для НАБУ та САП, однак президент не відреагував публічно. Джерела NV повідомили, що Зеленський поспішно підписав закон до отримання офіційного листа від фон дер Ляєн, який, імовірно, містив заклик ветувати документ.

Єврокомісар з економічних питань Валдіс Домбровскіс в інтерв'ю Financial Times підкреслив важливість НАБУ та САП для реформ в Україні, зазначивши: "Ці органи повинні функціонувати незалежно. Наша фінансова підтримка напряму пов'язана з рівнем прозорості, судовими реформами та демократичним управлінням". Він також зауважив, що такі дії можуть поставити під загрозу європейське фінансування та перспективи України на вступ до ЄС.

Посли країн G7 зустрілися в Києві, де випустили спільну заяву, в якій висловили "глибоке занепокоєння" та підтвердили, що з уважністю стежать за розвитком подій. Президент Франції Еммануель Макрон і голова Європейської ради Антоніу Коста провели переговори з Володимиром Зеленським, закликаючи до перегляду реформ. Єврокомісарка з питань розширення Марта Кос, під час закритих дискусій з віцепрем'єром Тарасом Качкою, висловила жорстку критику, підкресливши, що знищення антикорупційних інститутів є "червоного сигналом" для Європейського Союзу.

Міжнародні медіа, такі як Politico та Bloomberg, виявили увагу до стрімкості ухвалення нового законодавства та протестних акцій в Україні. Politico зазначив: "В Україні наростає обурення через атаки уряду на антикорупційні інституції", тоді як Bloomberg акцентував на тому, що "це свідчить про зростаюче невдоволення суспільства щодо спроб Зеленського зосередити владу в своїх руках". Financial Times процитував одного з високопосадовців ЄС: "Це виглядає зовсім не привабливо. Це схоже на намагання втиснути котів у загін".

Тимофій Милованов, колишній міністр економіки, висловив думки західних партнерів: "З США: відчувається ностальгія за першими місяцями 2013 року. З Швеції: це критичний момент, ймовірно, фінансування на оборону зменшиться. З Балтійських країн: нам необхідно, щоб ви залишалися в ЄС, але тепер це вже не гарантовано".

Журналіст Юрій Ніколов різко розкритикував Зеленського: "Він зумів об****ти Україну на весь світ. Усі провідні видання пишуть, що Україна відходить від демократичних цінностей".

Погляд ГУР: російський вплив та ризики протестних акцій.

Головне управління розвідки Міністерства оборони України повідомило, що Російська Федерація має намір скористатися протестами щодо закону №12414 для завдання шкоди іміджу України на міжнародній сцені та послаблення підтримки з боку західних країн. Згідно з інформацією ГУР, Москва може організовувати провокації, щоб підвищити рівень суспільного невдоволення та дестабілізувати ситуацію в Україні.

Колишній народний депутат Верховної Ради Борислав Береза висловив підтримку заяві ГУР, але також підняв важливе питання: "Чи може ухвалення закону №12414 бути частиною російської спецоперації? Хто ті провокатори, які просунули цей закон і спровокували хвилю протестів?".

Закон №12414 може призвести до зупинки переговорів щодо вступу України до Європейського Союзу, оскільки це підриває довіру до антикорупційних реформ, які є важливими для Брюсселя. Європейські чиновники підкреслили, що фінансова підтримка Україні безпосередньо пов'язана з дотриманням прозорості та демократичних норм. Угорщина, під керівництвом Віктора Орбана, вже перешкоджає прогресу України в ЄС, але, за словами Іванни Климпуш-Цинцадзе, дії української влади зробили вето Угорщини менш важливим, оскільки Україна сама "зробила брудну роботу".

Transparency International Ukraine разом із Громадською антикорупційною радою при Міністерстві оборони звернулися до президента Зеленського з проханням накласти вето на закон, який, на їхню думку, ставить під загрозу обороноздатність країни та міжнародні зобов’язання України. В свою чергу, НАБУ та САП висловили стурбованість, зазначивши, що новий закон значно обмежує їхню незалежність. Генеральний прокурор Руслан Кравченко зауважив, що не планує відбирати справи у НАБУ без попереднього аналізу ситуації.

Володимир Зеленський утримався від коментарів стосовно протестів та підписання нового закону, однак підкреслив, що провів "конструктивну" зустріч з керівниками НАБУ, САП, СБУ та Офісу генпрокурора. Він акцентував на важливості продовження роботи антикорупційної інфраструктури та необхідності її "очищення від впливів з Росії". Проте ці заяви не змогли заспокоїти ані протестувальників, ані міжнародних партнерів.

Ухвалення закону №12414 стало кульмінацією дій української влади, які, за словами критиків, відкидають Україну до часів перед Революцією Гідності. Закон не лише викликав протести всередині країни, але й поставив під сумнів підтримку Заходу, зокрема фінансову та військову допомогу, а також перспективи вступу до ЄС. У той час як Верховна Рада пішла на чотиритижневі канікули, Україна опинилася в центрі міжнародного скандалу, а її антикорупційна інфраструктура -- під загрозою.

Інші публікації

У тренді

lvgazeta

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на данний сайт.

© Львівська газета | lvgazeta.info. All Rights Reserved.