Недорога земля та автомобіль, а також розкішний салон краси в п'ятизірковому готелі - таким є життя Андрія Кузніка, керівника Львівської обласної митниці.
У часи війни в Україні корупція не тільки залишається на високому рівні, а й набуває особливо цинічних форм. Зловмисники користуються військовими умовами, щоб незаконно збагачуватися. Однією з найпоширеніших схем, про яку повідомляли "Коментарі", став фальшивий імпорт озброєння для ЗСУ, зокрема безпілотників. Нещодавно створені компанії нібито закуповують для армії сотні та тисячі безпілотників, проте ці угоди існують лише на папері.
Фото: колаж порталу "Коментарі"
У 2023 році було засновано ТОВ "Сенфіджо інд", яке у своєму звіті за 2024 рік заявило про доходи в розмірі майже 90 мільйонів гривень від продажу різноманітних товарів. Як стверджують джерела, компанія займається імпортом та реалізацією дронів, але насправді використовує цю діяльність для виведення коштів за кордон під виглядом закупівлі. Подібні схеми існують на західних кордонах країни, і їхнє функціонування виглядає неможливим без підтримки з боку вищих ешелонів місцевих митниць. Однією з можливих осіб, що забезпечують це прикриття, є голова Львівської обласної митниці Андрій Кузнік.
Андрій Кузнік вперше привернув увагу медіа у 2021 році, коли був призначений начальником Рівненської митниці. Ця подія сталася після його переходу з аналогічної посади в Івано-Франківській області.
На той момент 35-річний Кузнік, який народився у Києві, здобув освіту юриста, служив у СБУ на оперативних та керівних посадах. Має також фінансову освіту, яку здобув у Київському національному університеті імені Т.Г. Шевченка за спеціальністю "Фінанси, банківська справа та страхування". Ймовірно, передбачалося, що такий освічений співробітник із досвідом роботи у СБУ покращить ситуацію на митниці.
Здається, що керівництво Митної служби України дійшло висновку, що Андрій Кузнік успішно виконав свої обов'язки до весни 2023 року, і в березні його призначили тимчасовим виконувачем обов'язків керівника Львівської митниці.
У ході регулярних бесід з місцевими засобами масової інформації Андрій Кузник неодноразово висловлював прагнення розвіяти міф про те, що "митник завжди є хабарником". Проте, попри його намагання продемонструвати це на власному прикладі, результати його зусиль явно не вражають.
Декларація про доходи за 2024 рік Андрія Кузніка на перший погляд не справляє особливого враження, у нього навіть немає власного житла - лише службові квартира та кімната, і право проживання ще в одній квартирі. У дружини Антоніни - нежитлове приміщення та 6 земельних ділянок, але варто придивитися до цих показників і все стає дуже дивним.
Так, службова кімната площею 32 "квадрати", право користування якої має дружина Антоніна Кузнік, належить Управлінню Нацполіції Києва, при тому, що з 2021 року дружина митника є приватним підприємцем.
Вражає цінова оцінка земельних ділянок у селі Горбове Чернігівської області. Наприклад, ділянка площею 8779 квадратних метрів оцінена всього в 6156 гривень, що становить 75 копійок за квадратний метр. У той же час, інша ділянка в цьому ж селі, з площею 20 052 квадратних метри, має цінник у 38 582 гривні, тобто 1,9 гривні за квадрат. Важливо зазначити, що навесні середня ціна 1 гектара сільськогосподарських угідь в Україні на аукціонах перевищила 50 тисяч гривень, що дорівнює 5 гривням за квадратний метр.
Однак найбільш дивним аспектом оцінки майна Андрія Кузніка є Lexus GX460 2010 року, який також належить Антоніні Кузнік. У декларації його вартість була визначена на рівні 50 000 гривень при купівлі у 2024 році. Водночас, як можна дізнатися з веб-сайтів з продажу автомобілів, реальна вартість цієї моделі сьогодні складає щонайменше 20 тисяч доларів, що є у 16 разів дорожче.
Можливо, керівник митниці Львівської області просто не бажає коментувати джерела своїх фінансів для таких витрат. Проте, значно більш цікаве питання стосується 81 500 доларів США, що були зазначені в його декларації за 2020 рік. Не менш дивною виглядає і сума 400 тисяч гривень, які його дружина мала готівкою в той же рік, коли її офіційний дохід становив лише 4283 гривні з Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ.
У 2020 році Андрій Кузнік отримав значний подарунок у розмірі 600 тисяч гривень від Дмитра Кузніка, і, враховуючи співпадіння в прізвищі, йдеться, ймовірно, про його брата. Варто зазначити, що Дмитро, ймовірно, був пов'язаний із розслідуваннями ЗМІ у 2015 році, які стосувалися "Укренерго". За інформацією журналістів, компанія "Хорос", якою керував Дмитро Кузнік, вигравала тендери державного підприємства та могла виводити кошти за межі країни.
Але повернемося знову до Андрія Кузніка, а краще до його дружини Антонини, яка у 2021 році пішла з МВС, зберігши, щоправда, чомусь право користування службовою кімнатою, і відкрила власний ФОП із правом діяльності в охороні здоров'я. Насправді, за даними ТСН, дружина головного митника Львівської області відкрила косметологічну студію "SchastlyvaЯ" у Львові.
Судячи зі сторінки студії, розташована вона за адресою вулиця Грабовського, 11, де у Львові розташований п'ятизірковий готель Citadel Inn. Тобто Антоніна Кузнік орендує приміщення у готелі, розташованому у центрі Львова. Яку суму їй коштує оренда - невідомо, але вартість 26 номерів готелю коливається від 2480 до 5035 гривень за ніч. Але зважаючи на те, що доходи Антоніни Кузник зросли з 951 тис. грн. 2023-го до 4 млн. 43 тис. грн. 2024-го, вона може собі це дозволити.
Як наголошували у своєму розслідуванні журналісти ТСН, Андрій Кузнік є головою одного із 7 львівських кланів митників, який своє майно переписує на матір та дружину.
Так, мама Вікторії Кузнік колись працювала на митниці, а тепер є пенсіонеркою та володіє чотирма квартирами в столиці, а також трьома земельними ділянками під Києвом. Одна з цих ділянок площею 11 соток розташована в елітному котеджному містечку "Канадське село", серед соснового лісу та в заплаві річки Ірпінь. Подібні земельні ділянки можна знайти на платформах з продажу нерухомості за ціною від 50 до 80 тисяч доларів.
Існує ще одна земельна ділянка матері Андрія Кузніка, яка знаходиться глибоко в лісі. Вона розташована на іншій стороні Київської області. Ця ділянка вдвічі більша за попередню (площею 28 соток) і, попри мальовничі пейзажі, коштує значно менше – приблизно тисячу доларів за сотку.
Антоніна Кузнік стала власницею двох земельних наділів, розташованих у самому серці Карпат, у селі Яблуниця, неподалік від популярного курорту Буковель. Ці ділянки були придбані вже після початку повномасштабного вторгнення за ціною 914 гривень за сотку (в загальному – 35 соток). Проте, реальні ринкові ціни на цю землю починаються з приблизно 2,5 тисяч гривень за сотку.
Як зазначали "Коментарі", обсяги контрабанди, що проникають в Україну, вражають, і, безумовно, не обходяться без підтримки на митниці. Без цього важко уявити, як можна провозити годинники та ювелірні вироби, ціна яких стартує від 1 мільйона гривень за одиницю.