Журналісти розкрили зв’язок між колишнім керівником СБУ в Криму Кулінічем та "лобістом Зеленського".

Британське видання The Sunday Times оприлюднило інформацію про співпрацю Олега Кулініча, колишнього керівника управління СБУ в Криму, якого звинувачують у державній зраді, з американським адвокатом Маркусом Коеном у 2018-2019 роках. Зокрема, йдеться про їхню участь у кампанії нинішнього президента Володимира Зеленського. Цю інформацію передає Українська правда, посилаючись на британське видання.

Журналісти наводять деталі справи Кулініча на основі низки повідомлень, наданих американським джерелом, документів, вилучених з комп'ютера в москві, розмов із колишніми посадовцями адміністрації Зеленського, звітів про лобіювання, поданих до Міністерства юстиції США, та інформації, оприлюдненої під час судового розгляду справи про державну зраду.

У статті зазначається, що у 2018 році Кулініч разом із колишнім заступником секретаря РНБО Володимиром Сівковичем мали зустріч з американським юристом Коеном, який передав їм звіт про перевірку Назара Холодницького, який на той час очолював Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру.

Через два роки Холодницький був змушений піти у відставку. Пізніше українська розвідка знайшла ще 15 файлів на нього на комп'ютері ФСБ, до якого вдалося отримати доступ у москві. У 2019 році Сівкович заплатив своєму американському адвокату щонайменше 300 000 доларів, згідно з розвідданими, які згодом зібрала СБУ і підтвердили адвокати Кулініча.

Коен не надав коментарів щодо цих звинувачень. Адвокати Кулініча і Сівковича підтвердили, що зустрічі дійсно відбувалися, але запевняють, що їхня мета полягала в співпраці з американськими правоохоронними органами для сприяння розслідуванню корупційних схем.

Напередодні президентських виборів в Україні у 2019 році адвокати Кулініча повідомили, що американський юрист Коен представив Кулініча команді Зеленського як політичного консультанта, який готовий працювати над кампанією безкоштовно.

"Обидва чоловіки опинилися в передвиборчому штабі, працюючи над тим, щоб Зеленський був обраний і зв'язаний із Вашингтоном", - йдеться в матеріалі.

Вказується, що Коен залучив лобістів та консультантів з питань безпеки для роботи на користь кампанії. За словами адвокатів Кулініча, ці контрагенти насправді отримували фінансування від Сівковича в Москві через фіктивні компанії, що, на їхню думку, було складовою його легітимної діяльності у якості політичного консультанта.

Серед документів, з якими ознайомилася The Sunday Times, є контракт на 185 250 доларів з лондонською компанією Global Analytica, укладений у березні 2019 року. Нібито це була компанія авторитетних британських експертів з безпеки, які забезпечуватимуть "особисту безпеку пана Володимира Зеленського, кандидата в майбутніх виборах у президенти України", включаючи "кібербезпеку" та надання семи "захищених" смартфонів для Зеленського і його команди. При цьому компанія була зареєстрована лише за місяць до цього.

Після того, як Зеленський виграв вибори, Коен у лобістському документі, що був направлений до Міністерства юстиції США, повідомив про свою участь у кампанії Зеленського. Наразі він працює на Івана Баканова, котрий отримав призначення на посаду голови СБУ, а також на адміністрацію Зеленського в цілому.

Він заявив, що витратив 70 000 доларів зі своїх коштів на послуги вашингтонської лобістської компанії, щоб налагодити зв'язки з представниками адміністрації Трампа. Видання повідомляє, що Кулініч співпрацював з Коеном у рамках кампанії впливу. За інформацією джерела, яке було в контакті з адміністрацією, їхній вплив, зокрема, на початок переговорів у США, отримав позитивну оцінку з боку Зеленського.

Відзначається, що у 2020 році Кулініч отримав призначення на посаду керівника кримського управління Служби безпеки України. Його завданням було виконання функцій системи раннього попередження щодо можливих намірів Росії завдати удару на північ від анексованого півострова.

Згідно з повідомленнями, поширеними СБУ, які нібито надсилав Кулініч, він збирав інформацію про пересування Зеленського та передавав її росіянам. За даними прокуратури, Кулініч знав про план вторгнення з Криму, але завадив повідомити Києву докази підготовки.

Кулініч був затриманий 16 липня 2022 року за звинуваченням у передачі росіянам державної таємниці. Суд над Кулінічем триває. У разі доведення вини йому загрожує до 15 років тюрми.

Як повідомляв Львівський портал, Олег Кулініч - уродженець Сміли, Черкаської області. У 1990 роках працював у СБУ.

На початку 2000-х років він обіймав посаду заступника державного секретаря в Міністерстві пального та енергетики. Цю роль йому доручив другий президент України Леонід Кучма.

25 жовтня 2006 року, в період прем'єрства Віктора Януковича, Кабінет Міністрів призначив Кулініча на посаду віцепрезидента державного підприємства Енергоатом, відповідаючи за юридичні питання та корпоративні ризики. Його кандидатуру затвердила тодішня прем'єр Юлія Тимошенко. Кулініч працював під керівництвом Андрія Деркача, російського громадянина, який керував агентурною мережею Генштабу РФ в Україні, що мала на меті сприяти захопленню країни. Наразі Деркач перебуває у розшуку за звинуваченнями у державній зраді.

У 2008 році Кулініч отримав призначення на посаду голови Державного комітету земельних ресурсів за квотою "Блоку Литвина", відповідно до умов коаліційної угоди.

21 жовтня 2020 року президент України Володимир Зеленський призначив Кулініча начальником ГУ СБУ в АР Крим. На початку вторгнення рашистів в Україну, 2 березня 2022 року, Зеленський звільнив його з цієї посади

16 липня 2022 року Кулініча затримали за підозрою у вчиненні державної зради.

За інформацією Державного бюро розслідувань, він здійснював передачу розвідувальних даних російським спецслужбам, які були спрямовані проти України. Зокрема, зафіксовано випадки, коли він передавав інформацію, що є державною таємницею.

Будьте в курсі найактуальніших та найцікавіших новин Львова! Приєднуйтесь до нашого Telegram-каналу та слідкуйте за нами на Facebook.

Інші публікації

У тренді

lvgazeta

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на данний сайт.

© Львівська газета | lvgazeta.info. All Rights Reserved.