Призупинення виплат пенсій для внутрішньо переміщених осіб: чому важливо повідомляти про ненадходження пенсій з Росії.
Пенсіонери, які проживають на територіях, що наразі знаходяться під окупацією, стикаються з труднощами у отриманні пенсійних виплат. Це викликано проблемами з ідентифікацією або відсутністю заявок про неотримання пенсії від Російської Федерації, оскільки в реєстрах Пенсійного фонду України вони часто значаться як такі, що все ще перебувають на тимчасово окупованих територіях.
Майже три місяці без пенсії без пенсії на орендованій квартирі в чужому місті. Кампанія з ідентифікації пенсіонерів з ТОТ перетворилась на сім кіл пекла для 72-річної пенсіонерки зі Світлодарського (Донеччина). Жінка з грудня 2022 року зареєстрована як ВПО у Львові, тож начебто й не мала проходити фізичну ідентифікацію. Принаймні на сайті ПФУ вказано, що ідентифікацію мають проходити пенсіонери, які тимчасово перебувають за межами України та проживають на тимчасово окупованих територіях. Однак жінка все ж сходила у найближче відділення Ощадбанку - була переконана, що цього достатньо. Однак у січні пенсія їй не надійшла.
Ця ідентифікація, на жаль, обернулась серйозними проблемами для здоров'я моєї мами. Ми зрозуміли, що вона не зможе впоратись самостійно, а добратися до пенсійного фонду, де величезні черги через те, що працівників навантажили всіма соціальними послугами, було неможливо. Тому вирішили скористатися онлайн-сервісом, - ділиться Олена Заруба. - Нам хотілося зайти на портал Пенсійного фонду, але смс не приходили через старий телефон. Ми придбали новий, але додатки не розпізнавали фінансовий номер. Мама колись вказувала два номери - домашній і мобільний. Тому звернулись до відділення Ощадбанку у Львові, але там не змогли нічого вдіяти, адже рахунок був відкритий в Ощадбанку Донецької області. Це логічно, адже ми раніше проживали там. Вирішили відкрити рахунок у Монобанку для ідентифікації. У цей момент мамі зателефонували шахраї, представившись працівниками міськради і запропонувавши допомогу. Вона була рада, але на щастя, не надала жодних даних з картки. В результаті, її мобільний номер заблокували майже на місяць... Ви навіть не уявляєте, який це виклик для пенсіонера, адже це був єдиний зв'язок з її оточенням.
В результаті, жінка вирушила разом з матір'ю до відділення Пенсійного фонду України, де вони приєдналися до черги.
"Вранці ми вже були 165, і, здається, зрозуміли, що в той день нам не вдасться завершити справу. Але почалася повітряна тривога, і багато людей почали розходитися. Проте ми вирішили дочекатися закінчення тривоги і все ж пройшли ідентифікацію в той же день. В результаті мама отримала пенсію лише наприкінці березня за січень і лютий. Так, мені довелося взяти на себе цей фінансовий тягар, адже мама живе окремо. Але скільки ж самотніх пенсіонерів, які переїхали на території, підконтрольні Україні? - запитує Олена Заруба. - Скільки мам плакали через те, що відчували себе непотрібними? Моя мама - ветеран енергетики, має великий стаж, хоч і її пенсія не така велика. Але її майже на три місяці позбавили засобів до існування. І ось, 20 квітня вона мала отримати пенсію – гроші надійшли наприкінці дня, а вона з ранку не відпускала телефон з рук. У неї була паніка, що знову пенсії не буде."
Згідно з даними омбудсмана Дмитра Лубінця, в квітні 169 тисяч українців залишаються без пенсійних виплат. Варто зазначити, що 70% звернень до Офісу Омбудсмана надходять від внутрішньо переміщених осіб, які проживають на територіях, контрольованих Урядом.
"Вони офіційно зареєстровані та значаться у базах ВПО, проте Пенсійний фонд їх не визнає, поки людина не подасть заяву особисто, - зазначає він. - Наприклад, пані Алла, яка з 2023 року переїхала з тимчасово окупованої території Луганщини до Вінниці, є жінкою з інвалідністю та потребує інсуліну. Впродовж трьох місяців вона залишалася без фінансової підтримки, оскільки система зупинила нарахування. Відновити її права вдалося лише завдяки моєму особистому втручанню. Проте цю ситуацію повинна вирішувати ефективна державна система. Я вважаю, що відсутність оперативних рішень з боку відповідного Міністерства змушує людей самостійно боротися з бюрократією. На даний момент 169 тисяч українців чекають на свої законні виплати, а не на чергову формальність".
Багато людей висловлюють невдоволення щодо затримок у виплатах, пов'язаних із труднощами в ідентифікації в Пенсійному фонді України. Фото: Facebook Дмитро Лубінець.
Однак, проблема полягає не лише в тому, що не всі розуміють, хто і яким чином повинен проходити процес ідентифікації. Наприклад, на веб-сторінці Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зазначено, що "отримувачі пенсій або інших виплат, які отримуються через уповноважений банк, можуть пройти ідентифікацію безпосередньо в відділенні банку. Для цього потрібно надати документ, що підтверджує особу. Банк проводить ідентифікацію та направляє відповідні дані до Пенсійного фонду України". Проте, саме пенсіонери, які проходили ідентифікацію через банк, найчастіше стикаються з проблемою, що Пенсійний фонд не має доступу до цих даних.
Проте, проблема полягає не лише в ідентифікації. Виявляється, що отримувачі виплат, які мешкають на тимчасово окупованих територіях України або виїхали з них, повинні були повідомити Пенсійний фонд України про те, що не отримують виплати від країни-агресора. Це означає, що навіть якщо ви успішно пройшли ідентифікацію, але не подали заяву про неотримання пенсії з Росії, ваші виплати можуть бути призупинені. Фактично, Пенсійний фонд встановив термін до 1 квітня для пенсіонерів, щоб повідомити про відсутність виплат з боку РФ. Після цього це стане підставою для зупинки виплат, навіть у разі успішної ідентифікації.
"Процедура ідентифікації є вкрай важливою. Держава зобов'язана контролювати, щоб кошти не виплачувалися мертвим душам. Після окупації територій Донецької та Луганської областей це питання набуло особливої актуальності через відсутність обміну інформацією. Наприклад, якщо пенсіонер на тимчасово окупованій території помирає, Пенсійний фонд України не отримує цієї інформації та продовжує виплачувати пенсію. На жаль, це створює можливості для шахраїв і інших осіб, які можуть використовувати банківські картки померлих", - зазначає Тетяна Дурнєва, голова правління Громадського Холдингу "Група впливу".
За її словами, інформація про невиплату пенсій з боку Росії є супутнім етапом ідентифікаційного процесу. Іншими словами, необхідно враховувати обидва аспекти.
Як пояснює Тетяна Дурнєва, у законодавстві є норма про те, що не пенсія виплачується у разі, якщо людина отримує пенсію від Пенсійного фонду Російської Федерації.
"Однак як держава може дізнатися про цю ситуацію? Саме з цього почалася проблема, оскільки до перехідних положень закону про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення були внесені зміни. Згідно з ними, в разі відсутності обміну даними між пенсійними фондами, людина повинна просто отримати повідомлення про те, що вона не отримує пенсію з Російської Федерації. У постанові № 299 зазначено, що до 31 грудня 2025 року Пенсійний фонд мав забезпечити збір інформації від громадян про те, чи отримують вони пенсію від РФ чи ні. Однак Пенсійний фонд України не виконав це завдання і просто призупинив виплати тим, хто не повідомив про невиплату пенсії з Росії", - коментує Тетяна Дурнєва.
Фактично, ця пауза у виплатах взимку викликала суперечки, тому Пенсійний фонд України надав можливість особам, які пройшли ідентифікацію, але не повідомили про відсутність пенсій з Росії, до квітня для розв'язання цієї ситуації.
На нашу думку, як правозахисників, а також спираючись на логіку, відсутність повідомлення про непоступлення пенсій з Російської Федерації не може слугувати підставою для припинення виплат, - зазначає експертка. - Пенсія є формою власності, яку людина отримує внаслідок своєї трудової діяльності та сплати страхових внесків. Тут немає ознак подвійного фінансування з боку України. Навіть якщо людина отримує фінансову підтримку від Росії, це не означає, що вона отримує її з одного джерела. Вона не отримує пенсію з України. Виплати, які надає держава-агресор, лише зменшують бюджетні надходження цього держави. Я особисто вважаю, що цілком справедливо, якщо РФ виплачуватиме пенсії нашим громадянам на окупованих територіях. Нехай платить. Однак Україна отримувала від цих осіб страхові внески, і це її зобов'язання. Законодавство про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування залишається чинним. Ми наполягаємо на необхідності скасування цієї норми.
З позиції Пенсійного фонду України, процес ідентифікації пенсіонерів має бути легким, оскільки існує п’ять можливостей для цього: онлайн через Дія.Підпис, відеодзвінок, через дипломатичну установу за кордоном, особистий візит до будь-якого сервісного центру ПФУ на контрольованій території, а також візит до банку. Проте на практиці ситуація є набагато складнішою. Багато пенсіонерів використовують кнопкові телефони, а для використання Дія.Підпису необхідно мати закордонний паспорт або ID-картку з чіпом, тоді як у багатьох літніх людей наявний лише паспорт-книжечка старого зразка. Що стосується відеозв'язку, часто виникають скарги на те, що в запланований час ніхто не телефонує. Також вже згадувалися труднощі, пов'язані з ідентифікацією через банки.
Зазвичай люди проходять процедуру ідентифікації і спілкуються з представниками Пенсійного Фонду, проте ніхто не запитує їх про отримання пенсії з Росії, або ж просто ставлять відповідну позначку, через що пенсія не виплачується, - зазначає Тетяна Дурнєва. - Наприклад, нещодавній випадок, з яким до нас звернулися, вражає своєю абсурдністю. Особа проходила відеоідентифікацію з окупованої території, і їй продовжували виплачувати пенсію, але згодом виплати зупинили, заявивши, що її дані не були коректно ідентифіковані. Звісно, існують різні фактори, які впливають на ситуацію: десь відбувається людська помилка, десь виникають технічні проблеми. Наприклад, під час масових відключень електрики, коли людині телефонуєте в запланований час для відеозв'язку, а в неї немає світла. Або ж інтернет на окупованих територіях стає справжнім випробуванням. Інколи люди приходять у відділення ПФУ, чекають у черзі, і тут раптом починається тривога.
Для зменшення випадків безпідставного призупинення виплат, Громадський Холдинг "Група впливу" пропонує внести корективи до законодавства. Зокрема, вони вважають за доцільне подовжити терміни ідентифікації та запровадити механізм попередження осіб про зупинку виплат, надаючи їм можливість усунути проблеми. Наразі ж люди дізнаються про призупинення лише в момент, коли кошти не надходять. Окрім того, важливо покращити обмін інформацією між різними реєстрами, щоб мати можливість підтверджувати живість особи без необхідності фізичної ідентифікації.
Проблема полягає також у тому, що особи, які прибули з регіонів, що наразі перебувають під тимчасовою окупацією, у Пенсійному фонді часто реєструються як мешканці територій, які тимчасово окуповані.
Навіть особа, яка має довідку про внутрішньо переміщену особу (ВПО) та отримує аналогічну допомогу на проживання, може виявитися "на радарі" як особа, що проживає на окупованій території, згідно з реєстрацією місця проживання. Багато моїх знайомих стали пенсіонерами вже після того, як виїхали з тимчасово окупованих районів, оформлюючи свої пенсії вже в Києві. Чому ж у такому випадку їм потрібно повідомляти про пенсії, отримані з Російської Федерації? Чому вони підлягають фізичній ідентифікації, якщо інші пенсіонери цього не роблять?" – висловлює свою стурбованість Тетяна Дурнєва.
За її словами, є такі пенсіонери, які виїхали з тимчасово окупованих чи прифронтових територій і їх житло непридатне для проживання. Вони отримали по єВідновленню сертифікат і купили квартиру. Тобто держава точно знає, що людина жива, але припиняє виплату пенсії через те, що вона не пройшла ідентифікацію.