Казахстан підтвердив бажання постачати нафту в обхід Росії

August 25, 2022 by No Comments

Міністр енергетики Казахстану Болат Акчулаков заявив про важливість безперебійної роботи Каспійського трубопровідного консорціуму (КТК) з наливним терміналом у Новоросійську, через який країна експортують близько 80 відсотків своєї нафти, але підтвердив бажання розвивати альтернативні маршрути, що дозволяють вести постачання сировини в обхід Росії.

За словами глави відомства, наразі КТК залишається найвигіднішим напрямом постачання, тому республіка хотіла б зберегти його. Однак, додав Ачкулаков, у найближчі два роки Казахстан збирається збільшити видобуток нафти з нинішніх 85,7 мільйонів тонн на рік до 103 чи 107 мільйонів. Для постачання цих обсягів потрібні додаткові потужності.

Коментарі про важливість альтернативних маршрутів експорту нафти в Казахстані залунали після численних проблем у постачаннях через КТК, які несподівано виникли протягом цього року. На кінець серпня відвантаження обмежувалося або зупинялося повністю вже чотири рази.

Спочатку виносні причальні пристрої (ВПУ) були пошкоджені через шторм, потім роботу зупиняли через розмінування акваторії від снарядів часів Великої Вітчизняної війни, потім припинити роботу консорціуму зажадав Приморський районний суд Новоросійська. Останнє рішення вдалося оскаржити.

Однак наприкінці серпня роботу двох із трьох ВПУ було зупинено через пошкодження. Ремонт займе щонайменше місяць, проте експерти не виключають, що роботи розтягнуться до весни. Хорошою новиною стала лише відсутність ушкоджень на третьому ВПУ, що підтвердило обстеження.

На цьому тлі президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв доручив уряду терміново шукати шляхи поставок нафти на світовий ринок в обхід Росії. Депутат мажилісу Казахстану Айдос Сарим назвав Росію ненадійним партнерам у питанні поставок нафти.

Заступник голови правління з економіки та фінансів національної компанії Казахстану “Казмунайгаз” (КМГ) Даурен Карабаєв розповів, що переговори про транспортування нафти ведуться з Азербайджаном. Останній має два нафтопроводи Баку — Тбілісі — Джейхан і Баку — Супса. Їх можна використовуватиме транспортування казахстанської нафти після її переправлення через Каспійське море. Деталі обговорення Карабаєв не навів.

Leave a Comment

Your email address will not be published.