Розкрито старечі зміни у когнітивних областях мозку

July 3, 2022 by No Comments

Американські вчені з Університету Дрекселя та Університету Вілланова розкрили, що у людей похилого віку змінюються функціональні зв’язки в мозку — такий показник може лежати в основі відмінностей у когнітивних здібностях між літніми та молодими людьми. Результати наукової роботи опубліковані у журналі Psychology and Aging.

У дослідженні взяли участь 547 осіб віком 18-88 років, у яких у стані спокою вивчалися функціональні зв’язки між двома нейронними мережами головного мозку – мережею виконавчого контролю (ECN) та мережею пасивного режиму роботи мозку (DMN). Перша знаходиться у префронтальній та тім’яній ділянці мозку та активується, коли людям необхідно зосередитися або контролювати свої розумові процеси, а друга активна, коли людина перебуває у стані спокою. Метою дослідження була перевірка гіпотези, що з віком між ECN та DMN відбувається посилення функціональних зв’язків.

Результати регресійного аналізу показали, що вік справді значно впливає на зв’язок між обома мережами, які змінюються протягом усього життя. Це дає можливість передбачати біологічний вік учасників лише з візуалізації мозку у стані спокою, не вдаючись до різних тестів на когнітивні здібності.

Вчені також виявили, що включення до аналізу мережі визначення значущості (SN) дозволяє передбачати вік людини з ще більшою точністю. SN фільтрує зовнішні та внутрішні стимули, визначаючи, які з них представляють значення для інших мереж, у тому числі ECN та DMN, і відіграє важливу роль у спілкуванні, соціальній поведінці, самосвідомості та навіть творчості.

Leave a Comment

Your email address will not be published.