Виявлено нову катаклізматичну змінну

July 3, 2022 by No Comments

Міжнародна група астрономів виявила нову катаклізматичну змінну (CV) за допомогою космічного апарату НАСА Swift. Вона знаходиться за шість кутових хвилин від центру спіральної галактики NGC 4945, віддаленої від Чумацького Шляху на 11,7 мільйона світлових років. Про відкриття повідомляється у препринті, опублікованому в репозиторії arXiv.

Об’єкт, який виявляє сплескову активність в ультрафіолетовому діапазоні, був позначений як TUVO-21acq, оскільки він був знайдений у рамках проекту Transient UV Objects Project (TUVO). Він, як і інші катаклізматичні змінні, є подвійною зірковою системою, що складається з білого карлика, який перетягує речовину з зірки-компаньйона. Через акрецію білий карлик збільшує свою яскравість у кілька разів, а потім знову втрачає у блиску. Крім того, акреційний диск через теплову нестабільність може виробляти потужні вибухи, відомі як карликові нові (DN).

Загалом астрономи зафіксували два спалахи, один у лютому 2021 року, а інший — у січні 2022 року. Результати спостережень показали, що під час першого спалаху яскравість джерела збільшилася як мінімум на 4,1, 2,4 і 3,5 зіркової величини, а під час другого спалаху – на 4,4, 3,4 і 3,6 зіркової величини трьох УФ-діапазонах. Вчені також визначили нижні межі тривалості першого та другого спалаху, які оцінюються у 6,1 та 10,7 дні відповідно. Верхні межі для першої та другої спалахів становлять 21,1 та 45 діб відповідно.

Вчені відзначають, що параметри спалахів виявились повністю сумісними з моделлю нових карликових. Тому автори дослідження класифікували Tuvo-21acq як DN CV.

Leave a Comment

Your email address will not be published.