Битва за Україну. Рік тисяча п'ятсот п'ятий.

США відклали удари по Ірану в обмін на відкриття Ормузької протоки. Іранським військовим наказали припинити вогонь. США та Іран готуються до мирних перемовин

Ми зібрали для вас інформацію про тисяча п'ятсот п'ятий день Великої війни: чим жили Україна та українці 8 квітня 2026 року.

Президент Зеленський заявив, що українська сторона готова відповідати дзеркально, якщо росіяни припинять свої удари. Він також назвав припинення вогню на Близькому Сході правильним рішення - Телеграм глави держави.

Україна підтримує угоду між Сполученими Штатами та Іраном про встановлення перемир'я, заявив Андрій Сибіга, міністр закордонних справ України.

Україна сподівається, що укладення угоди про зупинку бойових дій на Близькому Сході сприятиме розблокуванню мирного процесу, що, в свою чергу, може наблизити досягнення перемир'я та завершення війни між Росією та Україною, – заявив Георгій Тихий, представник Міністерства закордонних справ.

Європейські лідери висловили своє задоволення з приводу оголошення про припинення вогню в Ірані та закликали всі сторони цього процесу дотримуватися його - заявив президент Євроради Антоніу Кошта. Лідери десяти держав, а також представники ЄС, закликали учасників конфлікту на Близькому Сході дотримуватися умов перемир'я. Головним пріоритетом у вирішенні ситуації в Ірані має стати досягнення угоди про швидке та стабільне припинення вогню, що є критично важливим для забезпечення безпеки в регіоні та запобігання можливій глобальній енергетичній кризі, повідомила пресслужба Євроради.

ЄС відкидає звинувачення у втручанні у вибори в Угорщині - Аріанна Подеста, заступниця головного речника Єврокомісії. Єврокомісія працює над тим, щоб національні вибори в ЄС залишалися виключним волевиявленням громадян. Заяви віцепрезидента США Джей Ді Венса про можливе втручання України у вибори у США та Угорщині є частиною передвиборчої риторики, тому українська сторона сприймає їх без зайвих емоцій і не перебільшує їхнього значення - Георгій Тихий, речник МЗС.

Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп оголосив, що американська сторона зобов'язалася утриматися від атак на енергетичні об'єкти та мости Ірану в обмін на двотижневе відкриття Ормузької протоки, про що він повідомив у своїй соціальній мережі Truth Social. Також, Ізраїль вирішив не підіймати напруженість у збройному конфлікті з Іраном, якщо Тегеран погодиться на двотижневе відкриття руху через Ормузьку протоку, як повідомляє CNN.

Новий верховний лідер Ірану, Можтаба Хаменеї, видав наказ всім військовим країни про термінове припинення бойових дій. Це звернення було оприлюднено від його імені, проте самого Хаменеї ніхто не бачив, повідомляє CNN.

Сполучені Штати та Іран готуються до прямих мирних переговорів, метою яких є узгодження умов для стабільного миру, повідомляє CNN. Пакистан запросив обидві країни на зустріч в Ісламабаді, заплановану на 10 квітня, щоб продовжити обговорення укладення остаточної угоди, згідно з інформацією від прем'єр-міністра Пакистану Шехбаза Шаріфа.

Президент Соединенных Штатов Дональд Трамп

- оголосив, що Сполучені Штати візьмуть на себе зобов'язання вирішити питання заторів у Ормузькій протоці, а також запевнив, що США ліквідують усі "ядерні залишки" з території Ірану.

- пригрозив запровадити тарифи проти країн, які постачатимуть зброю Ірану;

- заявив, що прямі переговори між США й Іраном відбудуться дуже скоро.

У Білому домі охарактеризували тимчасове припинення бойових дій на Близькому Сході як "успіх США", заявила речниця адміністрації Керолайн Левітт.

Кілька країн Перської затоки повідомили про ракетні та дронові атаки на їхню територію через кілька годин після того, як Іран і США оголосили двотижневе перемир'я - Al Jazeera.

Нафтопровід "Схід-Захід" у Саудівській Аравії, який транспортує нафту з Перської затоки до Червоного моря для експорту, був атакований дроном - Financial Times.

Кораблі розпочали свій шлях через Ормузьку протоку на фоні оголошення двотижневого перемир'я між Сполученими Штатами та Іраном - повідомляє Радіо Свобода.

Катар залучає інженерів та робітників для відновлення роботи найбільшого у світі заводу зі скраплення природного газу після укладення перемир'я у війні на Близькому Сході - Bloomberg.

Володимир Зеленський, президент України, зазначив: "Установлення режиму тиші є правильним кроком на шляху до завершення конфлікту. (...) Україна завжди виступала за зупинку вогню в цій війні, розв'язаній Росією на нашій території, в Європі, проти нашого народу. Ми також підтримуємо мирні ініціативи на Близькому Сході та в Затоці, які створюють можливості для дипломатичних зусиль. Україна ще раз звертається до Росії: ми готові реагувати симетрично, якщо російська сторона припинить свої атаки".

Андрій Сибіга, глава МЗС України, зазначив: "Рішучість Сполучених Штатів дає результати. ...Ми вже досягли моменту, коли необхідно проявити достатню волю, щоб змусити Москву зупинити вогонь і покласти край війні проти України".

З початку доби на фронті зафіксовано 43 бойових зіткнення, зокрема найбільш інтенсивні бої проходять на Покровському напрямку, повідомляє Генеральний штаб (на 16:00).

Спецпризначенці ГУР вивели з ладу у Керченській протоці останній залізничний пором росіян "Славянін" - ГУР.

У Феодосії внаслідок обстрілу горить нафтобаза - Телеграм-канал "Крымский ветер". Генштаб підтвердив ураження нафтобаз в тимчасово окупованих Феодосії та Гвардійському (АР Крим).

Безпілотники завдали удару по російському зенітному ракетному комплексу "Тор-М2" на Донеччині, вартість якого оцінюється щонайменше в 25 мільйонів доларів. Крім того, були знищені склади та пункт підготовки безпілотників 413-го полку Сил спеціальних операцій.

Росія планує створити буферну зону в Вінницькій області, спираючись на підтримку невизнаного Придністров'я. Проте, за словами Павла Паліси, заступника керівника Офісу Президента України, агресор не має достатньо сил для реалізації цих намірів.

У березні Сили оборони виконали понад 9 000 бойових і логістичних місій із застосуванням наземних роботизованих комплексів (НРК), суттєво наростивши їх використання на фронті - Міноборони.

У Росії повідомили про вибухи в Московській, Володимирській та Ярославській областях. Можливо, під удар потрапив арсенал з боєприпасами, згідно з інформацією від Телеграм-каналу Astra.

З початку повномасштабного вторгнення загинули 147 медійників, щонайменше 21 - під час виконання професійних обов'язків, 28 журналістів досі в полоні - Сергій Томіленко, голова НСЖУ.

У Нікополі, що в Дніпропетровській області, 8 квітня було оголошено днем скорботи за жертвами російського нападу на автобус, про що повідомив Олександр Ганжа, голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації.

У Херсоні виявили міну нового типу, яка має електронне керування та комбіновану дію, але зовні схожа на згорток тканини - Ярослав Шанько, начальник Херсонської МВА.

- закликала партнерів посилити ядерну безпеку та тиск на Росію;

підтримала ініціативу про складання мандату народною депутаткою Дар'єю Володіною з фракції "Слуга народу";

- схвалила вдосконалений законопроєкт щодо оподаткування цифрових платформ;

Прийнято законодавство з питань євроінтеграції, що має на меті покращення контролю за якістю продукції.

Прем'єр-міністр Юлія Свириденко провела зустріч з керівництвом НАК "Нафтогаз України", під час якої обговорила глобальні тенденції на ринку нафти. Очікується, що ціни на паливо в Україні знизяться, про що вона повідомила у своєму Телеграм-каналі.

Антимонопольний комітет не виявив доказів змови на ринку пального щодо підвищення цін на заправках - Павло Кириленко, голова АМКУ.

Фонд підтримки енергетичного сектору готовий перенаправити понад €195 мільйонів на нагальні потреби підготовки до зимового сезону, повідомив Денис Шмигаль, перший віцепрем'єр-міністр та міністр енергетики України.

Україна здійснює процес номінування кандидата до Міжнародного кримінального суду у визначені терміни, повідомила Ірина Мудра, заступниця голови Офісу Президента.

Європейський Союз задовольнив більшість звернень України щодо перехідних періодів у рамках процесу вступу, заявив Тарас Качка, віцепрем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції.

У Міністерстві закордонних справ України буде призначено спеціального посла для роботи з питаннями, що стосуються полонених. Цю інформацію підтвердив речник МЗС Георгій Тихий.

Пенсійний фонд приступив до виплати цільової допомоги в розмірі 1 500 грн для пенсіонерів і одержувачів соціальних виплат, повідомив Денис Улютін, міністр соціальної політики, сім'ї та єдності.

Пішов з життя поет та бандурист Ярослав Чорногуз - повідомляє Укрінформ.

НАБУ і САП завершили досудове розслідування у справі керівниці фракції "Батьківщина" Юлії Тимошенко, яку підозрюють у пропозиції надання неправомірної вигоди народним депутатам - НАБУ.

Шевченківський районний суд Львова відкладав слухання у справі вбивства діячки Ірини Фаріон через те, що обидва адвокати обвинуваченого В'ячеслава Зінченка, Ігор Сулима та Володимир Вороняк, не з'явилися на засідання, повідомляє Укрінформ.

У першому кварталі місцеві бюджети отримали ₴132,8 мільярда, згідно з інформацією Державної податкової служби.

СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ

Команда президента США Дональда Трампа висловила стурбованість щодо звітів міністра оборони Піта Гегсета про ситуацію в Ірані, вважаючи їх "надмірно оптимістичними" та здатними вводити президента в оману, повідомляє The Washington Post.

США завдадуть удару, якщо Іран спробує використати перемир'я для перегрупування своїх сил - Піт Гегсет, міністр оборони США.

Віцепрезидент США Джей Ді Венс вважає, що Україна перекрила трубопровід "Дружба" в Угорщину, оскільки таким чином хоче вплинути на угорські вибори, при цьому "завдаючи страждань" угорському народу - The Guardian.

Президент Франції Еммануель Макрон повідомив, що приблизно п'ятнадцять держав активно залучені до розробки оборонної місії, метою якої є відновлення судноплавних маршрутів в Ормузькій протоці - Укрінформ.

Уряд Іспанії вважає, що продовження військових операцій Ізраїлю в Лівані є неприйнятним, особливо після того, як Сполучені Штати та Іран досягли угоди про двотижневе припинення вогню, яке має на меті зупинити конфлікт у цьому регіоні, - заявив міністр закордонних справ Іспанії Хосе Мануель.

Угорська опозиційна партія "Тиса" має шанси здобути дві третини депутатських мандатів у парламенті, що надасть їй можливість вносити зміни до конституції та важливих законодавчих актів, які є необхідними для отримання фінансування з ЄС, повідомляє Reuters.

ЦАХАЛ здійснив найбільш масований обстріл Лівану з початку конфлікту, н наносячи удари по більш ніж ста об'єктам терористичної організації "Хезболла" всього за 10 хвилин, повідомляє Sky News.

Путін розраховує на підтримку ще одного союзника. Зміна керівництва Мадагаскару відкрила Москві нові можливості для доступу до країни, що має цінні родовища металів та мінералів й розташована на маршруті транспортування нафти - Bloomberg.

Речник Кремля Пєсков заявив, що у переговорників США з'явиться більше можливостей брати участь у тристоронніх переговорах щодо України після припинення вогню в Ірані - росЗМІ.

Пропагандистські зусилля Росії призвели до розповсюдження більше 500 неправдивих матеріалів, в яких Україна зображується як "терористична країна", повідомляє SPRAVDI.

Російська авіакомпанія "Азимут" наближається до банкрутства - Служба зовнішньої розвідки України. Першопричина колапсу - системна деградація російської економіки, спровокована війною проти України та міжнародними санкціями.

#Росія #Криза #Росіяни #Національне антикорупційне бюро України #Президент України #Європейська комісія #Європейський Союз #Ізраїль #Європа #Володимир Путін #Укрінформ #Володимир Зеленський #Нафта #Дональд Трамп #Москва #Іспанія #CNN #Радіо «Свобода» #Міністерство закордонних справ (Україна) #Угорщина #Bloomberg L.P. #Головне управління розвідки (Україна) #Білий дім #Міністр закордонних справ (Україна) #Московський Кремль #Антимонопольний комітет України #Еммануель Макрон #Автономна Республіка Крим #Придністров'я #Близький Схід #Sky News #Юлія Тимошенко #Перемир'я #Саудівська Аравія #Збройний конфлікт #Пакистан #Тегеран #Іран #Червоне море #Україна #Перська затока #Який саме? #Генеральний штаб #Керченська протока #Ліван #Telegram (месенджер) #Президент (державна посада) #«Нафтогаз» #Всеукраїнська спілка «Батьківщина» #«Хезболла» #Гормузька протока #«Слуга народу» (політична партія) #«Аль-Джазіра» (арабською мовою) #Феодосій #Пором #Антоніу Коста #Financial Times #Ісламабад #«Вашингтон Пост»

Інші публікації

У тренді

lvgazeta

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на данний сайт.

© Львівська газета | lvgazeta.info. All Rights Reserved.