Освіта в умовах війни стає надійним фундаментом: чому в Україні зростає попит на навчання дорослих.
керівник львівської мережі Центрів Освіти "ЦЕ"
З початком широкомасштабного вторгнення Росії в Україні зросла потреба у навчанні та освоєнні нових професій серед дорослого населення, як свідчать дані представництва неурядової організації DVV International. Чому освіта для дорослих є ефективним засобом адаптації до нових викликів? Як вона сприяє реінтеграції населення, і чому важливо розвивати цю тему під час війни? У цьому контексті я хочу поділитися досвідом львівської мережі Центрів Едукації, які спеціалізуються на освіті для дорослих.
Освіта є потужним засобом для успішної реінтеграції.
Ми забезпечуємо можливість отримання якісної неформальної освіти для всіх охочих. Наразі наша увага зосереджена на тимчасово безробітних, батьках у декреті та внутрішньо переміщених особах. Останні два роки ми особливо підтримуємо ветеранів та їх родини, а також членів сімей загиблих і волонтерів. Проте, хочу підкреслити, що наша мета не полягає в розподілі людей. Навпаки, ми формуємо змішані групи, оскільки навчання в таких умовах виконує ключову роль у процесі реінтеграції.
Коли люди проводять 20 годин, працюючи разом над спільними завданнями, це справді відкриває нові можливості для соціального зростання. З одного боку може бути безробітний, а з іншого - підприємець. Вони об'єднуються навколо однієї ідеї, стають на рівні, хоча до цього навряд чи мали б нагоду зустрітись. Наприклад, на початку повномасштабного вторгнення до Львова приїхало чимало внутрішньо переміщених осіб, і їхніми першими друзями стали учасники наших курсів.
Навчання виконує одночасно і профорієнтаційну, і соціальну функцію
Часто під час відбору учасники зазначають, що освіта для дорослих необхідна їм для вирішення певних проблем або для пошуку роботи. Проте в процесі спілкування виявляється, що соціалізація також є важливим аспектом для них. Згадую випадок дружини загиблого військового, яка прийшла на курси і з відвертістю зізналася, що не зовсім розуміє, для чого їй потрібні ці заняття, але відчуває сильну потребу в спілкуванні і бажанні вийти в світ.
Освітні курси для дорослих сприяють активнішому залученню в життя громади
Ми були приємно здивовані, дізнавшись, що 73% учасників наших курсів почали активніше залучатися до життя свого міста. Це досить цікава обставина, адже процес навчання не завжди пов'язаний із підвищенням громадської активності. Вихід людей зі звичної зони комфорту та їхнє занурення в нові справи стає потужним стимулом для подальшого пошуку подібних можливостей або участі в інших наших програмах. Крім того, понад 80% слухачів вказали, що застосовують отримані навички для створення власного бізнесу, підвищення доходу чи заснування нових проєктів і фондів.
Осягнення нового є ефективним засобом для адаптації.
У часи війни я особисто розглядаю освіту як дієвий інструмент адаптації до швидких змін. Тому що саме завдяки освіті можемо протистояти викликам, які з'являються у нашому житті чи не щодня. Ми маємо навчати людей оцінювати ризики та знайомити з алгоритмами дій у тій чи іншій ситуації. Змінюється ринок праці, деякі вакансії стають більш актуальними, виникають нові запити - що ми маємо робити? Обов'язково звертатися до освіти.
Освіта є засобом зменшення економічних ризиків як для окремих осіб, так і для держави в цілому.
Безсумнівно, Україна стикається з серйозними економічними викликами. Освіта виступає в ролі важливого засобу для їх подолання. Наприклад, курс з фінансової грамотності завжди користувався попитом, але сьогодні він став життєво необхідним: як людям зберегти свої заощадження, примножити їх та успішно протистояти кризовим ситуаціям? Це знання можна і потрібно здобувати.
Ми повинні невпинно спостерігати за викликами, які виникають у нашій державі, оскільки саме вони відкривають нові можливості для розвитку суспільства. Я вважаю, що нехтування освітою дорослих під час війни є справжнім злочином. Це надзвичайно потужний інструмент, який довів свою ефективність і допомагає нам швидше реагувати на нові виклики.
Досвід інших народів безумовно цінний, але й у нас є багато цікавого, чим можна поділитися.
Ми уважно слідкуємо за тенденціями у сфері дорослої освіти, а також за її історичним розвитком. В цьому контексті варто звернути увагу на досвід Південної Кореї, яка використовує освіту дорослих як потужний інструмент для подолання повоєнних труднощів. У багатьох аспектах Південна Корея навіть випередила Німеччину, з досвіду якої черпала натхнення. Важливо зазначити, що в Конституції Південної Кореї закріплено право на освіту протягом усього життя, що зобов'язує державу на всіх рівнях забезпечувати населення доступом до якісної неформальної освіти. Південна Корея зробила акцент на масовому навчанні, і саме завдяки освіті їй вдалося швидко відновити економіку після війни.
Ми також досліджували німецький досвід, де освіта для дорослих глибоко інтегрована в суспільне життя. Німецькі народні університети мають понад сторічну історію і складають велику мережу – більше 900 навчальних закладів. Хоча в Україні відсутні такі ресурси та традиції, наразі тема освіти для дорослих розвивається у нас з неймовірною швидкістю, цікавими підходами та інноваціями. Ми вже здобули власну експертизу і готові ділитися нею з міжнародною спільнотою.
Російське вторгнення та викликані ним проблеми значно підвищили актуальність цієї теми. Інші держави, такі як Польща та Австрія, проявляють великий інтерес до роботи наших центрів освіти для дорослих, активно вивчають наш досвід і прагнуть впроваджувати його у своїх країнах. Хоча знання та практики інших країн безумовно цінні, ми також маємо багато чого запропонувати. Вони вражені тим, як в Україні цей напрямок розвивається природно, просто та ефективно.
Освіта для дорослих змінює життя людей, і ми за цим постійно спостерігаємо. Це хороший інструмент для того, щоб підвищувати рівень життя та протистояти викликам. Це зміни, на які ми можемо впливати і які відбуваються завдяки нам.